Усі новини

Тепловий і сонячний удар

Тепловий і сонячний удар

Бажання людини швидше і сильніше засмагнути буває настільки велике, що він часом не враховує, що організм не може миттєво пристосуватися до різких змін температури навколишнього середовища.

Бажання людини швидше і сильніше засмагнути буває настільки велике, що він часом не враховує, що організм не може миттєво пристосуватися до різких змін температури навколишнього середовища.

Непомірне перебування на сонці, особливо в безвітряну погоду при високій вологості, може привести до перегрівання організму. В результаті порушення рівноваги між кількістю тепла, одержуваного організмом ззовні, і його віддачею в зовнішнє середовище виникає тепловий або сонячний удар.

Тепловий удар може статися і при виконанні важких фізичних робіт в полі, в гарячих цехах, в задушливих приміщеннях, де немає хорошої вентиляції, і під час тривалих туристичних переходів в жарку пору. Перегрівання сприяє і дуже щільна, погано пропускає повітря одяг.

Чутливість до підвищення температури навколишнього середовища у людей різна. Серцево-судинні, ендокринні захворювання, а також прийом алкогольних напоїв стають причиною швидкого порушення теплового рівноваги в організмі. Особливо схильні до перегріву люди зі світлою шкірою, люди похилого віку і діти.

Якщо в суспільстві сучасних молодих людей заходить мова про сонячному ударі, основна маса висловлювань звучить так: «Та яка нормальна людина себе до такого доведе?» Тим часом, сонячний удар - дуже поширена проблема. І щоб його отримати, зовсім не обов'язково себе «доводити». Досить - випадково опинитися в черзі на громадський транспорт в полудень, заснути на пляжі в сонячний день, вийти з дому ненадовго без головного убору (а багато хто з вас влітку носять що-небудь на голові?) І «застрягти». Ми розповімо вам про те, що робити, якщо сонячний удар все-таки відбувся.

Що ж відбувається в організмі при перегріванні?

У спеку наш організм включає механізми регуляції температури тіла і в першу чергу фізичне терморегуляції. Це виражається в посиленні потовиділення, почастішання дихання, розширенні судин шкіри і підшкірної клітковини, що необхідно для збільшення тепловіддачі. У людини різко червоніє шкіра, частішає сухість слизових оболонок. При появі цих перших ознак починається перегріву треба перейти в прохолодне місце, прийняти душ, і теплового удару не відбудеться. А якщо цього не зробити, організм буде продовжувати втрачати рідину за рахунок потовиділення, збільшення її циркуляції в периферичних тканинах, що викличе відносну недостатність кровопостачання таких важливих органів, як головний мозок, серце. Тому при тепловому ударі з'являються головний біль, задишка, серцебиття, тяжкість під ложечкою, нудота, блювота, слабкість, шум у вухах, миготіння мушок перед очима, порушення відчуття кольору. Людина може втратити свідомість. Шкірні покриви стають блідими, а губи синіють, пульс частий, ниткоподібний, дихання нерівномірне. У вкрай важких випадках може навіть статися зупинка серця і дихання.

Як надати допомогу при тепловому ударі? Перш за все, перенесіть потерпілого в прохолодне місце, де є доступ свіжого повітря. Покладіть його, кілька піднявши ноги з допомогою валика з одягу, підкладеного під коліна, роздягніть чи розстебніть на ньому одяг. На голову покладіть змочений холодною водою рушник або міхур з льодом. Якщо людина при свідомості, йому можна дати міцний холодний чай або злегка підсолену холодну воду.

Гарну дію роблять прохолодний душ або ванна.

Якщо зробити це неможливо, то для зниження температури тіла оберніть потерпілого мокрим простирадлом або покладіть вологу тканину на область пахових складок або підколінних ямок, де проходять великі судини. І обов'язково включіть поруч вентилятор чи обмахуйте потерпілого чим-небудь, щоб був рух повітря і відбувалося випаровування вологи.

При сильному головному болі і високій температурі тіла дайте 1-2 таблетки анальгіну, амідопірину або ацетилсаліцилової кислоти. У тому випадку, коли потерпілий втратив свідомість, піднесіть на деякій відстані до його носа ватку, змочену нашатирним спиртом. При блювоті поверніть голову набік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи.

Якщо у потерпілого відсутня свідомість, порушено дихання, не прощупується пульс, а зіниці розширені і не реагують на світло, необхідно, викликавши "Швидку допомогу", до її приїзду негайно почати робити штучне дихання "рот в рот" або "рот в ніс" і закритий масаж серця. Коли є можливість доставити потерпілого до найближчої лікувальної установи, зробіть це, не припиняючи реанімаційних заходів.

При сонячному ударі, крім перегріву тіла, може бути і опік-наслідок впливу сонячних променів на шкіру.
Перша допомога при сонячному ударі така ж, як при тепловому. Але якщо є опік, навіть неглибокий (почервоніння і набряк шкіри, біль і печіння, що посилюються при дотику), змастіть це місце вазеліном або будь-яким рослинним маслом. Протягом трьох-чотирьох днів утримайтеся від перебування на сонці.

Для більш глибокого опіку характерні бульбашки на почервонілий шкірі, наповнені жовтуватою рідиною. Не намагайтеся їх розкривати! Якщо вони дрібні, то місце опіку треба прикрити сухий стерильною пов'язкою і звернутися негайно до лікаря. Можна також на 2-3 години накласти пов'язку з синтоміциновою емульсією, але надалі лікування повинен проводити лікар. Коли бульбашок багато і вони великі, ні в якому разі не проявляйте самодіяльності, самі не відкривайте їх, а звертайтеся до лікаря.

Як попередити?

Щоб уберегтися від теплового і сонячного удару, уникайте тривалого перебування на сонці, на пляжі. У перші 2-3 дні перебуваєте в тіні, особливо з 10 до 15 годин. Спочатку тривалість сонячних ванн не повинна перевищувати 15-20 хвилин, потім її можна поступово подовжити, але не більше ніж до двох годин і обов'язково з перервами. Засмагати краще не лежачи, а в русі, сонячні ванни приймати в ранкові та вечірні години і не раніше ніж через годину після їжі. Корисно поєднувати їх з купанням.

Голову захищайте легким світлим головним убором, а очі-темними окулярами. Носіть легкий світлий одяг, щоб забезпечити належну випаровуванню поту. У жарку пору не їжте занадто щільно і не пийте дуже багато рідини. Віддавайте перевагу кисломолочним продуктам і овочам.

Все це необхідно пам'ятати і тим, хто вирушає в туристський похід, де можливість перегріву збільшується через додаткової фізичного навантаження.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю