Усі новини

Заряди мізки: меню для розумних

Заряди мізки: меню для розумних

Цей слоган з реклами популярної шоколадки не просто ефектна словосполучення. Щоб наша голова добре розуміла, вона дійсно повинна регулярно підзаряджатися. Тільки зовсім шоколадками

Цей слоган з реклами популярної шоколадки не просто ефектна словосполучення. Щоб наша голова добре розуміла, вона дійсно повинна регулярно підзаряджатися. Тільки зовсім шоколадками

Їжа правильна - думки світлі

Якщо під час підготовки важливого звіту тебе тягне до сну, слова ніяк не складаються в пропозиції, а світлих ідей, яких вимагає начальник, немає і в помині, значить, твій мозок дуже втомився або просто недоїли. Сьогодні вже науково доведено, що робота голови безпосередньо залежить від харчування. Наш мозок складає всього п'ять відсотків від маси тіла, але при цьому споживає більше «їжі», ніж будь-який інший орган. Сіра речовина засвоює 20% кисню, майже третина всіх добових калорій і забирає основну масу глюкози з крові. У дорослому стані якість їжі може вплинути на нашу пам'ять, уяву, швидкість мислення, відсунути або наблизити старече недоумство. Якщо хочеш мати світлу голову, побудуй свій раціон таким чином, щоб він включав в себе якомога більше «розумних» продуктів.

Чи не пропускай сніданок

Наша розумова діяльність - результат біохімічних процесів, що відбуваються в клітинах головного мозку. Для того щоб вони не гальмувалися, необхідно досить енергії. Тому перше правило для тих, хто багато думає, - харчуватися регулярно. Затуманити ясну голову може навіть один пропущений сніданок. Причому його наслідки ти відчуєш двічі: до обіду - клітини мозку через недостатню кількість енергії будуть працювати не в повну силу; і після нього - коли, наголодавшісь, ти щільно співаєш. Приплив крові кинеться від голови до шлунку, щоб переварити велику кількість їжі, а мозок розслабиться і почне гальмувати.

Їж правильний цукор

Друге найважливіша умова підтримки активної розумової діяльності - отримання необхідної кількості глюкози. Вона - джерело живлення для клітин головного мозку. Глюкоза міститься в концентрованих і крохмалистих вуглеводах. Звичайно, найшвидший спосіб змусити голову працювати - з'їсти цукерку або шоколадку. Після цього цукор миттєво кинеться в кров і прояснить думки. Правда, ефект триватиме недовго. Щоб знизити рівень цукру в крові, організм виділяє інсулін, через це розумові процеси знову сповільнюються. Тому фахівці радять видобувати глюкозу з так званих складних вуглеводів. Це хліб, рис, гречка, вівсянка, мюслі, горіхи, солодкі фрукти. У них містяться комплексні сполуки цукру, які поступово «виходять» з продуктів і розмірено надходять в кров, забезпечуючи стабільне постачання глюкозою клітин головного мозку. До слова, не тільки для розуму, але і для фігури набагато корисніше з'їсти пару фруктів або гречану кашу, ніж коробку цукерок.

Подстегні мозок білком

Налягаючи на вуглеводи, щоб «нагодувати» клітини мозку глюкозою, що не випускай з уваги білкову їжу - м'ясо, рибу, молочні продукти. Білок бере участь у виробленні допаміну і адреналіну, які прискорюють реакцію і процеси мислення. Тільки він не повинен бути в компанії з жиром. Щоб думки були ясними, краще харчуватися дієтичною їжею. Справа в тому, що велика кількість жирів перешкоджає засвоєнню цукру і заважає клітинам головного мозку отримати настільки улюблену глюкозу. Правда, є один виняток - жирні сорти риби (лосось, скумбрія, ставрида). Вміщені в них поліненасичені кислоти, навпаки, покращують функцію головного мозку.

Згадай таблицю Менделєєва

Крім білків, правильних жирів і вуглеводів нашому мозку, як і всьому організму, необхідні мінерали і вітаміни. Наприклад, дефіцит магнію виснажує кору головного мозку, знижуючи її можливості. Протистояти цьому допоможуть банани, мед і мигдаль. Недолік бору послаблює активність мозку, яку здатні посилити яблука, виноград і брокколі. Відсутність в їжі хрому (чорний хліб і чорний чай) може привести до пригнобленого стану. Йод стимулює розумову діяльність. Не любиш багату цим елементом морську капусту - використовуй йодовану сіль і молоко. Сконцентрувати увагу і поліпшити здатність до запам'ятовування допомагають цинк і залізо. Джерела першого елемента - морська риба, горох, хліб. Залізо міститься в гречці, яблуках, печінці.

А що пити?

Примхливі мозкові клітини не тільки звертають увагу на те, що ти їси (або не їж), але і на те, що ти п'єш. Для нормальної роботи голови в день необхідно не менше 15 літра рідини. Краще, якщо це буде чиста вода, зелений чай, мінералка, свіжовичавлений сік, компот. Від їх так полюбляють працівниками розумової праці кави і міцного чаю теж відмовлятися не варто. За рахунок вмісту таніну і кофеїну ці напої стимулюють психічну активність. Правда, на користь ці речовини йдуть, коли їх вживають в помірній кількості - не більш 1-2 чашок. Перебір з кофеїном загрожує зворотнім ефектом - зневодненням організму, що веде до зниження концентрації уваги і підвищеної дратівливості.

Меню для розумних

Володіючи інформацією про те, який вплив чинять на мозкову діяльність ті чи інші продукти, ти можеш скласти свою меню таким чином, щоб сніданки, обіди та вечері не заважали, а допомагали розумовою процесам. З ранку краще відмовитися від масла, яєць і бутерброда з ковбасою. У цих продуктів високий вміст жиру і холестерину, вони повільно перетравлюються, викликаючи прилив крові до шлунка. В результаті ти півдня будеш ходити сонної і не зможеш включитися в роботу. Краще поснідати складними вуглеводами, які забезпечать надходження глюкози до клітин мозку.

На обід з'їси рибу або м'ясо. Вони «підгодують» мозок необхідним білком. Як гарнір вибери вуглеводну їжу - крупи, картопля або овочі - і стеж за тим, щоб порції не були об'ємними. Після занадто щільного обіду тебе скоріше потягне в сон, ніж на трудові подвиги. В полудень можеш перекусити фруктами. У них є вітаміни і глюкоза, які освіжать твій втомлений мозок. На вечерю фахівці теж рекомендують вуглеводну їжу - вона заспокоює.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю