Усі новини

Поради тим, хто зібрався йти в похід

Поради тим, хто зібрався йти в похід

У поході від кожного кроку може залежати ваше здоров'я або ваших супутників. Тому техніка безпеки під час ваших походів повинна стояти на першому місці. Збираючись в туристичний похід, пам'ятайте, все повинно бути правильно. У поході від кожного кроку може залежати ваше здоров'я або ваших супутників. Тому техніка безпеки під час ваших походів повинна стояти на першому місці. Необхідно знати і передбачати всі небезпеки, які можуть вас застерігати на всьому шляху проходження.

Необхідно знати відповіді на деякі досить важливі питання під час туристичного походу:

  • Як знайти вірну дорогу?
  • Як вибрати місце для багаття?
  • Як розпалити багаття?
  • Де переночувати і сховатися від негоди?
  • Як допомогти товаришеві?

Добре якщо похід проходить благополучно, за заздалегідь запланованим розкладом, але всяке буває Давайте розглянемо цих п'ять основних відповідей на наші запитання.

Як знайти вірну дорогу?

Чи знаєте ви, що навіть прогулянка в ліс за грибами чревата екстремальною ситуацією? Для цього достатньо заблукати, втратити орієнтування. Причому, заблукати може і досвідчена людина. Тільки він, на відміну від новачка, ніколи не піддасться паніці і зуміє виручити себе сам!

Головне правило: йдучи в похід, обов'язково попередьте батьків, товаришів або рятувальників МНС (в горах, найбільш відвідуваних туристами, існують спеціальні контрольно-рятувальні служби). Призначте «контрольний час» повернення, після якого треба починати пошуки.

Щоб не заблукати, вам слід мати з собою карту або хоча б зроблений від руки малюнок місцевості. Перебуваючи в лісі, звертайте увагу на прикмети. Залишайте по дорозі «карби»: надламана гілка, стріла, викладена з каміння, прив'язаний до куща шматок тканини можуть стати в пригоді і вам, і тим, хто захоче вам допомогти. Пересуваючись по місцевості, намічайте орієнтир, до якого тримайте шлях, а дійшовши до нього - вибирайте наступний. У лісі це особливо важливо: пам'ятайте, що ні стежить за маршрутом людина лівою ногою крокує трохи ширше, ніж правою, а тому непомітно для себе робить коло.

Що робити, якщо ви втратили орієнтування? В першу чергу - зупинитися, а не бігти куди попало. Згадайте прикмети пройденого шляху. Якщо є можливість - влезьте на високе дерево і озирніться. Що відрізняє місцевість, де ви знаходитесь (річки, просіки, села, залізниця, близькі заводи з високими трубами і т.п.)? Може бути, з висоти ви їх побачите. Прислухайтеся: шум поїзда, гудки автомобілів і інші звуки допоможуть вам зорієнтуватися. До житла може вивести лісова дорога, втоптана стежка або просіка. Якщо зустрілася розвилка, йти потрібно в ту сторону, де 2-3 стежки з'єднуються в одну. Якщо у вас є карта або ви знаєте, на південь або північ від вас знаходиться мета маршруту, постарайтеся визначити сторону світу. Є компас, і ви вмієте ним користуватися? Відмінно! Якщо ж компаса немає, знайти напрям допоможуть лісові прикмети. Мурашник, наприклад, завжди розташовується з південного боку дерева або косогору. А ось мох воліє північну сторону. Якщо вам зустрівся окремо стоїть пень, подивіться на річні кільця: з південного боку вони зазвичай ширше.

Днем напрямок вкажуть Сонце і ваш годинник. Відстань між 12 та часовою стрілкою, спрямованої на Сонце, потрібно розділити навпіл. Якщо через цю точку і центр циферблата подумки провести пряму, то її кінець, націлений на Сонце, буде показувати напрямок на Південь. Вночі знайти дорогу допоможуть зірки і Місяць. Якщо Місяць «молода» і «росте», то опівночі за місцевим часом вона буде перебувати на Заході, в повний місяць - на Півдні, а в останній чверті (серп схожий на букву «С») - на Сході. Знайти Північ допоможе і Полярна зірка - вірний друг усіх мандрівників. Як її знайти? Потрібно знати сузір'я Велика Ведмедиця (воно схоже на гігантський ківш). Подумки проведіть пряму лінію через дві крайні зірки ковша і відкладіть на ній (теж подумки) 5-кратне відстань між цими зірками. В кінці лінії і буде цілий рік нерухомо «висіти» Полярна зірка.

Як вибрати місце для багаття?

Якщо Вам довелося ночувати в лісі або інший глухий місцевості необхідно вибрати місце для багаття і розвести його. Отже, яким же має бути місце для багаття.

Воно повинно бути в стороні від дерев і чагарників і захищено (по можливості) від сильного вітру. Місце для багаття (якщо немає старого кострища) потрібно розчистити. Для цього лопаткою знімають дерен із площі близько 1 квадратного метра. Якщо грунт торф'яна, вогнище обов'язково засипають піском, глиною або вистилають сирими колодами. Якщо цього не зробити, може виникнути торф'яну пожежу, який проникне глибоко в грунт і наробить бід. Взимку сніг потрібно втоптати і тільки потім влаштовувати на цьому місці багаття. Не розводьте багаття під засніженими ялинами і соснами: почавши танути, сніг упаде в багаття і може його погасити. А якщо далеко від дерев не піти, то попередньо струсіть з гілок сніг. Похідний багаття буває декількох видів: «курінь», «колодязь», «зірочка», а також улюблені багаття бувалих мандрівників - «нодья» і «тайговий» (вони горять всю ніч і не вимагають частого підкладання дров).

Дрова в лісі - не проблема. Тільки не рубайте живі дерева. У будь-якому бору багато сухостою, хмизу, а на нижніх «поверхах» ялин стирчать сухі гілки (вони, до речі, залишаються сухими і під час дощу). А розпалюванням може послужити береста або сухий мох. Дрова підготуйте з запасом, на всю ніч. Багаття краще підтримувати до ранку: він не тільки дасть світло і тепло, а й відлякає хижаків. Якщо ж в багаття додати сирих гілок, трави або кілька шматків мокрого торфу, то дим розжене комарів.

Як розпалити багаття?

У наш час городянину зовсім не потрібен багаття: є електрика, газ, мікрохвильові печі А за містом? У туристичному поході? Можна, звичайно, взяти з собою спиртівку або похідну піч, але Який же похід без багаття ?!

Розвести багаття допоможуть сірники. Потрібно тільки не забути захопити їх з собою і тримати в місці, недоступному вологи. Для цього годиться щільно загвинчується баночка, куди кладуть навіть не весь коробок, а кілька сірників і «сірчаний» шматок коробка. Досвідчені тайговики занурюють головки кількох сірників в розтоплений парафін - такий запас не промокне! А якщо немає ні сірників, ні запальнички? Можна скористатися лупою або лінзою, зробленої з двох скелець від годин. За допомогою лінзи сонячне проміння наводять на легко займистий труть. Його роблять з вати, марлі, пуху, розтертої берести. На тліючий труть дмуть, поки не здасться полум'я, а потім розпалюють багаття. Спробувати добути вогонь за допомогою іскри від кременів, а також тертям, як робили колись дикуни, можна, але це дуже важко і довго. А тому не забувайте вдома сірники!

Де переночувати і сховатися від негоди?

Сьогоднішні туристи, як правило, беруть в похід намет. Сучасні намети - легкі і міцні, вони випускаються самих різних розмірів і конфігурацій. Ви опинилися в «поході» не по своїй волі або просто втратили намет при переправі через річку? Будь-яке ж може статися! Тоді вам доведеться будувати для ночівлі або щоб сховатися від негоди тимчасове житло: курінь, навіс, землянку і т.п. Чим суворіше клімат, тим надійніше повинна бути така «времянка».

Найпростіший варіант «дому» - навіс. Закріпіть на двох сусідніх деревцях, на висоті 1-2 метрів, поперечину, щоб у вас вийшло щось схоже на футбольні ворота, і притулите з одного боку до верхньої «планки» 10-12 жердин, знайдених по сусідству. Для міцності переплетіть їх гнучкими гілками, а потім закріпіть зверху брезент або зробіть дах з гілля. Починати робити такий дах потрібно знизу, щоб кожен наступний шар прикривав попередній приблизно на третину (так в будинках кладуть дах з черепиці). За такою зеленою даху дощ буде стікати, не потрапляючи всередину.

Основою для куреня може послужити високий пень, надламане на висоті 1-2 метрів дерево або невелика берізка. Притуліть кілька жердин до такій основі, закріпіть їх - і каркас готовий! Для міцності його можна переплести гнучкими гілками і прутами, а потім укласти зверху будь-який матеріал, що оберігає від дощу і холоду. Це може бути брезент, кілька плащів або курток, ялиновий або сосновий лапник, гілки листяних порід. Чим міцніше такий дах, тим надійніше ваш захист від зовнішнього світу. Пол в курені потрібно, застелити лапником, гілками або шаром сухого моху. І тепло, і м'яко! Якщо у вас є поліетиленова плівка, то в дощову погоду її потрібно натягнути поверх куреня, а в холодну - помістити під шаром гілля (для збереження тепла).

Взимку сховатися від хуртовини і бурану можна в будиночку зі снігових цеглин (якщо сніг щільний). Такі куполоподібні житла зі снігових плит будують собі, наприклад, ескімоси. Вони називаються «голку». Чи не нехтують сніговими будматеріалами і альпіністи, що підкорюють гірські вершини. Сніг відмінно захищає від холоду, недарма його зазвичай називають «ковдрою» для землі.

Як допомогти товаришеві?

До неприємностей і складнощів в поході можуть призвести не тільки втрата орієнтування або стихійне лихо. У цих умовах навіть вивих ноги, потертість та нездужання можуть перетворитися в екстремальну ситуацію.

Головною помічницею стане похідна аптечка. У ній має бути необхідний мінімум засобів для надання першої допомоги (або самодопомоги). У будь-якій аптечці повинні бути ножиці, медичний скальпель і пінцет (пам'ятаєте, чим можна витягти з тіла кліща?). На випадок травм і порізів потрібно мати стерильні бинти і серветки, бактерицидний лейкопластир, гумовий джгут для зупинки кровотечі, йод, марганцівку, перекис водню. Допоможуть в разі потреби нашатирний спирт, борна кислота, а при головному болю - бальзам «Зірочка». Обов'язково покладіть в похідну аптечку ліки, які ви приймаєте постійно. Повинен бути в аптечці і бальзам «Рятувальник», він добре допомагає при порізах і укусах комах, а також при обмороженнях і опіках. Пам'ятайте, що на всіх лікарських упаковках (або інструкціях всередині них) зазначено, як і в яких випадках користуватися цими ліками.

Допомогти можуть і лікарські рослини. Замість йоду можна використовувати пекучий червонуватий сік медунки. Кровотеча допоможе зупинити свіжий сік подорожника або полину, а також зеленувато-коричнева пилок гриба-дощовика. Ці рослини мають знезаражувальні властивості, заспокоюють біль і загоюють рани; їх застосовують і при порізах, і при ударах, і при укусах джмелів або ос. Замість вати можна використовувати пух очерету.

У серйозних випадках може знадобитися штучне дихання, масаж серця і ін. Надавши першу допомогу пораненому (хворому), потрібно якомога швидше доставити його в місто чи селище, де є лікар: ступінь тяжкості травми або хвороби може визначити тільки він!

У даній статті ми розглянули основні питання, відповіді на які Ви повинні знати вирушаючи в похід або туристичну прогулянку. Будьте уважні, і розважливі і все буде в порядку.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю