» » » Імуномодулятори: так вони безпечні?
Усі новини

Імуномодулятори: так вони безпечні?

Імуномодулятори: так вони безпечні?

Одні з найбільш популярних на сьогодні ліків - це кошти для підвищення імунітету, хоча свідчення для їх прийому - досить розпливчасті

Одні з найбільш популярних на сьогодні ліків - це кошти для підвищення імунітету, хоча свідчення для їх прийому - досить розпливчасті

Більшість людей ставляться до них, як до звичайних вітамінів, вважаючи, що ці препарати абсолютно безпечні і показані всім без винятку. Але чи так це?

Слово нашому експерту - доктору медичних наук, професору, декану фармацевтичного факультету РГМУ, віце-президенту Російського наукового товариства імунологів Івану Козлову.

А імунітет-то в порядку

Сьогодні прийнято у всіх бідах звинувачувати поганий імунітет, хоча про те, як влаштована імунна система, лікарі багатьох спеціальностей обізнані дуже приблизно. І хоча сучасні реалії (погана екологія, стреси, гіподинамія, нераціональне харчування, інфекції, шкідливі звички і т. & Thinsp; Д.) Надають людині масу шансів похитнути його захисну систему, проте далеко не завжди за хворобою варто імунна патологія.


Тому багато знають медики впевнені: перш ніж призначати хворому імуномодулятори, набагато корисніше спочатку провести додаткове обстеження.

До речі, недавно після проведення докладного обстеження у групи часто хворіючих дітей з'ясувалося, що тільки у половини з них є порушення імунітету. У 40% була знайдена бронхіальна астма, а у 10% хвороби були пов'язані з особливостями будови дихальної системи.

Правильний вибір

Багато лікарів виписують імуномодулятори на авось, мовляв, оскільки ці кошти неотруйні, то гірше не буде, зате раптом допоможуть, думають вони. Але звинувачувати медиків у халатності не варто, оскільки вибрати необхідний засіб сьогодні і справді нелегко. Справа в тому, що свідчення практично у всіх імуномодуляторів приблизно однакові. До иммунограмме вони не прив'язані, бо мають системну дію на імунітет.

Однак, незважаючи на це, все-таки існують певні моменти, які обов'язково повинні враховуватися при виборі конкретного иммунотропного ліки. Щоб мати право призначати ці препарати, лікар обов'язково повинен:

- мати на руках дослідження імунного ст атуса хворого;

- володіти обґрунтуванням для рекомендації препарату, підтвердженим клінічними і лабораторними даними;

- бути знайомим з критеріями ефективності та безпеки таких препаратів.


Але все-таки найголовніша умова успішного підбору імуностимулятора - це досвід фахівця. Іншими словами, поки пацієнтам залишається сподіватися лише на те, що в своїй практиці лікар вже не раз призначав конкретний препарат і добре знайомий з віддаленими наслідками такої терапії. Якщо ж подібний досвід у лікуючого д Доктор відсутня, безпечніше, перш ніж пити такі ліки, проконсультуватися у хорошого імунолога.

Будьте напоготові!

Незважаючи на те, що показання для прийому імуномодуляторів сьогодні досить розпливчасті, є кілька важливих правил, які повинні свято дотримуватися лікарями при призначенні таких ліків. Отже, слід насторожитися, якщо:

- Лікар рекомендує імуномодулятор перш, ніж виписати традиційне для лікування тієї чи іншої хвороби ліки. Справа в тому, що імунокоректори відносяться до ле карство другого вибору, їх слід застосовувати тільки при неефективності основного лікування (або при відсутності стандартної терапії).

- Необхідність в прийомі иммунотропного ліки доктор мотивує виключно тим, що у хворого погані результати їм мунного аналізу (імунограми). Лікарю потрібно орієнтуватися не на цифри в аналізі, а на те, як протікає хвороба.

- Лікар прописує занадто тривалий курс прийому іммунокорректора для профілактики тих чи інших захворювань. Більше двох тижнів препарат з п рофілактіческой метою приймати не можна.

- Серед рекомендованих імуномодуляторів є два або кілька препаратів, що володіють однаковим дією. Не можна використовувати одночасно кілька однакових за дією імуномодуляторів.

- Лікар, виписавши лікар ому иммунотропное ліки, не наполягає на повторному візиті пацієнта.


Ложка дьогтю

Накопичений клінічний досвід застосування імуномодуляторів говорить про те, що завдяки цим коштам дійсно вдається домогтися більш швидкого і ефективного лікування широкого спектру хвороб.

Однак більшості препаратів, що застосовуються в імунології, від роду всього 10-15 років і віддалених досліджень по їх безпеки ще не було проведено. Тому застосовувати імуностимулюючі препарати слід з обережністю і ні в якому разі не самостійно.

А якщо є бажання зміцнити імунну систему, краще робити це загальнодоступними засобами: їсти цибулю, часник, обліпиху, пити настій шипшини і відвари лікарських трав, приймати вітаміни, частіше бувати на свіжому повітрі і займатися фізкультурою.

Тільки цифри

Якщо 5 років тому частка імуномодуляторів в Росії становила всього близько 2-25% від загального числа ліків, то в минулому році вони захопили вже 5-7% ринку. І це зростання триває. Починаючи з 2005 року, імуномодулятори щорічно приймає кожен п'ятий росіянин.

До речі

Пару років тому було проведено опитування, який з'ясував, що переважна більшість призначень імуномодуляторів виходить від:

· - терапевтів (29%),

· - педіатрів (14%),

· - хірургів (12%),

· - гінекологів (10%).

Лікарі інших спеціальностей рекомендують ці препарати в рідкісних випадках, на їх частку припадає 1-4% призначень. Але найдивніше, що показав цей опитування, - то, що алергологи-імунологи виписують ліки для корекції імунітету всього в 1% випадків!

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю