» » » Що потрібно знати про родимі плями?
Усі новини

Що потрібно знати про родимі плями?

Що потрібно знати про родимі плями?

Майже у кожної людини є та або інша кількість родимих ​​плям, які зазвичай з'являються в дитинстві і юності.

Майже у кожної людини є та або інша кількість родимих ​​плям, які зазвичай з'являються в дитинстві і юності. Вони бувають різних розмірів і кольору (тілесного, жовтувато-бурого, чорного); плоскі або підносяться над рівнем шкіри; гладкі, покриті волоссям або бородавчасті; з широкою основою або сидять на "ніжці". У період статевого дозрівання можуть з'являтися нові рідні плями, а вже існуючі іноді збільшуються або темніють. Приблизно 40-50% злоякісних меланом розвивається з меланоцитів родимих ​​плям (інші - з меланоцитів нормальної шкіри); у дітей ці пухлини зустрічаються дуже рідко і походять із великих пігментованих родимих ​​плям, наявних від народження.

Які бувають родимі плями:

1. Лентиго - це плоске рівномірно пігментовані пляма від коричнево-бурого до чорного кольору, що утворюється в результаті збільшення числа меланоцитів на кордоні епідермісу і дерми (шари шкіри). У порівнянні з веснянками лентіго темніше і розташовуються більш рідко; крім того, їх забарвлення не посилюється і число не зростає під дією сонячного випромінювання.

2. Епідермо-дермальниє невуси зазвичай плоскі, але іноді трохи піднімаються над рівнем шкіри. Забарвлення варіює світло-коричневої до майже чорної, розміри - від 1 до 10 мм в діаметрі. Виникають в результаті скупчення меланоцитів на кордоні між епідермісом і дермою. Рідні плями на долонях, підошвах і в генітальної області зазвичай є епідермо-дермальними.

3. Складні невуси частіше мають темне забарвлення і в тій чи іншій мірі підносяться над рівнем шкіри. Скупчення меланоцитів локалізуються (перебувають) як на кордоні між епідермісом і дермою, так і в дермі.

4. Інтрадермально невуси підносяться над рівнем шкіри; їх забарвлення варіює від тілесної до чорної, а поверхня може бути гладкою, покритою волоссям або бородавчастої. Як меланоцити, так і невусні клітини майже всі локалізовано в дермі.

5. Невуси Саттона - це пігментні родимі плями (зазвичай складні і інтрадермально невуси), оточені кільцем депигментированной (неокрашенной) шкіри. Невуси Саттона зникають спонтанно і лише в рідкісних випадках дають початок злоякісним меланома.

6. Диспластичні невуси - це пігментовані плями неправильної форми і з нечіткими межами, злегка піднімаються над рівнем шкіри, забарвлення їх варіює від рудувато-коричневої до темно-бурого на рожевому тлі. Диспластичні невуси вперше залучили до себе увагу своїм незвичним виглядом і підвищеною частотою в деяких родинах (передаються у спадок). Як правило, вони крупніше звичайних рідних плям, досягаючи 5-12 мм в діаметрі; локалізація також інша: диспластичні невуси, хоча і можуть виникнути в будь-якому місці, частіше зустрічаються на ділянках, зазвичай закритих одягом (на сідницях, грудях), або на волосистій частині голови. У більшості людей є в середньому по 10 звичайних родимок, тоді як диспластичних невусів може бути більше 100. Звичайні невуси зазвичай з'являються до настання зрілості, диспластичні ж продовжують виникати навіть після 35 років.

Можливі причини виникнення меланоми

Щоб спровокувати родимку до переродження, звичайно, необхідний поштовх, подразник. Найсильніший з усіх можливих - надмірне перебування на сонці.

Ультрафіолетове опромінення у великих дозах викликає незворотні зміни в клітинах шкіри, багаторазово збільшуючи ризик їх переродження. Найбільш схильні до мутагенного впливу сонячних променів світлошкірі і світловолосі люди з блакитними, зеленими і сірими очима. До групи ризику належать і ті, у кого багато веснянок, пігментних плям і родимок. Особливо якщо діаметр їх перевищує 5 мм.

Для кожної людини критична кількість інсоляції суто індивідуально. Визначити цю грань нелегко, тому краще просто запам'ятати, що тривале перебування на сонці йде на шкоду організму. Шкіра змушена захищатися від ультрафіолетового випромінювання. Надмірний засмага - це неминучі опіки, які б'ють по імунітету шкіри. А вона, маючи незвичну, властиву тільки їй "пам'ять", не прощає непосильних сонячних ударів. В результаті - малігнізація родимок і пігментних плям, виникнення всіляких новоутворень.

Як це не банально звучить, берегти себе потрібно змолоду. Після купання у відкритій водоймі обов'язково приймайте душ і насухо витирайтеся рушником. Пам'ятайте: краплі води, кристалики морської солі діють в сонячний день як лінзи, які багаторазово підсилюють шкідливий вплив інсоляції.

Ніколи не засмагати з 10 до 15 годин. Це найнебезпечніший час. Полуденного сонця необхідно уникати. Від його згубних променів не рятує навіть ні пляжний костюм, ні тент. В цей час сухий пісок відображає до 17% ультрафіолетових променів, хмари і туман пропускають їх до 50%, волога одяг після купання - від 20% до 40%.

Уявити, наскільки шкідливим виявляється перебування на сонці легко за допомогою всезнаючої статистики. У чоловіків меланома вражає стегно в 49% випадків, гомілка - в 67%; у жінок стегно - в 67%, гомілка - в 263%.

Задумайтесь над цими цифрами. Адже багато хто з вас, залишаючись одягненими, перебуваючи в тіні, не вважають небезпечним підставляти сонцю ноги.

Друга поширена причина розвитку пухлини - травма родимки. Тому, якщо ви зачепили її нігтем, ненароком пошкодили мочалкою, якимось гострим предметом, обов'язково покажіться лікаря! Причому не терапевта, а онкодерматологу!

"Без п'яти хвилин меланома"

Меланоцитарними дисплазія - цей страшний на недосвідчений слух діагноз - велика радість для лікаря. Бо він означає, що захворювання виявлено своєчасно, на тій стадії, коли можна уникнути розвитку меланоми, тобто врятувати людині життя. На ранніх стадіях меланома виліковна в 100% випадків. А домеланомний період, на щастя, досить тривалий, і потрібно тільки трохи уважніше поставитися до себе і не пропустити перших тривожних симптомів. Про те, наскільки серйозні ваші побоювання, можете проконсультуватися з косметологів і онкодерматолога. Останні ведуть прийом практично у всіх косметологічних лікарнях і онкологічних установах.

У яких же випадках необхідна консультація? Як правило, протягом багатьох років життя родимки не змінюють ні форми, ні кольору, ні розміру. Найчастіше вони бувають коричневими, бежевими або чорними, рівномірно забарвленими, круглої або овальної форми, з добре окресленою кордоном. Зазвичай вони з'являються на шкірі в перші десять років життя. Іноді - пізніше, переважно на тих місцях, які відкриті для сонячних променів.

Особливої ​​уваги потребують родимки розміром більше 05 см, а також сильно пігментовані і різко відділяються від поверхні шкіри (мають своєрідний акцентований край). "Лакова" поверхню родимки або пігментної плями, а також будь-яка раптова їх трансформація, чи стосується це форми, кольору, розміру, - теж серйозний привід для звернення до фахівців.

Ще більшу тривогу повинні викликати симптоми, характерні для переродження родимок і пігментних плям. У цьому випадку мова йде вже не про профілактику, а про необхідність "схопити" грізний недуга на стадії, коли його ще можна здолати.

Ознаки переродження родимок (невусів):

- Зміна кольору (зменшення чи різке посилення пігментації - аж до чорного кольору, нерівномірна забарвлення, по периферії пігментного плями виникає кільце з вугільно-чорних зливаються вузликів неоднакових розмірів, що утворюють "чорні чотки").

- Нерівномірне забарвлення.

- Порушення або повна відсутність малюнка шкіри в області невуса, лущення.

- Поява запального ареола навколо родимки (почервоніння у вигляді віночка).

- Зміна конфігурації по периферії, розмивання контуру невуса.

- Збільшення розміру невуса (пігментну пляму розпливається, як би "розхлюпується") і його ущільнення.

- Виникнення у підстави невуса вузлуватих дрібних папілломатозних елементів з елементами некрозу.

- Сверблячка, печіння, поколювання і напруга в області родимки.

- Поява тріщин, виразок в області родимки.

Що робити з родимкою

Оскільки родимі плями зустрічаються дуже часто, а меланоми розвиваються рідко, профілактичне видалення родимок невиправдано. Однак якщо родимка раптово збільшується в розмірах (особливо при наявності нерівних країв), темніє, запалюється, стає плямистої, починає кровоточити, покривається виразками, свербить або болить, то необхідно її видалення. Виявивши у себе можливі ознаки переродження рідного плями - обов'язково зверніться до лікаря онкодерматологу.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю