» » » Все, що потрібно знати про родимках
Усі новини

Все, що потрібно знати про родимках

Все, що потрібно знати про родимках

Кому-то вони додають миловидності і шарму, а кого-то безнадійно псують. Але як з великої кількості родимок, велика частина яких абсолютно нешкідлива для організму, виділити ту, яка може зіпсувати людині життя?

Для містиків родимки - це відмітини долі, для криміналістів - особливі прикмети. Кому-то вони додають миловидності і шарму, а кого-то безнадійно псують.

Слово - експерту, кандидату медичних наук, дерматолога, косметолога Олені Санчес.

Взагалі-то ми не дуже схильні помічати їх, і абсолютно марно. Бездоглядні родимки можуть проявити чимале підступність. Лікарі радять постійно стежити за своїми родимками і, якщо вид будь-якої з них насторожує, придивитися до неї уважніше.

Але як з великої кількості родимок, велика частина яких абсолютно нешкідлива для організму, виділити ту, яка може зіпсувати людині життя?

1-й крок. Розберемося з неугодними

Для початку спробуємо визначити, наскільки велика може бути ступінь небезпеки. Ці крихітні «особи», яких ще називають невусами, мають препоганий характер і дуже не люблять, коли їх травмують. У зоні ризику знаходяться ті родимки, які постійно труться об одяг (на шиї, зап'ястях) або виступають на голові і часто зачіпаються гребінцем. Під загрозою і ті, на які періодично натикається бритва або з яких висмикують волосся. Фахівці радять їх видаляти - від гріха подалі: немає родимки - немає проблеми.

Якщо родимка збільшилася в розмірі, змінила колір, запалилася - негайно до лікаря! Тут вже можна запідозрити недоброякісна освіту. Меланома найчастіше одинак, вона досить швидко зростає і дуже скоро дає метастази в печінку, легені, мозок Тому її і намагаються виявляти на ранній стадії. Чим швидше нею займеться фахівець, тим сприятливіші буде результат лікування.

2-й крок. Видаляємо, щоб не заважала

Перш ніж вирішити питання про видалення родимки, лікар вивчає її за допомогою всіх доступних методів, в першу бочередь за візуальними ознаками (колір, щільність, обриси, симетричність, однорідність структури і т.д.). Як правило, для цього використовується дерматоскоп. Цей оптичний прилад десятикратно збільшує зображення і дає можливість дуже уважно розглянути об'єкт в променях мінливої ​​підсвічування і в різних ракурсах.

Сучасні Дерматоскопи, суміщені з комп'ютером, дозволяють виводити зображення на екран, проводити виміри, при необхідності за допомогою повторних знімків відслідковувати динаміку змін.

Ще одне дослідження - цитологічне, тобто спрямоване на вивчення клітин, проводиться в тому випадку, якщо з родимки виділяється будь-якої секрет або вона кровоточить (і те й інше не дуже хороші ознаки). До родимці тулиться скельце, на якому залишається відбиток виділень. Їх вивчають під мікроскопом на наявність атипових клітин.

У разі якщо родимка за всіма ознаками доброякісна, її видаляють прямо в день звернення після консультації онколога. Для видалення опуклих родимок, що піднімаються над поверхнею, найчастіше використовують: електрокоагулятор, лазер, рідкий азот, діатермокоагулятор (що іменується в народі радіоножем).

Остання технологія - найновіша для видалення невусів. Цей апарат за допомогою радіохвиль високої частоти одночасно виконує відразу кілька операцій: ріже, запаює дрібні капіляри, зупиняє кров і дезінфікує рану.

Плоскі родимки переважно сікти звичайним хірургічним скальпелем. Процедура з видалення доброякісної родимки вважається нескладною і не дуже болючою, виконується амбулаторно, під місцевою анестезією. При підозрі на злоякісний характер родимки лікар направляє пацієнта в спеціалізовану установу до онколога. Якщо побоювання підтвердяться, він видалить недоброякісна освіту і проведе подальше лікування.

Операція по видаленню меланоми більш радикальна. Це вже справжня хірургічна операція. Масштаб втручання залежить від стадії інвазії (тобто проникнення вглиб) злоякісного утворення. Але в будь-якому випадку захоплення прилеглих до меланоми здорових тканин буде від 5 мм до 2 см. Іноді трапляється, що разом з новоутворенням доводиться видаляти лімфатичні вузли, м'язову тканину і підшкірно-жирову клітковину, порушені процесом. Подібні операції проводяться вже під загальним наркозом.

3-й крок. Чекаємо загоєння і результатів біопсії

На місці видаленої родимки утворюється корочка, яка тримається протягом двох тижнів. Зазвичай це місце лікар радить обробляти 5% -ним розчином марганцівки, яка добре дезінфікує і підсушує ранку. При серйозному хірургічному втручанні на місце видаленого освіти лікар накладає шви, які через деякий час знімає. Для прискорення загоєння лікар може призначити спеціальні мазі. Після видалення родимки лазером або електрокоагуляції місце операції ледь помітно. Воно буде лише трохи відрізнятися за кольором від навколишніх тканин.

Протягом місяця після операції не рекомендується загоряти. Втім, якщо родимок на тілі багато, слід взагалі берегтися від ультрафіолету: намагатися уникати прямих сонячних променів і користуватися сонцезахисними засобами. Сонце в чималому ступені - пособник меланом, і саме тому дерматологи радять засмагати під тентом. Так теж можна отримати хороший рівний загар, але вже без шкоди для здоров'я.

Отже, людина розпрощався з родимкою, але чи може він відразу з'ясувати, таїлася в ній прихована загроза або його побоювання були марними? На жаль, за одними тільки візуальними ознаками на всі сто відсотків цього не визначить навіть найдосвідченіший лікар. Тому після операції з видалення зразок посіченою тканини відправляють в лабораторію на біопсію. Це дослідження робиться в обов'язковому порядку, і його результатів, як правило, доводиться чекати протягом двох-трьох тижнів. Якщо злоякісний характер родимки підтвердиться, то доведеться спостерігатися у онколога, який призначить додаткове лікування.

Перевір себе

Для недосвідченого ока меланома мало чим відрізняється від звичайної родимки, але існують особливі прикмети, які допоможуть розпізнати її і виокремити з числа здорових новоутворень:

- нерівномірна пігментація;

- несиметричність малюнка;

- розпливчасті фестончатие краю (форма плями);

- зміна кольору (якщо вона зблідла або, навпаки, потемніла);

- хворобливі відчуття;

- постійна кровоточивість (або на її поверхні утворюється корочка).

Особлива розмова - великі родимки (більше 1 см в діаметрі). По-хорошому від них краще позбутися, а якщо і залишати, то в подальшому не спускати з них очей, не засмагати, користуватися сонцезахисними препаратами з фактором захисту не менше 50 і не рідше 1 разу на рік показуватися фахівцям. Остаточний вердикт у цьому питанні повинен виносити лікар.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю