Усі новини

Брати лікарняний чи ні?

Брати лікарняний чи ні?

Для офісів давно вже стала звичною така картина: кашляють, постійно чмихають носом співробітники, періодично заварюють собі гарячий чай і кутаються в теплі кофти.

Для офісів давно вже стала звичною така картина: кашляють, постійно чмихають носом співробітники, періодично заварюють собі гарячий чай і кутаються в теплі шарфи і кофти. А вся справа в тому, що більшість з нас, незважаючи на погане самопочуття і бурхливу епідемію грипу, завжди героїчно виходять на роботу, абсолютно не турбуючись про те, що вони можуть не тільки зробити гірше собі, але і заразити оточуючих.

Грип та ГРВІ займають перше місце за частотою і кількістю випадків у світі, і становить 95% всіх інфекційних захворювань. Щорічно в світі захворює до 500 млн. Людей, 2 мільйони з яких помирають. У Росії ж щорічно реєструють від 273 до 412 млн. Хворих на грип та інші ГРВІ. Але вся ця статистика не особливо хвилює численних трудоголіків, які в будь-якому стані рвуться на роботу.

Цікаво, з чим же пов'язана така трудова запопадливість і наскільки вона безпечна? Насправді, трудоголіки, які виходять на роботу в будь-якому стані "з любові до мистецтва", зустрічаються не так вже й часто. В основному ми переносимо хвороби на ногах, щоб уникнути трьох основних "неприємностей".

Зменшення доходів. Адже під час хвороби співробітник несе втрати в зарплаті - існують обмеження в сумі виплат за лікарняним листком. До того ж не всі роботодавці оплачують їх в повному обсязі - особливо це стосується тих організацій, де основна частина зарплати видається "в конвертах". Та й з огляду на сьогоднішню кризову обстановку, коли всі тримаються за свою роботу мертвою хваткою, розуміючи, що знайти іншу буде дуже складно, прогулювати роботу через якийсь "дурну" застуду мало хто наважується. Через підвищену навантаження на роботі після хвороби - необхідність "надолужувати згаяне", розбирати "завали" лякає багатьох фахівців. І найголовніше: через ризик зіпсувати відносини з керівництвом і втратити гарну роботу. Роботодавцям невигідні часто хворіють співробітники: по-перше, доводиться оплачувати частину лікарняного, а по-друге, шукати когось, хто буде виконувати обов'язки хворого під час його відсутності.

Всі ці серйозні аргументи лежать на одній чаші ваг, але не варто забувати, що на інший перебуває наше здоров'я. Лікарі попереджають: самолікування й хвороба на ногах приведуть до серйозних ускладнень і виникнення ряду хронічних захворювань. Простудні захворювання часто провокують отити, гайморити, бронхіти і навіть пневмонії. А у хворих на хронічні серцево-судинними та бронхо-легеневими захворюваннями при недотриманні постільного режиму і рекомендацій лікаря можуть виникнути серйозні загострення. І навіть різке погіршення стану, при якому потрібна негайна госпіталізація.

Що ж робити? Чи можна знайти золоту середину: і роботодавцю догодити, і себе не образити? При появі перших ознак простудного захворювання - ломоти в тілі, нежиті, болю в горлі та ін. - можна спробувати прийняти комплекс заходів, "вбиває" хвороба на корені.

Як випливає прогрітися: наприклад, зробити ножні і ручні ванни з порошком гірчиці протягом 10 хвилин. Багато пити - до 10 склянок теплих напоїв в день. Це можуть бути як відвари лікарських трав (ромашка, липа, м'ята, спеціальні збори), так і звичайний чай з лимоном, молоком, медом, компоти або соки. Прийняти максимально можливу за інструкцією дозу вітаміну С (але не більше - може виникнути алергія!), А також включити в раціон багато цитрусових. Полоскати горло кожні дві години теплою водою з содою, календулою, фурациліном і т.п.

Не нехтуйте народними засобами лікування застуди. Вони перевірені часом і дуже ефективні.

Добре допомагають інгаляції, з протизапальними травами - ромашкою, липою. Ще один чудовий спосіб - подихати відваром картоплі. Кілька разів в день з'їдайте по шматочку лимона, змащеного медом. При застуді допомагає настій сибірської бузини. Необхідно взяти столову ложку сухих квіток бузини, залити склянкою окропу, настояти 20 хвилин, процідити. Настій приймати по чверті склянки, краще з медом, 3 - 4 рази на день за 15 хвилин до їди. Від кашлю, нежиті, болю в горлі допоможуть інгаляції. Ось один з рецептів: в каструлю з водою кладуть картопляну шкірку, варять і потім дихають над парами під рушником протягом 10 хвилин. При застуді багато хто використовує сік редьки з медом. Виріжте в овочі поглиблення, заповніть медом, накрийте шматочком редьки. Потім наполягайте 4 години на теплому місці, отриманий сік приймати 3 рази в день дорослим - по одній столовій ложці, дітям - по чайній.

Всі ці заходи в комплексі можуть дати відмінний результат уже на другу добу. Але можуть і зовсім не допомогти. Якщо ефект від даних процедур - мінімальний, симптоми застуди посилюються, а температура - підвищується, не варто, потрібно звертатися до лікаря. Адже у вас може бути не тільки сильна ГРВІ, а й грип або ангіна - а це ті захворювання, які категорично не рекомендується переносити на ногах.

Грип відрізняється наявністю тривалої високої температури, ломота у всьому тілі, іноді - помутнінням свідомості, аритмією. Головна проблема, пов'язана з грипом - це висока частота ускладнень: отити, бронхіти, захворювання суглобів і серця і т.д.

Ангіна також дуже часто призводить до серйозних наслідків: ревматизму, поліартриту, нефриту, серцевих хвороб. До того ж вона може перейти в хронічний тонзиліт - дуже небезпечне захворювання з масою побічних ефектів. Типів ангін кілька, але більшість з них характеризуються різким сильним підвищенням температури і сильними болями в горлі. Постільний режим, рясне пиття і прийом ліків - запорука успішного одужання. А це означає, що потрібно обов'язково брати лікарняний лист, перебувати вдома і дотримуватися всіх рекомендацій лікарів.

У цьому випадку, щоб уникнути всіх пов'язаних з відсутністю на роботі неприємностей, можна домовитися з керівництвом і спробувати частину роботи виконати на дому. Звичайно, в міру своїх сил і можливостей. Для багатьох співробітників, наприклад, бухгалтерів, маркетологів, художників, дизайнерів, IT-фахівців та інших, це прекрасний вихід з положення. Зарплата зберігається, "завали" не утворюються, та й керівництво (якщо воно розумне) цілком досить. Якщо можливості трудитися вдома немає, вихід один - лікарняний лист. Не варто ризикувати своїм здоров'ям - воно вам ще стане в нагоді.

Зверніть увагу:

1. Неправильно заповнений лікарняний роботодавець має право не прийняти! Тому, коли вам його видають, подивіться, як він заповнений: чи правильно написане прізвище, ім'я, по батькові, чи вік, стать, причина непрацездатності, є печатки лікувальної установи і підпис лікаря. Перевірте, чи немає помилок в найменуванні вашої організації. Якщо ви побачили якусь невідповідність, попросіть зробити всі необхідні виправлення.

2. Лікарняний оплачують всім працівникам, з якими укладені трудові договори. І навіть якщо ви "на випробувальному терміні", оплатити час хвороби роботодавець зобов'язаний.

3. Ви повинні надати в бухгалтерію своєї організації листок непрацездатності (лікарняний) або дублікат (в разі втрати оригіналу). Краще віддати його в перший же день виходу на роботу, але якщо з якихось причин ви цього не зробили, то право на його здачу та отримання грошей зберігається за вами протягом ще шести місяців.

4. На розмір допомоги впливає кількість фактично відпрацьованого вами часу за останній рік. Якщо ви пропрацював більше трьох місяців, то лікарняний розраховують, виходячи з середньої заробітної плати.

І найголовніше: роботодавець не має права відмовитися оплачувати листок непрацездатності. Якщо вам не хочуть оплачувати лікарняний або взагалі не приймають його, можна звернутися за захистом своїх прав до суду. Викинути лікарняний лист також не мають права - це документ суворої звітності. Якщо ви все ж боїтеся, що таке трапиться, можна взяти розписку у співробітника, якому ви його здаєте. Але навіть якщо ви цього не зробили, і лікарняний якимсь чином зник - його завжди можна відновити. У медичних установах ведеться суворий облік лікарняних листів - там вам видадуть дублікат.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю