Усі новини

Здоров'я офісного працівника

Здоров'я офісного працівника

Більше третини життя ми проводимо сидячи: на роботі, вдома, в транспорті. Чому через це виникають серйозні проблеми зі здоров'ям і чи можна їх уникнути?

Більше третини життя ми проводимо сидячи: на роботі, вдома, в транспорті. Чому через це виникають серйозні проблеми зі здоров'ям і чи можна їх уникнути?

Лежачи або стоячи?

Кілька років тому, опинившись на міжнародній виставці офісних меблів, я була вражена ідеями дизайнерів по обладнанню робочого місця. Замість звичного столу і крісла - фантастичні конструкції, наприклад «лежаче» місце у вигляді крісла-«шезлонга», який рухався по полозах, з підставкою для ноутбука.

Чи не хочете працювати лежачи - можна стоячи. Для цього до звичайного столу додається спеціальний модуль-стільниця. Такі рішення не просто шедеври художників, які прагнуть до самовираження. Це відповідь на соціальні потреби. Число офісних працівників стрімко зростає, їх віддача, продуктивність праці безпосередньо залежить від ергономіки робочого місця. Тому що одна справа, якщо співробітник бюлетені кілька днів, підхопивши грип чи ГРВІ, і зовсім інше, якщо він «заробив» серйозні хронічні захворювання через перевищення статичних навантажень.

Звичайно, навряд чи навіть найбільш просунуті офіси перетворяться в «лежбища морських котиків», але можливостей врятувати людину від наслідків сидячої роботи сьогодні безліч. Зарубіжні роботодавці давно підрахували, і вміло використовують плюси такого підходу. На жаль, нам в найближчому майбутньому подібне не загрожує, а тому, якщо ви працівник офісу, подбайте про своє здоров'я самі.

Азбука неприємностей

Коли ми сидимо, хребет відчуває величезне навантаження. І починає сигналізувати: виникли проблеми. Ми часто не розуміємо його «мови» - хіба що болі в спині змушують реагувати на його «скарги». Фахівці, що займаються проблемами хребта (нейровертебрологі), переконані, що саме хребет - головний диригент нашого здоров'я.

- В хребетному каналі знаходиться спинний мозок, який умовно розділений на сегменти, - розповідає лікар-вертебролог Андрій Сєров. - Від кожного сегмента відходять нервові волокна, які несуть імпульси від головного мозку через спинний до певного органу, залозі, групі м'язів, судин При деформації хребетного стовпа порушується проведення нервового імпульсу до відповідного органу, що не може не позначитися на його роботі. Крім того, оскільки зв'язковий апарат, що підтримує нутрощі в певному положенні, кріпиться до хребта, відбувається зміщення органів. Це теж посилює порушення їх функцій. Тому, коли виникають проблеми з хребтом, це може спровокувати найрізноманітніші захворювання: радикуліт, виразкову хворобу, гастрит, мастопатію, геморой, хронічний бронхіт і багато інших.

Серед самих «популярних» діагнозів офісних працівників - варикоз. Що зовсім не дивно, адже кровотоку потрібно подолати силу тяжіння, щоб дістатися від ніг до серця. Коли ми рухаємося, литкові м'язи скорочуються, стискують вени - включається природний «насос», який і виштовхує венозну кров вгору, змушуючи її підніматися до серця. При сидячій роботі «насос» практично не діє, застій крові в венах збільшується, стінки судин починають розширюватися, втрачають еластичність. У зоні підвищеного ризику хвороб судин - жінки: взуття на високих підборах, гормональні контрацептиви, вагітність - додаткові провокуючі фактори.

При довгому сидінні неминучий і застій крові в малому тазу. У жінок це нерідко призводить до гінекологічних захворювань, а у чоловіків може стати причиною ранньої імпотенції, новоутворень в передміхуровій залозі.

А ще, як доводять дослідження зарубіжних вчених, сидяча робота провокує старіння організму. Справа в тому, що при нестачі руху швидше скорочується довжина теломер - фрагментів хромосом, які захищають клітинну ДНК від деформацій і пошкоджень. А значить, організм більш схильний до запальних процесів, пошкодження клітин.

Що за поза, панове!

Ми підсилюємо шкідливі наслідки сидіння самі, часто того не підозрюючи. Втомившись від статичної напруженої пози, хочеться розслабитися. І тут ми часто робимо непрощенні помилки.

Чого робити категорично не можна? Сповзаючи на офісному кріслі вперед, спиратися плечима на його спинку. У такій позі останні шийні і перші грудні хребці відчувають напругу. А це - місце входу хребетних артерій. В результаті порушується кровопостачання мозку. Погіршуються пам'ять, реакція, увага. А якщо покласти на спинку крісла і голову, то постраждають 9-12 - й грудні і 1 - й поперековий хребці. А значить - жовчний міхур, підшлункова залоза, шлунок, нирки.

Дуже шкідливо спиратися на стіл ліктями. При цьому вага тіла, незважаючи на опору на лікті, припадає на нижню частину поперекового відділу. Природний прогин попереку випрямляється. М'язи в цьому місці розтягуються, така поза заважає їм скоротитися.

Після роботи

А тепер - елементарна арифметика. Отже, 8 годин на роботі, годину на дорогу туди і годину назад. Плюс сніданок, обід, вечеря, чай, кава - трапезувати ми теж не стоячи.

Виходить, як мінімум половину доби більшість з нас проводить в положенні сидячи. Значить, другу половину потрібно використовувати так, щоб звести до мінімуму наслідки сидячого життя. Яким же чином?

Лікар-ортопед Володимир Дорін радить «тим, хто сидить» звернути особливу увагу на спальне місце. Матрац повинен бути ортопедичним, тому що тільки він підтримує хребет у правильному положенні, допомагаючи пройти курс реабілітації після денних перевантажень. До 30 років краще спати на більш жорсткому матраці, так як хребту ще потрібна жорстка фіксація. Від 30 до 45 років - на матраці середньої жорсткості, а в більш старшому віці - на більш м'якому і комфортному.

Подушку треба підбирати відповідно до звичок: тим, хто вважає за краще спати на боку, потрібна більш висока і жорстка, а тим, хто спить на спині - менш висока і середньої жорсткості. «Правильна» подушка сприяє тому, що вигини шийного відділу максимально наближені до фізіологічного стану, тому вранці ви встаєте без головного болю, в гарному тонусі.

Не сидіть довго перед телевізором в кріслі або на дивані. Більше рухайтеся! Практично здоровим людям можна займатися будь-яким видом спорту. Якщо ви вже знайомі з остеохондрозом, найкраще ходити в басейн: для хребта найкорисніша навантаження - плавання. Плавати краще на спині - в цьому випадку максимально розслабляються м'язи спини і шиї, знижується навантаження на міжхребцеві диски. А ось види спорту, пов'язані зі стрибками (волейбол, баскетбол, теніс, а також силові), під забороною. Плавання корисно і тим, у кого є проблеми з венами. Крім того, флебологи рекомендують таким людям їзду на велосипеді, лижі, аквааеробіку.

Немає часу на басейн або спортзал? Не біда! Намагайтеся більше ходити. Тільки під час прогулянки витримуйте один і той же темп і спробуйте пройти без зупинок хоча б три тисячі кроків. Чи не збитися з рахунку допоможе електронний крокомір. І звичайно, стежте за вагою. А ще, кажуть лікарі, відмінний засіб профілактики захворювань, пов'язаних з сидячою роботою, - це секс. Чи не випадковий, звичайно, а регулярний.

Зняти шкідливий статичну електрику можна і не встаючи з офісного крісла.

Фахівці рекомендують кілька простих вправ. Повторювати кожну потрібно не менше 10 разів.

1. У положенні сидячи по черзі витягайте і згинайте ноги, не опускаючи їх на підлогу.

2. Прогніть спину назад і вперед, а потім виконайте нахили в різні боки.

3. Сидячи, розведіть лікті в сторону, зробивши вдих. Потім витягніть руки вперед і зробіть видих.

4. Напружте м'язи живота, потім розслабте.

5. Сидячи з витягнутими ногами, поперемінно напружте і розслабте м'язи правого і лівого стегон.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю