Усі новини

Упойний рейтинг

Упойний рейтинг

Літо, спека, хочеться пити. А що пити краще? І скільки? І як пити так, щоб здоров'ю не нашкодити і не попарвіться? Cоставлен своєрідний «рідкий рейтинг», в якому виділено 6 рівнів. На першому - найкорисніше питво, на шостому - найшкідливіше.

Літо, спека, хочеться пити. А що пити краще? І скільки? І як пити так, щоб здоров'ю не нашкодити і не попарвіться?

За здравіє

Фахівці Міжнародної діабетичної федерації, проаналізувавши всі напої, які широко вживають в світі, склали своєрідний «рідкий рейтинг», в якому виділено 6 рівнів. На першому - найкорисніше питво, на шостому - найшкідливіше.

- Цей рейтинг розроблений для здорових людей, які не хочуть заробити ожиріння, атеросклероз, гіпертонію, діабет, і для тих, хто входить до групи ризику по розвитку цих захворювань, - говорить Михайло Богомолов, лікар-психоендокринолог. - В основу класифікації покладено два критерії - користь і шкода здоров'ю. Говорячи про калорії, ми зазвичай уявляємо продукти, а не напої. І «рідкі» калорії в розрахунок не беремо. Це не правильно. Наприклад, в США дорослі майже п'яту частину всіх калорій - 21% - споживають саме з напоями.

- Можна не сумніватися - в епідемії американського ожиріння винен не тільки жирний і солодкий фастфуд, але і газованої води, які там суперпопулярні, - говорить Олександр Міллер, дієтолог, кандидат медичних наук. - У серйозних і масштабних дослідженнях неодноразово доведено: вони істотно збільшують ризик розвитку ожиріння і діабету. Механізм такої дії зрозумілий. Цукор з газованої води швидко всмоктується в кров і під впливом інсуліну спрямовується на синтез жиру. У свою чергу, зайва вага і діабет призводять до хвороб серця, судин і навіть до деяких видів раку. Саме тому газованої в рейтингу виглядають навіть гірше, ніж алкоголь. Упевнений, багато цього просто не повірять. Але тут потрібно розуміти, що мова йде про дуже помірному споживанні спиртного, не більше 1-2 маленьких стопок горілки в день. І до того ж акцент все-таки робиться не на міцні напої, а на сухе червоне вино, в якому дуже багато корисних речовин і мало цукру.

Молоко і пиво

- У рейтингу прямо не вказано пиво, - продовжує Михайло Богомолов, - але я б розташував його на 6-му рівні. У ньому є цукор мальтоза, який різко підвищує глюкозу крові і, по суті, надає такий же ефект, як солодку газовану воду. А оскільки п'ють пиво у нас багато, ожиріння, пов'язане з пивом, вже не рідкість.

Найбільш корисними вважаються напої, бідні калоріями: вода, чай і кава без цукру або з мінімальним його кількістю. Адже 2 шматочки або 2 чайні ложки цукру - це вже 40-50 кілокалорій. Для порівняння: стільки ж цукру міститься в половині склянки газованої води (100 мл). Плюс до всього в чаї та кава маса корисних речовин. Але в той же час газована вода або цукор в ній дає додаткову енергію організму. Тому, в залежності від розв'язуваної задачі, трохи газованої не зашкодить, а додасть бадьорості.

- Молоко у нас традиційно вважається вкрай корисним, і багато кого здивує його позиція в рейтингу, - розповідає Михайло Богомолов. - Тим часом як напій для дорослих воно необов'язково, його можна замінити кисломолочними продуктами, сиром. Але навіть дітям воно часто протипоказано. Особливо при алергії, коли білки коров'ячого молока можуть викликати перехресну аутоімунних реакцій проти клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін. Це призводить до розвитку цукрового діабету 1-го типу. А ось білки козячого або соєвого молока такими властивостями не володіють.

«Рідкий рейтинг»

Рівень 1

Вода. Бере активну участь в обміні речовин і насичує організм кальцієм, магнієм, залізом і іншими мінералами. Не містить калорій. Навіть невелике зневоднення проявляється у швидкій розумової втоми, занепад настрою. Надмірне споживання води зустрічається рідко. Воно може викликати функціональні порушення і підвищує навантаження на нирки.

Рівень 2

Чай. Чорний і зелений чаї багаті корисними флавоноїдами, антиоксидантами і мікроелементами, зокрема, сполуками фтору. Захищає організм від раку і захворювань серця. Містить амінокислоту треонін, підвищує імунітет.

Кава. Знижує ймовірність розвитку цукрового діабету 2-го типу. Скорочує ризик хвороби Паркінсона у чоловіків, але не у жінок, що пов'язано з естрогенами.

Рівень 3

Молоко з пониженої жирністю і знежирене молоко. Молоко - основне джерело вітаміну D, кальцію і білка для дітей. Соєвий напій - альтернатива для не споживають і не переносять коров'яче молоко. Але він містить набагато менше вітаміну D і кальцію, ніж молоко.

Молоко природної жирності. Поряд з безліччю корисних компонентів містить велику кількість калорій і насичених жирних кислот, шкідливих для судин.

Рівень 4

Дієтичні та лайт-напої. Не містять калорій, в їх складі в основному вода, підсолоджувачі та ароматизатори.

Рівень 5

Соки. Багаті мікро- і макроелементами, містять вітаміни та інші корисні речовини. Однак в них багато калорій і менше корисних компонентів, особливо пектинів і клітковини, ніж у фруктах. Краще споживати фрукти, ніж соки.

Рівень 6

Газованої води і напої з невеликим вмістом соку. Як правило, це вода з глюкозо-фруктозний сиропами, ароматизаторами, барвниками, консервантами та іншими харчовими добавками. Багаті калоріями, а макро- і мікроелементів дуже мало або немає взагалі. Сахара викликають карієс, ожиріння, діабет 2-го типу. Ці напої можна вживати тільки у вкрай обмежених кількостях.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю