Усі новини

Чи потрібні нам таблетки?

Чи потрібні нам таблетки?

Виявляється, наш організм здатний сам виробляти аспірин і деякі інші ліки. Може, нам не завжди потрібно лікуватися?

Виявляється, наш організм здатний сам виробляти аспірин і деякі інші ліки. Може, нам не завжди потрібно лікуватися?

САМ СОБІ ТАБЛЕТКА

Наше тіло може самостійно виробляти саліцилову кислоту, повідомив Journal of Agricultural and Food Chemistry. Зайнятися пошуком прихованих фармацевтичних можливостей організму, як завжди, змусив випадок: вчені виявили саліцилову кислоту в крові людей, ніколи в житті не приймали аспірин. Нагадаємо, що основу цього препарату становить ацетилсаліцилова кислота. Потрапивши в організм, вона швидко розщеплюється і, втративши приставку «ацетил», стає тією самою саліцилової кислотою, яка має жарознижуючу, протизапальну і розріджують кров дією.

Відчувши, що пахне Нобелівською премією, вчені почали пильно вивчати нову властивість нашого організму. Виявилося, що концентрація саліцилової кислоти вище в крові вегетаріанців. Вони немов постійно приймають четвертинку таблетки.

Але навіть після зміни раціону кров учасників експерименту все одно містила саліцилову кислоту. Вчені припустили, що таким чином організм успішно бореться із запаленнями. «Те, що наше тіло саме виробляє невеликі дози саліцилової кислоти, - доведений факт. Всі ми - ходячі фабрики з вироблення універсального лікарського препарату », - констатували дослідники.

СЛИНА як знеболювальний

Якщо організм намагається сам вилікувати запалення, було б дивно, якби він не прагнув перемогти біль. Керуючись цією логікою, французькі вчені почали пошук внутрішнього анальгетика - і досягли успіху. У людській слині їм вдалося виявити речовину опіорфін, який за своєю дією дуже схоже з морфіном.

Дослідження, проведене на щурах, взагалі поставило медиків в глухий кут. Виявилося, що якщо гризунам вводити виділений з людської слини опіорфін, то для розвитку знеболюючого ефекту достатньо дозування в 1 мг на кілограм ваги, в той час як морфіну для цього потрібно в 6 разів більше! Звичайно, опіорфін в нашому організмі виробляється в зовсім невеликій дозуванні, але вже є перші дані, що при появі болю його концентрація в слині зростає. Ось звідки інстинктивне тварина бажання зализати рану - так ми намагаємося донести знеболююче до мети!

Не потрібно забувати, що і крім опіорфіна наш організм досить добре захищений від болю, особливо сильною. Так, після серйозної травми в кров викидається велика кількість з'єднань, що володіють, в тому числі і знеболюючу дію: це і адреналін, і ендорфіни, і деякі інші біологічно активні речовини. Але відкриття опіорфіна, який за своєю хімічною структурою є класичним болезаспокійливу засобом, допоможе ще краще зрозуміти природу нашого самообезболіванія.

ВБИТИ інтервентів

Запалення, знеболювання Здається, антибіотик напрошується сам собою. І дійсно, вчені з Каліфорнійського університету виявили в крові ссавців речовина з групи кателіцідінов, що володіє вираженими антибактеріальними властивостями. На думку дослідників, цей білок служить свого роду першою лінією оборони від проникаючих в наш організм мікробів. Причому механізм дії кателіцідінов дуже нагадує роботу всім відомого пенніцілліна, який, до речі, також виробляється живим організмом - грибком.

Ще раніше дослідники знаходили у людини і інші бактерицидні протеїни, і пептиди, в тому числі і на шкірі. Але вони починають синтезуватися організмом лише при травмах або запальних реакціях, на відміну від знову відкритого білка, який присутній в крові постійно.

Ходячий АПТЕКА

Виходить, ліки нам не дуже-то і потрібні? І в разі хвороби наше тіло може обійтися своїми силами?

Звичайно, це не так. Всі речовини, які вдалося виявити вченим, виробляються лише в невеликій кількості. Але це аж ніяк не означає, що внутрішні ліки не працюють. Просто ті випадки, коли з хворобою впорався сам організм, ми не помічаємо, адже симптоми захворювання так і не з'явилися. А якщо вже хворіємо - значить, перша лінія оборони прорвана, ворог йде далі, прийшов час йти в аптеку і пускати в хід важку лікарську артилерію.

Втім, все ще може змінитися. Якщо вчені знайдуть спосіб вплинути на синтез наших власних ліків, щоб при появі перших симптомів хвороби різко збільшувалася їх вироблення, це цілком може зменшити попит на аптечні ліки. Правда, такого повороту навряд чи зрадіють фармацевтичні компанії. Тому станемо ми коли-небудь самі собі таблеткою в повному розумінні слова - поки таємниця.


Текст: Олексій Федоров

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю