Усі новини

До чого може привести переїдання?

До чого може привести переїдання?

Ще мислителі давнини розуміли, що помірність в їжі, - запорука здоров'я та довголіття, а про тих, хто занадто багато їсть, говорили: «Обжора риє собі могилу зубами»
Ще мислителі давнини розуміли, що помірність в їжі, - запорука здоров'я та довголіття, а про тих, хто занадто багато їсть, говорили: «Обжора риє собі могилу зубами».

Особливо небезпечне переїдання в наші дні. Адже внаслідок гіпокінезії (Особливий стан організму, обумовлене недостатністю рухової активності) люди стали менше витрачати енергії, і, якщо кількість енергії, одержуваної з їжею, перевищує енерговитрати, людині загрожує ожиріння, а разом з ним багато інших хвороб і скорочення тривалості життя.

Правда, в організмі людини постійно здійснюється контроль за станом енергетичного балансу за допомогою нейрогормональних механізмів. Причому найважливіша роль належить механізмам регуляції апетиту.

У центральній нервовій системі за формування відчуттів голоду і насичення відповідає гіпоталамус. У ньому розташовані «центр голоду» і «центр ситості". Порушення і гальмування цих центрів регулюється вмістом в крові глюкози; коли її рівень знижується, придушується активність "центру ситості", в результаті скорочуються які гальмують імпульси, що йдуть від нього до «центру голоду», що викликає підвищення апетиту.

Відомо, однак, що не завжди апетит відповідає фізіологічним потребам організму. Найчастіше підвищений апетит розвивається в силу звички багато є. У деяких сім'ях вона є традиційною. Як правило, наслідком переїдання стає ожиріння. Причому особливо небезпечно перегодовувати дітей в ранньому віці. Вчені довели, що у таких дітей збільшується в організмі число адипоцитів (жирових клітин) і розвивається найбільш важка, важко піддається лікуванню форма ожиріння.

Ожиріння, безумовно, серйозний, але, на жаль, не єдиний наслідок переїдання.

В останні роки вдалося виявити можливість розвитку в результаті систематичного переїдання цілого ряду відхилень в обміні речовин , Навіть якщо маса тіла залишається нормальною. Цей стан лікарі визначають як «метаболічний статус гладкого хворого без ожиріння». В першу чергу у такої людини порушується вуглеводний обмін, зокрема розвивається гіперінсулінемія (Підвищене виділення в кров інсуліну), підвищуються тонус симпатичної нервової системи, активність тиреоїдних гормонів щитовидної залози, артеріальний тиск.

Часте поєднання артеріальної гіпертонії і переїдання привернуло пильну увагу вчених і змусило їх уточнити механізми підвищення артеріального тиску у цій категорії хворих. Дослідження показали, що в їх харчовому раціоні багато натрію, навіть якщо вони не зловживають солоними стравами. Справа в тому, що, поглинаючи щодня великий обсяг їжі, разом з нею вони отримують і надмірна кількість натрію, який міститься майже у всіх продуктах, в тому числі і не солоних на смак. А надлишок натрію в організмі, як відомо, сприяє підвищення артеріального тиску.

Таким чином, переїдання, навіть не приводячи до ожиріння, може стати причиною артеріальної гіпертонії.

Викликає воно і значне перенапруження ферментних систем органів травлення. А це вже прямий шлях до гастриту, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, до порушення функції печінки і жовчовивідних шляхів, до розвитку жовчнокам'яної хвороби.

При надмірному споживанні з їжею тваринних жирів порушується обмін холестерину , Що, як відомо, сприяє розвитку і прогресування атеросклерозу. Останнім часом важлива роль у виникненні цієї надзвичайно поширеною патології відводиться порушення співвідношення між містяться в крові двома видами ліпопротеїдів - частинок, що переносять ліпіди (жири). Розрізняють ліпопротеїди низької і дуже низької щільності, що містять багато ліпідів, в тому числі холестерину, і мало білка, а також ліпопротеїди високої щільності, що включають значну кількість білка.

Частинки першого виду сприяють розвитку атеросклерозу. І підвищення вмісту їх в крові пов'язують в першу чергу з переїданням.

Масові обстеження, проведені в нашій країні і за кордоном, свідчать про те, що населення розвинених країн дуже багато їсть цукру. Захоплення кондитерськими виробами, солодощами, морозивом може порушити ендокринну функцію підшлункової залози і привести до розвитку цукрового діабету.

Є й інша крайність. Деякі вважають, наприклад, що включати в раціон продукти, багаті жирами і вуглеводами, шкідливо, а надлишок білків безпечний. Але вони глибоко помиляються. Переїдання білкової їжі теж дуже небажано. Особливо чутливі до надмірного кількості білка в раціоні діти і люди похилого: в першу чергу у них страждають печінка і нирки , Так як печінки в цьому випадку доводиться перетравлювати надмірно велика кількість вступників в неї амінокислот, а ниркам виділяти з сечею підвищена кількість продуктів обміну білка. Крім того, постійно споживаючи в надлишку білки, людина багато отримує пуринових нуклеотидів, що входять до складу нуклеїнових кислот. Це сприяє накопиченню в організмі продуктів обміну пуринів - солей сечової кислоти, а вони можуть відкладатися в суглобових сумках, хрящах і в інших тканинах. В результаті у літніх збільшується ймовірність захворювання на подагру, що вражає суглоби і нирки. Надлишок білка прискорює статеве дозрівання дитини, збудливо діє на центральну нервову систему.

Отже, систематично переїдати шкідливо. Але не менш шкідливо «ненажерливість» епізодичне, у свята. Адже надмірна їжа порушує режим роботи травних залоз, вони не встигають пристосуватися до зрослих навантаженні, що веде до порушення функцій всієї травної системи. Крім того, надійшли в організм зайві калорії неминуче перетворюються в жир. Підраховано, наприклад, що для витрачання 1500 кілокалорій потрібно пройти пішки 10 кілометрів, або 3 години плавати в басейні, або 6 годин їздити на велосипеді. Але ніхто, на жаль, не вдається після рясного застілля до таких способів витрачання енергії! Тому, щоб не розплачуватися власним здоров'ям за миттєве задоволення, візьміть собі за правило і в будні, і в свята відмовлятися від харчових надмірностей.


Текст: Г.Р. Покровська, кандидат медичних наук.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю