Усі новини

Про що розкажуть лімфовузли?

Про що розкажуть лімфовузли?

Ще давня медицина виявила, так звана лімфа тече по лімфатичних судинах, що пронизує, як і кровоносні, весь наш організм. На шляху лімфатичних судин розташовані лімфатичні вузли Ще давня медицина виявила, так звана лімфа тече по лімфатичних судинах, що пронизує, як і кровоносні, весь наш організм. На шляху лімфатичних судин розташовані лімфатичні вузли. Для чого вони потрібні?

У перекладі з грецької лімфа означає «чиста вода, волога. У кожної людини в організмі від 400 до 1000 лімфатичних вузлів. Вони знаходяться в ямках на згинах кінцівок, на шиї, під щелепою, в грудній і черевній порожнинах. У них дозрівають імунні клітини.
Кожен вузол цілодобово безперервно «збирає» лімфу з певної ділянки і фільтрує її від шкідливих домішок. Ними можуть бути хвороботворні мікроорганізми, дефектні клітини, чужорідні білки.

Що ж відбувається з домішками, що залишилися в лімфовузлі? Їх атакують імунні клітини - макрофаги і в буквальному сенсі з'їдають ворога. Однак якщо навантаження на вузол велике (наприклад, в тканинах, від яких тече лімфа, виникло запалення), для нього це не проходить безслідно: вузол стає більше і може навіть запалитися. Коли хвороба пройде, лімфатичний вузол зменшиться, але тепер назавжди залишиться трохи щільнішим, ніж раніше.

Багато хто з нас ставляться до "опуханию залоз" як до легкої застуді: мовляв, чим менше про це думаєш, тим швидше одужаєш. Однак лікарі не розділяють такого легковажного ставлення до цієї проблеми. Справа в тому, що лімфаденіт - саме так називається збільшення лімфатичних вузлів - завжди є симптомом якого-небудь захворювання. Тому його розглядають як своєрідний індикатор тих патологічних процесів, які протікають в організмі.

У більшості випадків, причиною лімфаденіту є різноманітні інфекційні процеси, впевнені лікарі. Лімфатичні вузли є своєрідне сито, що фільтрує всі речовини, які потрапляють в кров'яне русло. Тому всі хвороботворні мікроби - будь то бактерії або віруси - рано чи пізно потрапляють в полон цих "імунних пасток".

Після їх захоплення в лімфатичних вузлах активізуються білі клітини крові, і запускається послідовний ряд агресивних реакцій, які призводять до повного руйнування внедрившихся мікроорганізмів. Однак в деяких випадках чужорідних агентів так багато, що первинна кількість захисних клітин просто не справляється зі своїм завданням.

Тоді "білі тільця" починають розмножуватися для того, щоб з подвоєною силою боротися з інфекцією. Результат такої імунної активності стає видно неозброєним оком: шкіра над лімфатичними вузлами червоніє, а самі вони збільшуються в розмірах і стають болючими.

Прикладом місцевого лімфаденіту може служити і так звана хвороба від котячих подряпин, що передається виключно кішками. Мікроорганізми, які є збудниками цього захворювання, живуть в ротовій порожнині тварин і легко проникають в кров при укусі.
Істотну небезпеку становлять і котячі подряпини, відзначають фахівці, так як невелика кількість слини потрапляє на кігті при вилизуванні лап. Тому тим, у кого є в будинку ці домашні тварини - не зайве застерегти дітей від зайвого контакту з ними.

Ліфмоузли можуть збільшуватися до майже неймовірних розмірів. Зазвичай їх збільшення виявляється на задній частині шиї відразу під основою черепа, уздовж кивательной м'язи на бічній поверхні шиї, а також на підставі шиї за ключицями. Через кілька днів (в крайньому випадку - тижнів) вони повертаються до свого нормального розміру.

Однак збільшені лімфовузли самі по собі нічого не значать; вони є ознакою того, що десь в організмі відбувається щось на зразок інфекції. Загальна інфекція, така, як грип, може викликати збільшення лімфовузлів по всьому тілу, включаючи пах і пахви. У разі якщо причина збільшення лімфовузлів очевидна, на них можна сміливо не звертати уваги, але якщо за два тижні вони не зменшилися до нормальних розмірів, то слід звернутися до лікаря.

Разом з тим треба сказати, що тільки місцеве лікування лімфаденіту абсолютно неефективно. Теплові ж процедури, до яких найчастіше вдаються зневірені хворі, нічого крім шкоди принести не можуть. Адже підвищення температури лише підсилює запалення і підвищує ризик ускладнень.

Позитивні результати може дати тільки боротьба з основним захворюванням, яке є першопричиною збільшення залоз. У міру одужання лімфатичні вузли почнуть зменшуватися до тих пір, поки не набудуть свій первинний вигляд.

Тривало існуюче збільшення декількох груп лімфатичних вузлів може свідчити про таких захворюваннях як бруцельоз, лістеріоз, мононуклеоз, а також ВІЛ-інфекція.

Однак збільшення одного лімфовузла, що не супроводжується підвищенням температури тіла і прогресуючим зростанням лімфовузла - не є ознакою захворювання, а говорить лише про те, що цей лімфовузол - «трудоголік» - працює активніше своїх побратимів.
Подібне збільшення часто виникає на тлі або після перенесених інфекцій і з часом, як правило, лімфовузол може повернутися до своїх звичайних розмірів.

Деякі задаються питанням, як лікувати лімфовузли? Оскільки запалюватися і збільшуватися вони можуть через інфекцій, бактеріальних інфекцій, хвороб крові і так далі. Природно, всі ці хвороби будуть лікуватися по-різному. Тому, дуже важливо встановити правильний діагноз. Але, ні в якому разі не можна робити компреси на лімфатичні вузли. Так що вживати заходів не варто, лише після відвідин лікаря. Варто здати аналіз крові, і ще деякі аналізи, про які вам розповість лікар.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю