» » » Небезпечні масла або що таке трансізомери?
Усі новини

Небезпечні масла або що таке трансізомери?

Небезпечні масла або що таке трансізомери?

Не так давно вчені довели, що в смертності від серцево-судинних захворювань, а так само онкологічних захворювань винні трансізомерні жирні кислоти
Продовж своє життя! Чи не вживай трансізомери!

Не так давно вчені довели, що в смертності від серцево-судинних захворювань: атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, інфаркту, інсульту, а так само онкологічних захворювань, зокрема - раку молочної залози, винні трансізомерні жирні кислоти.

За статистикою - 58% українців вмирають від серцево-судинних захворювань. Сьогодні кожен 30 чоловік - раковий хворий.

Доктор медичних наук, завідувачка лабораторією гігієни харчування Інституту гігієни і медичної екології імені О.М. Марзєєва АМН України Марія Павлівна Гулич, повідомила ряд важливих відомостей щодо трансізомерні жирних кислот і поінформувала громадськість, що експерти ВООЗ (Всесвітньої Організації Охорони здоров'я) вважають, що трансізомери входять в групу небезпечних сполук для організму людини, які підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету , деяких видів раку.

Що таке транс-ізомери?

Це, так звані «молекули- виродки», які утворюються в процесі переробки звичайних рослинних масел в тверді маргарини.

Як вони виникають?

До складу рослинних масел входять поліненасичені жирні кислоти, в яких найбільше відсоткове співвідношення відводиться лінолевої кислоти (Омега 6) і ліноленової кислоти (Омега 3). В процесі виробництва маргарину, коли відбувається гідратація даних кислот - приєднання до рослинних масел при високих температурах водню - і відбувається, так звана, транс-ізомеризація молекул.

Всі природні органічні сполуки, в тому числі жирні кислоти, мають певну геометричну структуру, в даному випадку, при затвердінні маргарину цис-ізомери перетворюються в трансізомери, які, змінюючи обмін лінолевої і ліноленової кислот, призводять до збільшення вмісту холестерину, тим самим, провокуючи захворювання серцево-судинної системи. Онкологи впевнені, що трансізомерні жирні кислоти сприяють виникненню ракових захворювань. Саме тому будь-який чинник, який призводить до ризику виникнення захворювань, повинен бути контрольований.

Що ми їмо?

У яких продуктах трансізомерів найбільше? Зрозуміло в продуктах сфери швидкого харчування. Наприклад, чіпси містять - 30% трансізомерів, картопля фрі - близько 40%.

Доведено, що в кондитерської продукції вміст трансізомерів доходить до 30 - 50% (у всьому, що випікається на маргарині). У маргаринах, при гідруванні їх буває 24% - 29%. А ось в комбінованих жирах, після смаження виникає аж 33% "молекул виродків", оскільки в процесі перетоплювання відбувається мутація молекул, що і сприяє утворенню трансізомерів. У чистому маргарині, який ми купуємо до столу, міститься 24% трансізомерів, після смаження цей показник істотно збільшується.

У негідровані маслах (в звичайних рослинних оліях) до 1% трансізомерів, у вершковому маслі - 4% -8%. У тваринних жирах, трансізомерні жирні кислоти містяться від 2% до 10%.

Трансізомери - всесвітня проблема

Дослідження, що проводилися в Канаді, навіть в материнському молоці виявили в 25% жінок понад 10% трансізомерів. У США, ця проблема вийшла на перше місце, тільки тоді, коли статистика поставила ожиріння і рак товстого кишечника, а так же серцево-судинні захворювання на перше місце і медичні структури забили тривогу.

На відміну від нашої країни, в економічно розвинених країнах світу цей показник регламентується на упаковках. Більш того, в США з 010104 введено закон про обов'язкове зазначення на етикетках даних про зміст трансізомерів жирних кислот не тільки в маргаринах, але і в жиросодержащих продуктах, і продукти кондитерської промисловості, молочних продуктах (маслах) і стравах, смажених в олії.

Експерти ВООЗ пропонують унормувати цей показник: для промисловості в межах 5% і для населення - в межах 2%. З 2004 року ці вимоги посилилися. І тепер в країнах ЄЕС зміст ТІЖК в маргаринах для споживачів доводять до 1%, для промислового виробництва можлива не більше 2% трансізомерів.

Якщо ми не будемо досліджувати і нормувати цей показник, то наша продукція виявиться не конкурентоспроможною.

Нормувати показник вигідно, оскільки в світі існує спеціальна технологія переетерифікації, яка не допускає утворення транс-ізомерів в маргаринах. Куди простіше освоїти нові технології, ніж відмовитися від стратегічно важливого продукту в промисловості.

А що робити нам?

Уже з'явилися підприємства з виробництва маргаринів, які використовують нові технології, які не допускають трансізомерізаціі маргаринів.

При покупці маргаринів (м'яких, твердих) необхідно звертати увагу на маркування.

«Транс-ізомерів - 0» або «Без трансізомерів» - такі маргарини вже є в продажу.

Фахівці обнадіюють, що при правильному харчуванні, а саме, максимальному виключення продуктів містять трансізомери, буде потрібно не менше п'яти років, щоб вони вийшли з організму. Навіть в тому випадку, якщо порушення вже відбулися.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю