Усі новини

Екологія будинку

Екологія будинку

Вирішивши перевірити, наскільки безпечний його будинок, наш журналіст викликав мисливців за забрудненнями. Вони розкажуть, які приховані загрози таїть рідна квартира.

Вирішивши перевірити, наскільки безпечний його будинок, наш журналіст викликав мисливців за забрудненнями. Вони розкажуть, які приховані загрози таїть рідна квартира.

Дано: стандартна двокімнатна квартира з кухнею-студією. Ремонт робили добротний, правда, давно - років 10 назад. Район, в якому знаходиться квартира, вважається екологічно благополучним, але останнім часом мешканцям погано спиться і часто болить голова. Може, проблему випромінюють рідні стіни?

У домовлений день в двері подзвонив Євген Кузьменко, старший фахівець компанії з незалежних екологічних експертиз. Він намалював детальний план квартири (на нього потім наносив всі отримані цифри) і приступив до справи. Ми вирішили дослідити три показника: електромагнітне випромінювання, радіацію і хімічне забруднення повітря.

НА ЕЛЕКТРИЧНОЇ ХВИЛІ

Наша нервова система працює за принципом передачі електромагнітних імпульсів. Для них не повинно бути інших перешкод, крім природного впливу електромагнітного поля (ЕМП) Землі. Однак в реальному житті нас оточують електроприлади, теле- і радіоантени, навіть тролейбуси і трамваї під вікном! Наскільки це шкідливо?

Євген дістає з портфеля прилад, схожий на гібрид великого чорного мікрофона і їжака, вдумливо водить ним уздовж стін, в яких прихована проводка, близько всіх електроприладів і розеток. Датчик видає цифри. В цілому по квартирі все виявилося в межах норми. Правда, біля стіни в спальні ЕМП підвищено - зовсім на трохи, але все ж заземлення, за порадою Євгенія, перевіримо обов'язково.

Євген Кузьменко:

- Найпотужніші електромагнітні поля випромінюють НВЧ-печі, аерогрилі, холодильники без системи «no frost», телевізори, електроплити, кухонні витяжки. Зрозуміло, ЕМП є у електропроводки, біля комп'ютера і у розподільного щита. Існують норми для всіх побутових приладів; сильне перевищення їх може серйозно нашкодити здоров'ю - перш за все нервової, імунної, ендокринної та репродуктивної систем.

НЕВИДИМИЙ ВОРОГ

Наступний етап - перевірка будинку на радіоактивне випромінювання. Євген дістав черговий щуп і досліджував буквально все поверхні: стіни, підлогу, стелю, пороги-двері-підвіконня. В процесі розповів, що існує природний радіаційний фон землі, на який накладається опромінення локальними джерелами радіації. Сума цих складових дуже важлива, тому виміри роблять в різних частинах приміщення, щоб зрозуміти, чи не фонують чи локальні джерела. У моєму будинку нічого кримінального не знайшли - апарат жодного разу не запищав. Гора з пліч!

Євген Кузьменко:

- Перевірка на радіоактивність - найчастіша експертиза, яку нам замовляють. При цьому поки я ні разу не виявив, ні в одному житловому приміщенні підвищених показників. Були, правда, прикордонні випадки. Наприклад, одного разу мене запросили дослідити величезний гранітний письмовий стіл, який подарували господарю квартири. Граніт входить в групу ризику - він, як правило, містить у собі вогнища випромінювання. Датчик показав цифри в межах норми, але ближче до верхньої межі. Так що стіл залишили на місці.

КОМАНДА «ГАЗИ!»

Наступний завмер - аналіз повітря. Здавалося б, нічим не пахне, значить, все в порядку. Але ж ні: вчені з'ясували, що повітря в міських квартирах в 4-6 разів брудніше і в 8-10 разів більш токсична вуличного! При цьому 80% часу ми проводимо саме в приміщенні.

Забруднювачі повітря діляться на хімічні і бактеріологічні, всього їх близько 1000. Ми вибрали експертизу повітря на домішки газів. Частина їх потрапляє в будинок з вулиці, інші утворюються через неправильне використання електронагрівальних приладів. Але найчастіше винна побутова хімія (фарби і розчинники) і ремонтно-будівельні матеріали.

Хімічні домішки можуть викликати алергію, сонливість, запаморочення, нудоту, безсоння і слабкість.

На цей раз щуп замінили на симпатичну грушу з гумовим шлангом, з'єднану з датчиком. Енергійно стискаючи її, експерт накачував всередину повітря. Знову пощастило: датчик не запищав жодного разу. Найбільше мене турбував шафа-купе в спальні: ДСП як-ніяк. Але в підсумку шафа був виправданий.

Євген Кузьменко:

- Одні з найпоширеніших хімічних домішок в повітрі - фенол і формальдегід. Формальдегід - безбарвний газ з різким запахом, його джерело - ДСП, полімерні матеріали для підлог і внутрішньої обробки стін, декоративний пластик. Пам'ятаєте вислів - «пахне ремонтом»? Так ось, нічого хорошого цей запах не обіцяє. Формальдегід - канцероген, пригнічує дихальні шляхи, репродуктивну систему, зір. Фенол також виділяється з оздоблювальних і будівельних матеріалів і має характерний запах. Результат отруєння фенолом - зниження імунітету, головний біль, запаморочення. Фенол та формальдегід можуть виділятися дуже довго - від місяця до кількох років. До речі, склопакети з ПВХ на моїй пам'яті практично ніколи не перевищували норму.

КОМУ ПОТРІБНО ЕКОІССЛЕДОВАНІЕ?

Після екообследованія квартири я зробила головні висновки. З одного боку, жити зовсім не так страшно, як здається: якщо будинок не розташований поруч з яким-небудь промисловим гігантом, екологія житла, швидше за все, в межах норми. З іншого, навіть якщо ви живете в тихому зеленому районі, віддаленому від магістралей, це ще не гарантія від внутрішніх забруднень. Так що якщо підозри є, краще перевірити їх, запросивши експерта. Ну, або хоча б елементарно викликати електрика і перевірити заземлення - це найчастіша проблема. Екоісследованіе особливо потрібно:

1. Тим, хто купує нове житло.

2. Тим, хто відчуває збої у здоров'ї: головний біль, швидка стомлюваність, раптово з'явилися алергія, загальний дискомфорт - все це може бути ознаками екологічного неблагополуччя квартири.

3. Якщо постійно або періодично ви відчуваєте сторонній запах.

ЯК ЗРОБИТИ ДІМ ЕМП-БЕЗПЕЧНИМ

• Не тримайте зарядний пристрій до мобільника або іншому приладу постійно включеним в мережу.
• Не сидіть перед працюючою мікрохвильовкою.
• Не ставте телевізор у головах ліжка проходять електропроводів.
• Максимально рознесіть один від одного розетки і спальні місця.
• Прилади, що працюють тривалий час (холодильник, ТВ, комп'ютер, електрообігрівачі, кондиціонери ) повинні стояти не менше ніж в 15 м від ліжка і вашого улюбленого крісла.
• Краще, якщо у вимикачів тільки два положення - ВКЛ і ВИКЛ. Вимикачі з реостатом хоч і вміють створювати приємний напівсвітло, провокують обурення ЕМП.
• Всі прилади і розетки обов'язково повинні бути правильно заземлені.

ОПЕРАЦІЯ «ЧИСТЕ ПОВІТРЯ»

• Квартиру потрібно провітрювати не рідше двох разів на день по 30 хвилин, а після ремонту або зміни меблів набагато частіше.
• За правилами, меблі повинна відстоюватися приблизно два місяці після складання. Якщо в магазині різкий характерний запах, ця норма не дотримана. Купувати такі меблі не варто, вона потенційно небезпечна.
• Вологе прибирання обов'язкове, найкращий пилосос - з аквафільтром: він гарантовано усуває пил.
• Всі килими і паласи потрібно обов'язково періодично здавати в хімчистку.
• Не забувайте чистити фільтри кондиціонерів.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю