Усі новини

Можливості пам'яті безмежні

Можливості пам'яті безмежні

Пам'ять - одна з психічних функцій і видів розумової діяльності, призначена зберігати, накопичувати і відтворювати інформацію. Пам'ять - одна з психічних функцій і видів розумової діяльності, призначена зберігати, накопичувати і відтворювати інформацію. Завдяки пам'яті ми використовуємо в повсякденному житті свій власний досвід і досвід попередніх поколінь. Чи можна якось поліпшити її? Від чого вона залежить? Спробуємо відповісти на ці питання.

Пам'ять короткочасна і довготривала

Пам'ять буває двох видів - короткочасна, або оперативна, і довготривала. Студенти під час сесії примудряються за ніч «запхати» в свою пам'ять величезна кількість відомостей, які випаровуються відразу після іспиту. Хворі з так званої старечої забудькуватістю в найдрібніших подробицях пам'ятають події, що відбувалися в ранньому дитинстві або багато років тому, але не в силах утримати в голові те, що було півгодини тому.

Білл Гейтс пам'ятає сотні кодів створеного ним програмного мови

Можливості пам'яті безмежні. Вважається, що доросла людина може запам'ятати від двадцяти до ста тисяч слів. Є люди, що володіють феноменальною пам'яттю. Олександр Македонський пам'ятав імена всіх своїх воїнів. Академік Абрам Йоффе знав напам'ять всю таблицю логарифмів. Моцарту достатньо було почути музичний твір один раз, щоб виконати його і записати на папері. Прослухавши «Мизерере» Аллегрі (в 9 частинах), він зумів по пам'яті записати всю партитуру цього твору, яка зберігалася Ватиканом в таємниці. При другому прослуховуванні Моцарт виявив у своєму записі лише кілька невірних нот. Такий же музичною пам'яттю володів і Сергій Рахманінов. Диригент Артуро Тосканіні пам'ятав кожну ноту з 400 партитур. Уїнстон Черчілль знав напам'ять майже всього Шекспіра. Домінік О`Брайен з Великобританії зумів запам'ятати розташування перетасувати карт однієї колоди за 38 секунд. Білл Гейтс пам'ятає сотні кодів створеного ним програмного мови.

Людина починає запам'ятовувати вже в утробі матері

На думку вчених, пам'ять у людського плода починає працювати через 20 тижнів після зачаття. Під час тестів через живіт матері посилався звуковий сигнал, який зародок міг чути; потім за допомогою ультразвукового сканера проводилася перевірка реакції. З'ясувалося, що зародок реагує на шум, злегка рухаючи тілом або ногами. Правда, після п'ятого сигналу, він «звикав» до повторюваному звуку і міг його ігнорувати. При повторному ж посиланні сигналу через 10 хвилин і навіть через добу, зародок без праці розпізнавав знайомий звук. Вчені вважають, що людина в принципі може згадати те, що з ним відбувалося в утробі матері.

Пам'ять індивідуальна

На пам'ять впливає безліч факторів. Хтось краще запам'ятовує те, що побачив, хтось - що почув. У таких випадках говорять про зорової або слухової пам'яті. Краще запам'ятовується предмет, що викликає інтерес. Загальновідома стійкість пам'яті почуттів. У стані емоційного підйому з пам'яті іноді викликаються речі, здавалося б, давно забуті. Дуже важлива мотивація. Людина, яка вважає себе абсолютно нездатним до мов, потрапивши в чужій країні в стресову ситуацію, коли питання стоїть про фізичне виживання, запросто вивчає мову. Багато в чому здатність до запам'ятовування залежить від тренованих. Британські вчені з допомогою спеціального сканера досліджували лобову частку головного мозку, яка завідує переміщенням в просторі, у шоферів таксі і представників інших професій. Виявилася, що вона розвинена у таксистів набагато більше. Мало того, чим краще водій орієнтується в місті, ніж більш коротким шляхом він може проїхати з одного місця в інше, тим більше за розміром лобова частка його мозку. При цьому обсяг сірої речовини в цілому не змінюється, воно просто розподіляється по іншому.

Неуважність - не ознака поганої пам'яті

З поганою пам'яттю нерідко плутають неуважність. Але розсіяні люди насправді просто занурені в свої думки, їх увагу саме сконцентровано, але на чомусь іншому, а побутова інформація їм не цікава. Часто за порушення пам'яті приймається неуважність, викликана перевтомою, наслідками хвороби, тобто станом, в якому в даний момент знаходиться людина. Ослаблення пам'яті перешкоджають запахи. Це пояснюється сусідством центру нюху з «пам'ятною» зоною мозку. Гостра реакція пам'яті на запахи, мабуть, запрограмована: роль запахів у виживанні стародавньої людини була дуже велика.

З віком пам'ять погіршується не завжди

Скарги на погану пам'ять частішають після 40 років і тим більше в літньому віці. Насправді, це не зовсім так. Просто після закінчення активного навчання відпадає потреба щось заучувати, пропадає навик напружувати пам'ять, і вона «детренируется». Актори, яким доводиться вчити нові ролі все життя, і в старості справляються з довгими текстами. Зараз в деяких країнах, наприклад, в Німеччині і США, все частіше люди, вийшовши на пенсію, вступають до університетів (зазвичай на гуманітарні факультети), цілком успішно займаються і здають іспити нарівні з юними однокурсниками.

Уміння забувати

Все пам'ятати неможливо. Уміння забувати має величезне значення у виживанні людей. Мозок повинен звільнятися від непотрібного вантажу вражень та відомостей. Пам'ять як би сама регулює навантаження, готується до прийому нової інформації. При цьому стара інформація не зникає безслідно, але переходить з активної пам'яті в пасивну, звідки іноді її вдається витягти. Це чудова властивість рятує багатьох людей в трагічних ситуаціях.

Пам'ять можна поліпшити

У більшості випадків пам'ять можна поліпшити. Раніше вважалося, що у дорослої людини клітини мозку - нейрони - не діляться і поступово відмирають. Але виявилося, що це не так. Результати останніх досліджень говорять про те, що нейрони ділиться навіть в 70-річному віці. Причому, що розмножуються клітини виявлені в самих «думаючих» ділянках мозку. Зараз вчені вважаю, що вікове ослаблення пам'яті пов'язано не стільки з фізичною загибеллю нейронів, скільки з порушенням контактів між ними. Речовини, що допомагають встановленню подібних контактів, відомі. Це перш за все вітаміни С, Е, В6 В12 бета-каротин, жирні кислоти, що містяться в лососі, тунці, сардини, оселедця, витяжка з рослини гінкго білоба.

Враження, повторення і асоціація

Середня людина використовує не більше десяти відсотків вроджених можливостей своєї пам'яті. Решта дев'яносто відсотків пропадають, тому що ми не вміємо користуватися природними законами запам'ятовування. А ці закони дуже прості. Їх три - враження, повторення і асоціація.

Отже, ви хочете що-небудь запам'ятати. По-перше, для цього потрібно зосередитися і отримати враження, використовуючи для цього не тільки зір, але і слух, нюх.

Зорове враження найміцніше. Адже нерви, що ведуть від ока до мозку, в двадцять разів товщі, ніж нерви, що ведуть від вуха до мозку. Марк Твен не міг запам'ятати послідовності свого виступу, коли користувався записами, але коли він кинув записи і для запам'ятовування став користуватися малюнками, всі його труднощі зникли.

Другий закон пам'яті - повторення. Тисячі студентів-мусульман знають напам'ять Коран - книгу приблизно такого ж об'єму, як Новий завіт. Їм вдається запам'ятати її головним чином за рахунок повторення.

І, нарешті, третій закон - асоціації . Єдиний спосіб надійно запам'ятати певний факт - це пов'язати його з яким-небудь іншим.

Тренування пам'яті

1. Через 5-10 хвилин після пробудження якомога швидше порахуйте у зворотному порядку від 100 до 1.

2. Повторіть алфавіт, вигадуючи на кожну букву слово. Якщо ви забули якусь букву або не можете придумати слово, не зупиняйтеся. Тут важливий темп.

3. Назвіть двадцять чоловічих імен і стільки ж жіночих.

4. Виберіть будь-яку букву алфавіту і назвіть двадцять слів, що починаються з неї.

5. Закрийте очі і порахуйте до двадцяти.

6. Чи можна вчити вірші. Головне - робити це поступово і регулярно, постійно збільшуючи обсяг заучиваемого тексту. До того ж вірші повинні подобатися саме вам - якщо процес заучування буде проходити через силу, то хорошого результату навряд чи вдасться досягти.

7. Згадуйте прожитий день. Увечері, лежачи перед сном в ліжку, необхідно подумки прокрутити всі події минулого дня, як кіноплівку, причому в зворотному порядку - з вечора до ранку. При цьому потрібно постаратися пригадати якомога більше деталей. Головне правило цієї вправи - не можна концентруватися на негативі. Згадувати події потрібно відсторонено, як би спостерігаючи за ними з боку.

8. Складайте асоціації. Наприклад, всі ми в дитинстві запам'ятовували веселку за допомогою фрази «Кожен мисливець бажає знати, де сидить фазан», де перші літери кожного слова асоціюються з квітами самої веселки (червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий). Точно так само можна спробувати запам'ятовувати події, надаючи їм асоціації. Наприклад, під час читання уявіть собі, що йдете по вулиці. Кожне слово - це якась її частина. Таким чином, розмістивши по маршруту, яким ви зазвичай ходите за хлібом, дані, ви потім їх з легкістю згадаєте. Щоразу для нової інформації потрібно придумувати нові маршрути.

Головне - щоб тренування пам'яті приносили радість, а також щоб ви усвідомлювали їх необхідність. Тоді наступного разу вам не доведеться болісно довго згадувати ім'я того актора, який грав у фільмі, який ви тільки вчора подивилися.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю