Усі новини

Обережно - сезон кліщів!

Обережно - сезон кліщів!

Багато, повернувшись з перших теплих пікніків, прогулянок по ботанічному саду або парку, раптом починають свербіти. Придивившись уважніше, "що ж там свербить", постраждалі виявляють у себе на шкірі маленькі чорні присоски - кліщів.

Багато, повернувшись з перших теплих пікніків, прогулянок по ботанічному саду або парку, раптом починають свербіти. Придивившись уважніше, "що ж там свербить", постраждалі виявляють у себе на шкірі маленькі чорні присоски - кліщів. Чим небезпечні їх укуси і як позбутися від маленьких кровопивців, розповіла Ірина Курганова, завідуюча лабораторією кліщових інфекцій Львівського науково-дослідного інституту епідеміології та гігієни.

Чим небезпечні кровососи?

Кліщі активні з середини травня до кінця вересня. Піки активності - в травні і серпні. Кусюча вампіри небезпечні тим, що здатні передавати різні інфекційні захворювання: рикетсіози, спірохетози, вірусні лихоманки. Найважче захворювання з цієї колекції - кліщовий енцефаліт (від грец. "Енцефалон" - мозок) - запалення головне мозку, яке може привести до смерті. Перші симптоми будь-якого з цих захворювань можуть початися від 2-х днів до 2-х тижнів після укусу.

На око відрізнити кліща-носія інфекційних хвороб від здорового, неможливо. Це можна зробити, тільки зберігши витягнутого кліща. Його потрібно принести в найближчу санепідстанцію з проханням визначити, не заразний він. Правда, в країні існує тільки один центр, де роблять таке дослідження - Львівський науково-дослідний інститут епідеміології та гігієни (вул. Зелена, 12), куди повинні відправити комаха працівники санепідстанції. Так що ваш кліщ після смерті ще добре помандрує.

Запобіжні заходи

1. Збираючись на прогулянку, одягайте світлий одяг. На ній кліща помітити легше, ніж на темній. Бажано, щоб манжети були на гумці. Футболку заправте в брюки, брюки - в шкарпетки. Одягніть головний убір.

2. Обробіть одяг в місцях можливого переповзання кліщів з одягу на тіло відлякує кліщів репелентом - засобом, що відлякує кліщів. З препаратів цієї групи найбільш відомі Претікс, Діптерол, Перманон, Біба. Поцікавтеся ними в аптеці. Врахуйте, що репелент діє тільки 3-4 години, тому при більш тривалої прогулянці його потрібно нанести повторно. У людей, схильних до алергії він може викликати серйозну реакцію непереносимості.

3. Обходьте стороною кущі. Адже, всупереч широко поширеній думці, кліщі сидять не на деревах і не падають згори. Улюблене місце їх проживання - звернені на південь сонячні схили, вкриті кущами висотою від 5 см до 1 метра. Як правило, йде по лісі людини кліщі атакують на рівні його гомілок, колін і стегон.

4. Під час прогулянки якнайчастіше оглядайте себе, також дивіться на гілки кущів, біля яких улаштовуєтеся на пікнік. Розпізнати кліща просто: він схожий на коричнево-червоного клопа. По приходу додому також обов'язково огляньте своє тіло або попросіть це зробити кого-небудь з близьких. Улюблені місця прикріплення кліщів - вуха, шия, пахви, живіт, пах, внутрішня сторона кистей і стегон.

Що робити, якщо виявили паразита?

Якщо кліщ виявлений, бажано скоріше отримати його - чим довше паразит буде смоктати кров, тим більша ймовірність, що цей павук, якщо він носій якої-небудь хвороби, заразить вас нею.

Витягувати його слід лише в тому випадку, якщо ви зможете обробити місце укусу кліща ляпісним олівцем, йодом, розчином сулеми або іншим антисептиком - так ви убезпечите себе від зараження рани. Ні в якому разі не можна розчавлює "вампіра", так як тоді віруси з розчавленого павука (якщо вони в ньому є) потраплять в ранку і людина заразиться енцефалітом. Якщо у вас під рукою немає цих препаратів, то не варто приступати до самостійного видалення кліща - якомога швидше дістаньтеся до травмпункту.

Якщо антисептик є, то після обробки місця укусу (коло діаметром 1 см, разом з кліщем) є кілька способів витягти його самостійно. Для цього вам знадобиться зібрати антикліщове аптечку.

Антикліщове аптечка

- Флакончик йоду

- Ватка

- Трохи соняшникової олії

- Обручка

- Нитка

- Щипчики для брів

Йде операція!

1. Спочатку "операції" обробіть місце укусу йодом, а на обличчя одягніть маску. Маска потрібна для захисту дихальних шляхів на випадок, якщо напився крові павук лопне і в повітрі утворюється аерозоль зі збудниками болячок, які переносять кліщі.

2. Перший спосіб видалення - накласти навколо кліща обручку, щільно притиснувши його до шкіри і наповнити простір над кліщем соняшниковою олією. Тоді павуку буде нічим дихати, і він відпаде сам. Правда, чекати треба довго, до 10 хвилин.

3. Буває, що спосіб з обручкою не допомагає. Тоді беріть міцну нитку, зробіть на ній петлю і, накинувши її на комашку, стягніть її якомога ближче до хоботка. Потім починайте обережно рухати кінцями мотузки вправо-вліво. Різкі рухи неприпустимі - черевце кліща може відірватися, залишивши в шкірі голову, що буде заподіювати дискомфорт. Як правило, через 2-3 хвилини таких "тортур" гад відпадає.

4. Якщо видалити паразита ниткою не вдається, це можна зробити за допомогою щипців для брів. Затиснувши їх кінцями черевце кліща, крутите приборчиком проти годинникової стрілки. Хвилина - і кліщ в "кліщах"!

5. Якщо при витяганні кліща його головка все-таки відірвалася, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють головку стерильною голкою (попередньо прокаленной на вогні). Так, як ви видаляєте звичайну занозу.

Терміново до лікаря, якщо:

1. На місці укусу утворився червона пляма.

2. Збільшилися лімфовузли.

3. Підвищилася температура.

4. З'явилися м'язові болі.

5. З'явилася висип, по всьому тілу.

Ці ознаки можуть говорити, що все-таки підхопили кліщового хвороба.

Текст: Дмитро Гуцало

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю