Усі новини

Правила харчування в літню спеку

Правила харчування в літню спеку

На думку лікарів-дієтологів, адаптуватися до літньої спеки допомагає правильний раціон. Яких правил слід дотримуватися в їжі, щоб відчувати себе добре навіть в саму спекотну погоду?
На думку лікарів-дієтологів, адаптуватися до літньої спеки допомагає правильний раціон. Яких правил слід дотримуватися в їжі, щоб відчувати себе добре навіть в саму спекотну погоду, розповіла експерт Надія Мельничук.

Правило перше: чи не набивайте шлунок

Спека провокує: так і тягне до холодильника - адже там холодно. А якщо вже відкрив, так не йти ж з порожніми руками - і Ви починаєте (або продовжуєте) є.

Проте, саме цього робити в спеку якраз і не варто. Велика кількість їжі вимагає великих витрат енергії - для того, щоб переварити все з'їдене. І організм замість того, щоб витрачати сили на інші життєво важливі процеси кидає їх на перетравлення.

Крім того, переїдання призводить до перевантаження травного тракту і порушує його роботу, а зайва їжа, як відомо, осідає на боках.

Тому для того, щоб добре себе почувати, вставайте з-за столу з легким відчуттям голоду.

Правило друге: полегшите раціон

Раціон (і не тільки в спеку, а взагалі) в першу чергу повинен бути збалансованим. Так, білків (птиця, риба, молочні продукти) в ньому має бути близько 14-15%, жирів (як рослинних, так і тварин) - не більше 11-12%. Все інше - це вуглеводи.

Постарайтеся вживати менше простих вуглеводів (солодкого, мучного) і більше складних - овочів, фруктів, каш.

У спеку порушується кислотно-лужний баланс організму: зсувається в "кислу" сторону. Тому організму потрібні компоненти, які мають лужну валентність - рослинна їжа і молочні продукти.

Включайте в літнє меню більше овочів, зелені, ягід, фруктів (тим більше що зараз їх сезон). Менше м'яса, смаженого, жирного і копченого - ці продукти, як і переїдання, навантажують травну систему.

Правило третє: Пийте достатню кількість води

У спекотну погоду організму потрібно в 15-2 рази більше рідини, ніж в холодну пору року. Особливо вода актуальна при фізичних навантаженнях: людина більше потіє і йому треба заповнювати втрачену вологу.

Крім того, влітку, як правило, тіло більше відкрито і збільшується площа випаровування рідини з організму.

Добова потреба людини у воді в середньому - 25 літра. Цю норму можна розрахувати індивідуально: на кілограм ваги потрібно 30 мл рідини. При цьому не забувайте, що вона надходить в організм не тільки в чистому вигляді, але і з інших продуктів - овочів, фруктів, супів і т.п. Тому пийте в міру, щоб уникнути набряклості.

Правило четверте: їжте п'ять разів на день

Візьміть за правило є не менше 3 разів на день - основні прийоми їжі чергуйте з двома перекусами.

Невеликі порції дозволять не обтяжувати травну систему, яка, як уже говорилося, дуже вразлива в спеку.

Перекушувати краще фруктами або кисломолочними продуктами.

Правило п'яте: влаштовуйте розвантаження

Розвантажувальні дні - це як вихідний для організму. До речі, овочевий, фруктовий, ягідний або кефірний день теж краще влаштовувати у вихідний, коли організму не потрібно багато енергії.

Особливо гарний буде огірковий день - зараз огірки дуже соковиті. Найкраще брати не корнішони, а щільні огірки середнього розміру.

А огірковий сік буде корисний при захворюваннях, пов'язаних з порушенням обміну речовин.

Правило шосте: вживайте поменше алкоголю

Чим рідше ви будете пити алкоголь у спеку - тим краще. Спиртне викликає зневоднення організму, а алкогольний градус в поєднанні з градусами навколишнього середовища ускладнює його роботу.

Якщо все-таки вживаєте алкоголь, то віддавайте перевагу натуральному сухому або напівсухому вину.

Нетоксичною для організму дозою алкоголю вважається 200 мл вина або 30-40 мл горілки.

Правило сьоме: їжте тільки свіже

Це правило - золоте. У спекотну погоду їжте тільки свіжі продукти. При високій температурі все швидко псується, тому дуже легко отруїтися. Також в спеку віддавайте перевагу не котлет, а м'яса і риби, приготованим цілим шматком.

Приготовлені страви довго не зберігайте, а при покупці продуктів (особливо швидкопсувних) звертайте увагу на їх терміни реалізації.

І дотримуйтесь правил елементарної гігієни. Простіше кажучи - мийте руки перед їжею.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю