Усі новини

Що ми знаємо про холестерин?

Що ми знаємо про холестерин?

Якщо вам здається, що про холестерин вам відомо вже все, що потрібно, то вас чекають сюрпризи. Спробуємо розібратися, чи не так страшний холестерин, як його малюють.

Напис «не містить холестерину» сьогодні прикрашає навіть етикетки на пляшках соняшникової олії - продукту, в якому за визначенням немає і бути не може речовини, що має виключно тварина, а не рослинне походження. Простим виробникам цю рекламну хитрість і спробуємо розібратися, чи не так страшний холестерин, як його малюють. Якщо вам здається, що про холестерин вам відомо вже все, що потрібно, то вас чекають сюрпризи.

Слово нашому експерту - лікареві вищої категорії, кандидата медичних наук, кардіолога Василю Петрову.

На межі

Серед факторів ризику, що призводять до смертельно небезпечних захворювань, пов'язаних з атеросклерозом, підвищений рівень холестерину стоїть на першому місці. Цей тривожний показник випереджає всі інші фактори - такі, як високий артеріальний тиск, куріння, ожиріння і цукровий діабет.

Але, з іншого боку, саме холестерин - абсолютно необхідний нам хімічний компонент, присутній в більшості тканин. Без нього ми просто не змогли б існувати. За участю холестерину в організмі будуються нові клітини, виробляються гормони, виникають міжклітинні мембрани, ізолюючі внутрішні органи від негативних впливів, засвоюються вітаміни, акумулюється життєва енергія.

Але «хорошим» холестерин залишається тільки до тих пір, поки його рівень в крові знаходиться в безпечних межах. Варто йому перевищити прикордонну позначку в 200-250 мг /дл, як з доброго помічника він перетворюється на справжнього шкідника.

Високі і низькі

Поступаючи в організм з їжі, холестерин проникає в кров, де і перетворюється в сироватковий холестерин, який, в свою чергу, ділиться на «хороший» і «поганий». Перший утворюють так звані ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ). Вони, як і личить позитивним героям, займаються добрими справами: очищають артерії.

Другий формується з ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), які при найменшому надлишку починають шкодити: забивають стінки судин атеросклеротичними бляшками.

Ліпопротеїди високої щільності ми отримуємо з корисних мононенасичених жирів (вони містяться в горіхах, бобових, кукурудзи) і поліненасичених жирних кислот (їх багато в рослинних оліях, птиці, рибі).

«Поганий» холестерин надходить до нас з вершкового масла, м'яса, яєчних жовтків, молока.

Кидай курити, вставай на лижі

Важлива частина профілактики високого холестерину в крові - спортивні навантаження. Завдяки регулярним занять фізкультурою можна навіть добитися деякого зниження небезпечних показників. Особливо якщо одночасно з цим відмовитися від куріння. Серед харчових добавок, ефективних для профілактики атеросклерозу, велику роль відіграють препарати, в складі яких присутні нікотинова кислота, вітаміни С і Е, кальцій.

На жаль, дієта і фізичні навантаження ефективні лише в тому випадку, якщо рівень холестерину в крові незначно перевищує норму. А якщо цей показник вище нормального значення на 25% і більше, профілактичні заходи тут, на жаль, безсилі і з недугою слід боротися за допомогою медикаментів і під керівництвом лікаря.

Перевір себе

Щоб дізнатися, наскільки безпечний ваш рівень холестерину, недостатньо виміряти загальна кількість цього компонента в крові. Можливий виражений атеросклероз при низьких значеннях і маловиражений - при високих цифрах. Все залежить від співвідношення ліпопротеїдів високої і низької щільності. Їх визначають окремо і вже тоді отримують об'єктивну картину. Оптимально, щоб показник ЛПВЩ був досить високий (не менше 35 мг /дл, ідеально - 65-70 мг /дл), рівень ЛПНЩ - низький (менше 130 мг /дл), а загальна кількість сироваткового холестерину не перевищувало 200 мг /дл.

Важливо

Щодня наш організм виробляє в середньому 1 г холестерину. Найбільша частка (800 мг) синтезується в печінці, 200 мг виробляють інші клітини організму, а 500 мг надходить з їжею.

До речі

Відповідно до рекомендацій ВООЗ, споживання холестерину здоровими людьми повинно бути менше 300 мг на добу, а в осіб з високим рівнем холестерину в крові і серцево-судинними захворюваннями - менш 200 мг на добу.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю