Усі новини

Як розшифрувати аналіз крові?

Як розшифрувати аналіз крові?

Неможливо уявити успішне лікування без точного діагнозу. А розпізнати хворобу лікаря допомагають результати різних досліджень і в першу чергу - аналіз крові. «Добре розпізнається - добре лікується», & thinsp; - говорили древні. Цей вислів актуально і в наші дні. Дійсно, неможливо уявити успішне лікування без точного діагнозу. А розпізнати хворобу лікаря допомагають результати різних досліджень і в першу чергу - аналіз крові.

Немає жодного «куточка» тіла, куди б не проникала кров, не випадково її називають «рікою життя». І ця річка несе в собі всі дані про стан тіла. Тільки ось як їх розшифрувати?

Розповідає лікар загальної практики, викладач московського медучилища № 13 автор підручника «Здоровий спосіб життя» Володимир Яшин.

Підганяється серцевим насосом, кров біжить по розгалуженій мережі артерій і вен, розносячи в клітини кисень і поживні речовини. Виконуючи цю транспортну функцію, кров також переносить до органів виділення продукти життєдіяльності. Крім того, вона бере участь в регулюванні водно-сольового обміну і кислотно-лужної рівноваги, відіграє важливу роль в підтримці постійної температури тіла. Нарешті, ще одна основна функція крові - захисна: її клітини знешкоджують потрапили в організм хвороботворні мікроорганізми.

Еритроцити: конструктор червоного кольору

Якщо взяти свіжу кров, помістити її в пробірку і дати відстоятися, то вона розділиться на два шари. Зверху виявиться шар прозорою жовтуватою рідини - плазми. А внизу буде осад з клітин крові або формених елементів. До них відносяться еритроцити, лейкоцити і тромбоцити. Їх показники головним чином і цікавлять лікаря в загальному (клінічному) аналізі крові. Які ж нормальні значення формених елементів?

Почнемо з еритроцитів, які називають також червоними кров'яними тільцями. Вони складають основну масу крові і визначають її червоний колір. Ці клітини містять пігмент - гемоглобін, який здійснює перенесення кисню з легенів до органів і тканин, а вуглекислого газу назад до легенів. У нормі у чоловіків рівень еритроцитів дорівнює 40-51 x 10 & thinsp; 12 в літрі. А у жінок він нижчий і становить 37-47 x 10 & thinsp; 12 в літрі. Зниження цього показника може бути наслідком крововтрати або анемії (малокрів'я), а підвищення спостерігається, зокрема, при захворюванні кісткового мозку і гострих отруєннях, коли через сильну блювоти і проносу відбувається втрата рідини в організмі.

Що стосується гемоглобіну , То нормальне значення його показника у чоловіків так само 130-160 г /л (грамів на літр). У жінок ці цифри нижчі: 120-140 г /л. Зменшення рівня гемоглобіну буває, наприклад, при нестачі заліза, необхідного для будівництва цього пігменту. Це, зокрема, спостерігається у жінок в період вагітності, коли материнський організм постачає залізом плід, часом не залишаючи заліза для своїх потреб. Крім того, показник гемоглобіну знижується при кровотечі і анемії. Підвищення рівня гемоглобіну спостерігається при захворюванні кісткового мозку, зневодненні організму, під час перебування на великих висотах, наприклад у альпіністів.

Лейкоцити: на варті порядку

Лейкоцити називають ще білими кров'яними тільцями. Вони захищають організм від потрапляють в кров чужорідних білків і мікробів. У чоловіків і у жінок їх норма однакова і становить 40-90 x 10 & thinsp; 9 в літрі. Цей показник зменшується, зокрема, при деяких ендокринних захворюваннях, променевої хвороби. Крім того, він може знизитися в результаті прийому ліків, наприклад протизапальних. А підвищення числа лейкоцитів відбувається при інфекційних і алергічних захворюваннях, отруєннях. Лейкоцити розрізняються за структурою та призначенням. Серед них виділяють гранулоцити, лімфоцити, моноцити.

Гранулоцити - це лейкоцити, які містять гранули (зернисті лейкоцити). Вони складають близько 60% всіх лейкоцитів. Зміст їх підвищується при різних запаленнях в організмі, а зниження рівня зустрічається при апластичної анемії (ураженні кісткового мозку), системний червоний вовчак (захворюванні сполучної тканини) і інших недугах.

Лімфоцити - це вид лейкоцитів, які відповідають за вироблення імунітету і боротьбу з мікробами і вірусами. У нормі зміст їх в крові дорослої людини становить 25-30% всіх лейкоцитів. Збільшення їх числа зустрічається при деяких інфекційних захворюваннях (краснухи, грипі, вірусному гепатиті і інших), а також при захворюваннях крові. Серйозне зменшення числа лімфоцитів спостерігається при важких хронічних захворюваннях, СНІД, ниркової недостатності.

Моноцити - це недостатньо зрілі клітини, які складають в нормі 1-8% всіх лейкоцитів. Число їх збільшується при деяких інфекційних захворюваннях (малярія, сифіліс, бруцельоз). Зменшується рівень моноцитів при апластичної анемії, оперативних втручаннях, шокових станах.

Процентний вміст окремих видів лейкоцитів в крові називається лейкоцитарною формулою. Вона розраховується на 100 лейкоцитів і сприяє постановці точного діагнозу.

Тромбоцити: будівельна бригада

Наступна група формених елементів - тромбоцити. Це так звані кров'яні пластинки, відповідальні за згортання крові. Не секрет, що при пошкодженні кровоносної судини з нього починає витікати кров.

Щоб уникнути крововтрати, організм включає захисний механізм - утворення кровоносної згустку, який зупиняє кровотечу. Тромбоцити спрямовуються до розриву судини і приклеюються до його стінок і один до одного.

При цьому вони активують білок плазми - фібриноген. Він утворює нерозчинні в воді нитки з білка фібрину, які обплутують клітини крові в місці пошкодження судини, і виходить згусток.

У нормі кількість тромбоцитів у чоловіків і у жінок однаково і становить 180-320 x 10 & thinsp; 9 в літрі. Недолік кров'яних пластинок може бути викликаний порушенням згортання крові при гемофілії і спостерігається також при деяких онкологічних і вірусних захворюваннях.

Підвищується рівень тромбоцитів при деяких хворобах крові, після хірургічних операцій, наприклад в результаті видалення селезінки.

Клітинна швидкість

Абревіатура ШОЕ, напевно, знайома всім. Розшифровується вона як «швидкість осідання еритроцитів». Нормальне значення ШОЕ у чоловіків 2-10 мм /год (міліметрів на годину), у жінок - 3-15 мм /год. Швидкість осідання еритроцитів сповільнюється при вірусних гепатитах, проносах, зменшенні м'язової маси в результаті голодування. А ось прискорення ШОЕ свідчить про наявність запальних процесів. Воно також спостерігається при захворюваннях нирок, алергічних станах, травмах.

Криваві дані

Кров становить приблизно 1/14 частину ваги людського тіла. У чоловіків в організмі близько 5 л крові, у жінок трохи менше. Клітини крові постійно відмирають і замінюються новими. У дорослої людини щогодини відмирає мільярд еритроцитів, 5 мільярдів лейкоцитів і 2 мільярди тромбоцитів. На зміну їм приходять нові клітини, що виробляються в кістковому мозку і в селезінці. За добу повністю замінюється приблизно 25 г крові.

За середню людське життя (70 років) кістковий мозок виробляє 650 кг еритроцитів і тонну лейкоцитів.

Цікаво!

Якщо ми знаходимося в спокої, то чверть загального обсягу крові знаходиться в наших м'язах. Інша чверть - в нирках, 15% - в судинах стінок кишечника, 10% - в печінці, 13% - в судинах легенів і інших органів і тільки 8% - в мозку (навіть якщо в цей момент дуже посилено думати).
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю