Усі новини

Зуби - це наше все!

Зуби - це наше все!

Знаєте одну з улюблених стоматологічних жартів: добре сміється той, у кого гарні зуби. А той, хто сміється останнім, зазвичай позбавлений передніх зубів Не дуже-то й смішно, правда?

Знаєте одну з улюблених стоматологічних жартів: добре сміється той, у кого гарні зуби. А той, хто сміється останнім, зазвичай позбавлений передніх зубів Не дуже-то й смішно, правда? Щоб посміхатися якомога довше, бажано пестити і леліяти свої зубки, не вірячи «зубосшібательним» міфам і вчасно реагуючи на сигнали, які подають «32 вірних служителя травлення».

Звідки «дровишки»?

Від чого залежить стан зубів - харчування, спадковості, шкідливих звичок? Деякі дослідники вважають, що від їжі, самопочуття і укладу життя матері під час вагітності (закладка зубів відбувається вже у п'ятитижневого ембріона), води, яку вона пила. Більш того, деякі експерти вважають, що руйнує зуби звичка погано озиватися про людей, про себе і свою долю. Заперечувати ці причини або вірити їм - залежить лише від вас. Головне вчасно реагувати на сигнали, які подають наші зубки:

- світлі або темні плями на зубі;

- кровоточивість при чищенні (або якщо сліди крові залишаються на твердої їжі при відкушуванні) - перша ознака пародонтозу;

- миттєва реакція зуба на холодну і гарячу їжу, потік холодного повітря.

І якщо на плями і біль ми реагуємо і наважуємося на похід до лікаря, то кровоточивість намагаємося виправдати чим завгодно, крім виниклої проблеми. А потім через це «маленького запалення ясен» розвиваються зміни в кістки, яка утримує зуб. І тільки тоді хворі б'ють на сполох.

Вершина айсберга

До речі, зуби передають «шифровку» від внутрішніх органів. Виявляється, зуби реагують на внутрішні неполадки в організмі, причому дуже конкретно. Проаналізувавши стан зубів і наявні у людини захворювання, вчені прийшли до висновку, що кожен хворий зуб безпосередньо пов'язаний з хворобою якогось із внутрішніх органів. Причому кожному окремо взятому зубу відводиться своя роль «індикатора»:

- печінку проектується на рівні нижніх іклів;

- про стан підшлункової залози можна судити по малим корінним зубам;

- про захворювання суглобів ніг - по передніх зубів верхньої і нижньої щелепи;

- про те, що відбувається в шлунку або кишечнику, можна судити не тільки по зубах, але і за станом ясен (у страждаючих виразкою шлунка або дванадцятипалої кишки в більшості випадків розвивається пародонтоз).

Крім того, при виразці шлунка на зубах обов'язково з'являється рясне відкладення каменю. Отже, відкривши рот перед дзеркалом, ви можете отримати вичерпну інформацію про те, що відбувається всередині вашого організму.

Хто винен і що робити?

Якщо зуб болить, пізно шукати винуватців - потрібно йти до лікаря. А щоб зуби не боліли, дотримуйтесь банальним і повгрузали в зубах - вибачте за каламбур - правилами:

- чистити зуби двічі на день - вранці і ввечері, витрачаючи на сеанс чистоти не менше 3 хвилин;

- правильно очищаючи зуби щіткою: в напрямку «від ясен до зубів»;

- використовувати флоси - спеціальну зубну нитку (продається в будь-якій аптеці);

- обполіскувати рот після кожного прийому їжі.

Справа не тільки в догляді за порожниною рота і як пломбувальні матеріали: - «не можна море карієсу вичерпати чайною ложкою пломб». Важливо звільнити меню від легкозасвоюваних вуглеводів - цукрів. Наприклад, середній рівень споживання цукру в Західній Європі становить 2 & minus; 3 кг в рік на душу населення, а в Україні - 50 кг на кожного жителя. А цукор і продукти, що містять його, - це один з головних чинників ризику розвитку карієсу.

Швидка допомога

Болить зуб, а на вулиці ніч або вихідний, і до лікаря вийде тільки в понеділок - як бути?

Перш за все, почистіть зуб і більше не їжте - залишки їжі можуть викликати нову біль.

Прополощіть рот теплим содовим розчином, можна крапнути в нього трохи йоду для знезараження (деякі лікарі рекомендують намалювати йодну сіточку на щоці, на місці сильного зубного болю).

Прийміть ібупрофен, анальгін, аспірин або будь-яке інше знеболююче, щоб заспокоїти зубний біль (прикладати до зуба аспірин не можна - можна викликати опік слизової).

Допоможуть народні засоби. Наприклад, відвар шавлії (заваріть міцний відвар цієї трави, і, поки він ще гарячий, наберіть в рот, тримайте з того боку, де боляче).

Якщо є сало, відріжте тонкий скибочку і покладіть між хворим зубом і щокою. Замість сала можна використовувати лист кінського щавлю або валеріани або просто пожувати їх.

Часник порізати, загорніть в марлю або носовичок і покладіть на зап'ясті тієї руки, з якої сторони болить зуб, міцно прив'яжіть пов'язку.

Якщо під руками зовсім нічого немає, міцно натисніть пальцем на впадинку між носом і губами - це акупунктурная точка, яка допоможе зняти зубний біль. Чи варто говорити, що при зубному болю згортають рюкзак і повертаються додому, щоб якомога швидше відвідати лікаря.

А далі?

Якщо у вас карієс, то біль буде повертатися час від часу, її провокують жування, холодна і гаряча вода. Якщо причина болю - запалена пульпа, то зуб болітиме цілодобово, як тільки перестане діяти знеболююче. Їсте ви, працює або спите, біль весь час буде вас переслідувати, та ще й віддавати у вухо і скроню. Коли причиною зубного болю є пародонтит, ясна опухає, а зуб розхитується, варто прийняти ліки від зубного болю, і вам здасться, що в роті повний порядок, але насправді в зубі відмирають нерви, накопичується гній, можуть виникнути ускладнення. І так до тих пір, поки не звернетеся до стоматолога.

У пошуках ідеалу

Цікаво, що іноді проблема з зубами не наважується через те, що не склалися стосунки зі стоматологом. Цю позицію можна зрозуміти, але не прийняти. Адже навколо маса клінік, де вам нададуть професійну допомогу. Досить розпитати знайомих або прочитати відгуки і Інтернеті. При цьому допомагають зробити правильний висновок і деякі розпізнавальні знаки:

- у доктора ведеться запис;

- є медсестра-асистент;

- доктор спочатку проводить консультацію, детально пояснює, яка проблема має місце і разом з пацієнтом обирає тактику лікування.

Вдалого вам вибору, і все ж краще щоб вам його доводилося робити якомога рідше.

Консультант - Олена Савченко, лікар-стоматолог

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю