Усі новини

Лікнеп по харчових отруєнь

Лікнеп по харчових отруєнь

Літо, крім маси цілком очевидних приємностей, таїть в собі цілий ряд самих справжніх небезпек. Йдеться про харчові отруєння
Літо, крім маси цілком очевидних приємностей, таїть в собі цілий ряд самих справжніх небезпек. Тут і можливість перегрітися на занадто ласкавому сонечку, і ймовірність попастися на закуску кліща енцефалітного, і багато інших нерадісні подій. Втім, є одна ситуація, яка влітку повторюється набагато частіше, ніж в інші пори року. Йдеться про харчові отруєння.

Строго кажучи, медичне і побутове розуміння проблеми дещо розходяться. Прийнято вважати, що людина "траванулся", коли після поїдання (випивання) чогось підозрілого він протягом довгого часу не покидає "кімнату роздуми" і довго спілкується з "білим другом".

З медичної точки зору причин такої неприємності може бути безліч, та й механізми виникнення відрізняються різноманітністю.

1. Руки мили?

Найбільша група "отруєнь", що володіє всіма класичними ознаками харчової катастрофи (нудотою, блювотою, проносом, високою температурою) - це, так звані, гострі кишкові інфекції (ГКІ). Іноді їх ще називають "хворобами брудних рук".

Основна причина виникнення ГКІ - з'їдена їжа або випита вода буквально кишить злісними мікроорганізмами, буквально, що мріють зіпсувати внутріорганізменних обстановку. Звідки вони там беруться? Так звідусіль. Повітря, немиті руки продавців-кухарів-споживачів, всюдисущі і універсальні рознощики зарази - мухи.

Будь-які харчові продукти являють собою чудову середовище для розмноження мікробів. Головне, щоб порушувалося основне правило зберігання /приготування - температурний режим. Візьміть салат олів'є, виставте його на сонечко на добу, і отримаєте забійної сили бактеріологічну зброю. Або недожарьте річкову рибу. Або просто не помийте принесені з ринку овочі або фрукти. Ефект буде приблизно однаковим.

Спектр неприємностей буде відрізнятися в залежності від того, якого саме збудника вам вдалося заманити всередину себе. Їх, збудників цих, кілька десятків, і серед них є як тихі трієчники, нагороджують "господаря" триденним поносом без особливих наслідків, так і справжні відірву, здатні вбити людину.

Як не попастися:

- мити руки перед їжею (як би банально це не звучало);
- обов'язково мити кип'яченою водою фрукти і овочі, які не будуть піддаватися термічній обробці; інші можна помити і звичайною водопровідною водою;
- пити тільки кип'ячену або бутильовану воду;
- швидкопсувні продукти зберігати в холодильнику.

2. Тортик з сюрпризом

Другий варіант розвитку подій - людина прийняла їжу, напхану бактеріальними токсинами. Звідки вони там беруться? Так з бактерій, звичайно. Цілком ймовірно, що самих мікробів там не дуже багато, але зате отрути в навколишній їхній продукт вони навиделялі від душі. Головне, щоб умови були відповідні - тепло і маса вільного часу.

Класичних випадків інтоксикації два: стафілокок і ботулізм.

Стафілокок - дуже поширений мікроорганізм. Найчастіше він відповідальний за різноманітні гнійнички на нашій шкірі. Ми часто не надаємо цій інфекції значення, вважаємо, що "саме підсохне і відвалиться". Але якщо ці гнійники виявляються на руках кондитера, який готує крем для тортів чи тістечок - то шанс відвалитися є у всіх, хто з'їсть ці солодощі з сюрпризом. А сюрпризом буде токсин стафілокока, який накопичується в дуже значних кількостях. Настільки значних, що можливий розвиток токсичного шоку, летальність при якому може досягати 10 відсотків. Ознаки стафілококової агресії - різке підвищення температури, озноб, інтенсивні м'язові і головні болі, висип на тілі, ну і, звичайно ж, нудота, блювота і пронос.

Наступний класичний випадок - ботулізм. Причому класика це настільки жахлива, що Хічкок відпочиває. Судіть самі: мікроби, який продукує токсин, не потрібен кисень. Живе ця зараза (на ім'я клостридія ботулізму) в землі, в річковому мулі, в кишечнику тварин, птахів і риб, тобто практично скрізь. Причому в несприятливих умовах клостридія перетворюється на спору, і ось в такому вигляді здатна витримувати заморожування, висушування, 6-годинне кип'ятіння, 18% -ний розчин солі і інші тяготи і позбавлення мікробної життя. Представили собі монстра?

А тепер найцікавіше. Токсин, що продукується цієї клостридій, зветься ботулотоксином і є сильним природним отрутою, навіть кобри поряд не валялися: смертельна доза для людини становить 03 мікрограма (3 * 10-7 г). Джерело цієї напасті - домашні консерви, ковбаси та копченості. Справа в тому, що тільки в промислових умовах можна забезпечити такий температурний режим, в якому загине навіть сама загартована спору клостридії. Втім, в консервах клостридія може себе видати, так як в процесі життєдіяльності у неї відходить безліч газів. Вони накопичуються і починають розпирати банку. Виникає так званий "бомбаж". Саме погане, що на смак колір і запах їжа не змінюється ні на йоту.

Правда, як би в якості компенсації, картина отруєння ботулотоксином має дуже характерні особливості: моментально розвивається м'язова слабкість, різка сухість у роті, "туман" перед очима і двоїння предметів, відчуття "грудки" в горлі. Зіниці у поевшего ковбаси з клостридій дуже широкі, дихання поверхневе, особа втрачає міміку (стає маскоподібним), змінюється тембр і висота голосу.

Як не попастися:

- купувати кондитерські вироби тільки в перевірених часом магазинах і від таких же перевірених постачальників; не захоплюватися виготовленням і вживанням домашніх консервів (м'ясо, птиця, риба, гриби), тим більше, не купувати їх у інших людей.

3. Ягідки-грибочки

Наступна група "отруєнь" - отруєння традиційними дарами лісу: грибами та ягодами. Небезпека тут може підстерігати за кількома напрямками.

Перш за все, далеко не все добре орієнтуються в лісовій рослинності, навіть ті, хто вважають себе завзятими грибниками і "лісовими" людьми. Переплутати між собою види грибів дуже просто, а наслідки можуть виявитися плачевними, тому що дійсно їстівних грибів не так багато. І бліда поганка вбиває лише трохи повільніше, ніж ботулотоксин, але приблизно з тією ж ефективністю.

Наступна засада - обробка та заготівля. В першу чергу, звичайно ж, це стосується грибів. Тут дуже багато залежить від навичок і старанності грибника-заготівельника. Просто відварювати і закочувати в банки - заняття ризиковане (дивіться трохи вище розповідь про ботулізм).

І остання, але сама неприємна тенденція. Навіть традиційно їстівні гриби можуть виявитися джерелом великих проблем з травленням. Справа в тому, що гриби мають звичай вбирати в себе з грунту найрізноманітніші речовини і сполуки. Якщо вони токсичні для людини, то і гриб, напханий хімікаліями, стає небезпечним. Навіть якщо він білий.

Як не попастися:

- збирати тільки ті гриби та ягоди, в їстівності яких впевнені на 100%, будь-який сумнів трактується як привід не на користь рослини;
- Чи не збираєтеся дари лісу уздовж автомобільних і залізничних трас, поруч із звалищами, складами та іншими промисловими спорудами;
- не порушувати технологію обробки і приготування: гриби краще всього солити або маринувати.

4. Осетрина другої свіжості

Остання група "отруєнь" має, мабуть, найочевиднішу причину. Продукт просто-напросто зіпсувався. У ньому не оселилися мікроби, які не зачаїлися тонни токсину, просто фізико-хімічні властивості змінилися настільки, що при попаданні в організм він викличе бурхливий протест з боку шлунка і кишечника.

Найцікавіше, що у різних народів поняття про критичність зміни властивостей тієї чи іншої їжі дуже сильно розрізняються. Що чукчі добре, кубанського козака може виявитися якщо не смертю, то масштабним розладом кишечника точно. І якщо для жителя Ісландії риба з "душком" - елемент національної кухні, пов'язаний з недостатністю травних ферментів у жителів острова, то для жителя Середньої Росії знайомство з осетриною другої-третьої свіжості може коштувати двох-трьох рулонів туалетного паперу.

Як не попастися:

- якщо консистенція, запах, колір або інші характеристики їжі не вселяють довіри - утримайтеся від експериментів над собою;
- якщо в іншій країні ви хочете спробувати традиційні національні страви - поцікавтеся, з чого і як їх готують, цілком ймовірно, що ваш шлунок не зрадіє тому, що ви маєте намір в нього покласти.

Доктор їде, їде

Найголовніше правило при будь-яких проблемах з шлунково-кишковим трактом - не розраховувати тільки на свої сили. У більшості випадків ви не зможете визначити - яка саме зараза в вас оселилася, і як з нею впоратися, а також небезпечні ви для оточуючих. Навіть лікаря для вирішення цих важливих питань будуть потрібні лабораторні дослідження. А в таких серйозних випадках, як ботулізм або отруєння грибами, зволікання може коштувати потерпілому життя.

Так що будь-який пронос, що супроводжується підвищенням температури - вагома причина викликати лікаря. І не списуйте це на просте "харчове отруєння", воно, як ми з'ясували, може бути дуже підступним.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю