Усі новини

Вегетаріанство - добре чи погано

Вегетаріанство - добре чи погано

Вегетаріанство - вже само по собі - викликає безліч суперечок. І якщо спробувати уявити всю інформацію в єдиній системі, вийде хаос
Вегетаріанство - вже само по собі - викликає безліч суперечок. Існує величезна кількість книг і статей про вегетаріанство, і якщо спробувати уявити всю інформацію в єдиній системі, вийде хаос.

Одні вважають, що в м'ясі містяться мікроелементи, без яких не обійтися; інші - що аморально поїдати подібних собі істот; треті - що в природних умовах середньої смуги не вживати м'ясо в їжу - неприродно; четверті - що м'ясо продукт надзвичайно шкідливий, важкий і, щоб його переробити, організму доводиться витрачати неймовірну кількість енергії, піддаючи стресу і перевантажень вже і так настраждався в наших умовах травний тракт. Плюс до цього - прихильників вегетаріанства можна розділити на кілька видів: перші - не їдять тільки м'ясо, другі відмовляються також від риби і яєць, і, нарешті, треті не вживають навіть молочні продукти, і харчуються тільки рослинною їжею.

Вегетаріанство, повна або часткова відмова від споживання продуктів тваринного походження. Всупереч поширеній думці, термін «вегетаріанство» походить не від лат. vegetalis ( «рослинний»), а від лат. vegetus, що означає «міцний», «повний сил», «бадьорий», «діяльний». Англійські вегетаріанці, які ввели в ужиток цей термін, надавали йому значення філософського та етичного життєвого принципу, а не просто практики вживання в їжу овочів.

У багатьох регіонах світу вегетаріанство пов'язано з економічними причинами, оскільки м'ясні продукти дороги. Дуже часто його дотримуються в силу релігійних або філософських переконань. Багато вегетаріанці відчувають відразу до м'яса з-за співчуття до тварин. Інші вважають, що через м'ясні продукти людині передаються різні хвороби або що в них містяться антибіотики, пестициди та інші шкідливі речовини. Зростання інтересу до вегетаріанства в останні роки пов'язана зі стурбованістю тим, що на виробництво м'яса витрачається набагато більше світових ресурсів, ніж на виробництво рослинних продуктів.

Види вегетаріанства

Деякі вегетаріанці допускають вживання в їжу молока, сиру і яєць, інші ж - тільки молока і сиру (тобто дотримуються рослинно-молочної дієти). Повні вегетаріанці, іноді звані строгими (чистими) вегетаріанцями, не їдять ніяких продуктів тваринного походження. До абсолютних вегетаріанцям відносяться ті, хто взагалі ні в яких цілях не користується продуктами тваринного походження, включаючи шерсть, шовк і шкіру.

Вегетаріанська дієта

Основні продукти вегетаріанської дієти - злаки і хліб, боби, горіхи, насіння, фрукти та овочі. Переважним джерелом жиру служить рослинна олія. Своєрідним аналогом молочних продуктів у строгих вегетаріанців є різні соєві продукти, такі, як соєві молоко і сир або паста для приготування супів та інших страв. Деякі вегетаріанці вживають їжу, за консистенцією, кольором і запахом подібну з м'ясом, птицею або рибою, але приготовлену з соєвих бобів або інших рослинних продуктів.

При дотриманні декількох основних правил вегетаріанська дієта може бути цілком повноцінною. Головне з них полягає в споживанні досить різноманітних вегетаріанських продуктів, що забезпечує підтримку нормального ваги тіла у дорослих або нормальний ріст у дітей. Повинні бути задоволені потреби організму в білку, що містить в належній кількості всі незамінні амінокислоти, так само як і замінні. Хоча рослинна їжа порівняно бідна тими чи іншими амінокислотами, необхідними для синтезу білків в організмі, її можна комбінувати так, щоб був весь набір амінокислоти. Всупереч поширеній думці, необов'язково споживати скомбіновані продукти одночасно; досить, якщо це буде зроблено в один день (див. також БЕЛКИ).

Найбільш серйозна небезпека вегетаріанської дієти пов'язана з її обедненностью деякими необхідними компонентами харчування. У строгих вегетаріанців згодом може розвинутися недостатність вітаміну В12 оскільки він присутній тільки в тваринних продуктах. Однак недостатність вітаміну В12 що призводить до анемії і незворотних змін в нервовій системі, у дорослих розвивається повільно, протягом багатьох років, так як цей вітамін запасається в організмі. Строгі вегетаріанці повинні приймати вітамін В12 в таблетках або пити збагачене їм соєве молоко.

У суворій вегетаріанській дієті може бракувати і кальцію, якщо не споживати дуже велику кількість неочищених кунжутного насіння, соєвого сиру, мигдалю, простого або зелені. Корисно також соєве молоко, збагачене кальцієм. Велика кількість зелені в їжі збільшує надходження в організм і рибофлавіну, якого може не вистачати.

Діти і вагітні жінки, що дотримуються вегетаріанської дієти, повинні щодня одержувати добавки вітаміну D. Оскільки суворо вегетаріанська їжа повинна бути досить рясної, маленьких дітей, яких утримують на такій дієті, потрібно часто годувати і давати їм соєве молоко, збагачене вітамінами В12 і D, а також кальцієм. Молочна або молочно-яєчна вегетаріанська дієта з достатньою кількістю різноманітних продуктів забезпечує нормальну вагу тіла у дорослих і нормальний ріст у дітей, оскільки містить всі харчові речовини, включаючи вітаміни В12 і D.

Але. Який би вибір ви не зробили, важливий грамотний підхід. В даному випадку, перш ніж слідувати будь-то не було системі, потрібно задати собі питання - чому я буду компенсувати відсутність тих чи інших продуктів в раціоні? Якщо ви хочете бути здоровим і активним людиною, необхідно повноцінне, збалансоване харчування. Тим більше, якщо ви займаєтеся яким-небудь видом фітнесу, і хочете домогтися позитивних результатів. Без якісного палива при нормальній, хорошій фізичній навантаженні ви ноги протягнете! Та й рельєфну мускулатуру на морквині НЕ наростиш.

Як відомо, «середнього» людини при середньому фізичному навантаженні в день потрібно приблизно 60-70 грамів білка. Це, в общем-то, не так вже й багато, тим більше якщо враховувати, що в природі джерел білка - величезна кількість, передає видання GetFit.ru.

Хорошим замінником м'яса (а також риби і яєць - якщо ви вирішили дотримуватися «строгого» вегетаріанства) можуть стати молочні продукти, особливо сир і сир, а також популярна зараз соя, і горіхи - це продукти з дуже високим вмістом білка. А ось гриби не підійдуть в якості альтернативи - оскільки білок в них практично не засвоюється.

Непогане джерело білка - бобові продукти і морепродукти. Відсоток білка міститься і в крупах, і навіть у фруктах і овочах - хоча традиційно вони - джерела вуглеводів.

Порівняльні дослідження показують, що вегетаріанці рідше страждають ожирінням і у них нижче кров'яний тиск і рівень холестерину, ніж у тих, хто споживає м'ясо. Ряд досліджень вказує на меншу частоту серцево-судинних захворювань і деяких видів раку.

Історичний аспект

Стародавні індійські релігії, такі, як індуїзм, буддизм і джайнізм, забороняли вбивати тварин, оскільки стверджували можливість переселення душ, тобто відродження душ померлих в тілі тварин. Джайністи вірили, що відмова від м'ясної їжі сприяє утвердженню принципу ненасильства. Пізніше цей принцип активно пропагував Махатма Ганді, який очолив боротьбу за незалежність Індії.

У Стародавній Греції Піфагор заснував вегетаріанське рух на противагу обжерливості багатіїв. За помірність в їжі ратували також римські поети Горацій, Овідій і Вергілій. На початку нашої ери грецький письменник і історик Плутарх виголошував промови проти надмірностей у їжі і споживання м'ясної їжі.

Початок сучасному вегетаріанського руху в Англії було покладено в 18 ст. Джоном Уеслі, одним із засновників секти методистів, який був упевнений в позитивному впливі вегетаріанства на здоров'я. Серед англійських вегетаріанців були такі знамениті письменники, як Персі Шеллі і Бернард Шоу. В Америці 18 в. відомим вегетаріанцем був Бенджамін Франклін, що пропагував простий спосіб життя. У 19 ст. став відомим Сильвестер Грем, пресвітеріанський священик і прихильник вегетаріанської дієти, особливо рекомендував хліб з борошна грубого помелу, який і носить його ім'я ( «хліб Грема»). В останні роки свого життя вегетаріанцем був Лев Толстой.

Обов'язково стежте за своїм самопочуттям і настроєм! Якщо ви дратівливі, якщо фізичне навантаження, з якою ви нормально справлялися, здається вам складним, значить, варто переглянути своє харчування. Звичайно, перехід з одного раціону на інший - це стрес, і ви будете відчувати деякі незручності. Тому - перехід повинен бути поступовим, а дискомфорт помірним, і з часом він повинен зійти нанівець.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю