Усі новини

Про шкоду куріння

Про шкоду куріння

Хоча багато людей і віддають собі звіт в тому, що куріння шкідливе, однак мало хто з них усвідомлює повною мірою ступінь цієї небезпеки.

Хоча багато людей і віддають собі звіт в тому, що куріння шкідливе, однак мало хто з них усвідомлює повною мірою ступінь цієї небезпеки. У зв'язку з цим заслуговують на увагу кількісні оцінки ступеня ризику, якщо такі дані є в вашій країні. При цьому особливе значення мають ті оцінки, які показують, наскільки шкідливо і небезпечно куріння в порівнянні з іншими причинами смертності і захворюваності. Лише деякі з інших стереотипів поведінки або факторів ризику, які можна запобігти, є причиною смерті такої ж кількості людей, як тютюнопаління.

Куріння призводить до розвитку трьох основних захворювань з летальним результатом: рак легені; хронічний бронхіт та емфізема; коронарна хвороба.

Hа прикладі декількох країн, в яких куріння стало масової звичкою вже давно, було доведено, що тютюн є причиною смертності від раку легені в 90% всіх випадків, від бронхіту і емфіземи в 75% і від хвороби серця в приблизно 25% всіх випадків.

Приблизно 25% регулярних курців сигарет помре передчасно через куріння. Багато з цього числа змогли б прожити на 1020 або 30 років довше, тобто в даному випадку середня втрата років життя є істотною. Померлі внаслідок куріння в середньому втратять 10-15 років свого життя.

В жодній європейській країні (з населенням приблизно в 50 млн. Чоловік) число померлих внаслідок куріння еквівалентно числу загиблих в результаті авіакатастроф реактивних лайнерів великої місткості, якщо припустити, що такі катастрофи - із загибеллю всіх людей на борту - будуть відбуватися щодня.

Все це - не більше ніж статистичні подробиці.

Курці нерідко намагаються відгородитися "раціональним" чином від висновків, що напрошуються з подібної інформації, посилаючись на індивідуальні випадки ( "мій дід викурював 40 сигарет в день і прожив до 93 років") або на відносний ризик, пов'язаний з іншими формами поведінки ( "не виключено , що завтра моє життя обірветься під колесами автобуса "). Дані статистики можна просто узагальнити, підкресливши той факт, що куріння є набагато небезпечнішим злом у порівнянні з подіями такого роду. Навіть в тих країнах, де мало і слабо реєструються дорожньо-транспортні пригоди, куріння є більш небезпечним для здоров'я. У такій країні, як Сполучене Королівство, куріння вдесятеро небезпечніше, ніж дорожньо-транспортні пригоди.

Наслідки куріння

Дихальна система

В області дихальних шляхів великого перетину розвивається кашель і активізується виділення мокроти. Малі дихальні шляхи запалюються і звужуються.

Тривала дія диму надає шкідливу дію на вії епітелію і утрудняє їх нормальне функціонування. Хронічний бронхіт курців приводить до порушення виділення слизу за допомогою вій.

У легких курців виявляється підвищений вміст запалених клітин. Напади астми відбуваються частіше і набувають важчої форми. Виникає схильність до рецидивів респіраторних інфекцій.

Серцево-судинна система

Після кожної викуреної сигарети підвищується систолічний та діастолічний тиск крові. Також збільшується число ударів серця і його хвилинний обсяг. Крім того, сигаретний дим викликає звуження судин периферичних артерій. Разом з цим куріння сприяє розвитку станів, що призводять до утворення тромбів, унаслідок: прискореної агрегації і адгезії тромбоцитів; підвищення рівнів фібриногену в плазмі і в'язкості крові; скорочення періоду життя тромбоцитів і часу згортання крові.

Інформація, що міститься в тютюновому диму окис вуглецю зв'язується з гемоглобіном, приводячи до підвищення рівня карбоксигемоглобіну, який може перевищити відповідний рівень у некурящих в 15 разів. Таким чином, скорочується обсяг гемоглобіну, що доставляє кисень.

Куріння також призводить до підвищення загального змісту холестерину в сироватці крові і рівня вільних жирних кислот в плазмі. Куріння підсилює ризик настання раптової смерті і розвитку атеросклеротичного захворювання периферичних судин, що, в свою чергу, підвищує ризик омертвіння тканини і ампутації кінцівок у таких пацієнтів. Разом з цим куріння найбезпосереднішим чином взаємозв'язане з гіпертензією і підвищенням змісту холестерину в крові, що підвищує ризик розвитку коронарної хвороби і серцево-судинної хвороби.

Інші клінічні наслідки

Серед курців частіше зустрічається виразка шлунка і дванадцятипалої кишки; більш того, в разі такої виразки небезпека летального результату у тих, що палять вище, ніж у некурящих хворих. Крім того, пептичні виразки у курців погано піддаються лікуванню.

Склад тютюнового диму

Тютюновий дим містить азот, водень, аргон, метан і ціанистий водень. Багато хто не усвідомлюють згубний вплив окису вуглецю. Звісно ж загрозливим нижченаведений перелік можливих агентів, які надають сигаретному димі небезпечний характер: ацетальдегід, ацетон, аміак, бензол, бутиламін, диметиламин, ДДТ, етиламін, формальдегід, сірководень, гідрохінон, метиловий спирт, метиламін, з'єднання нікелю та піридин.

Факти в цифрах

В першу чергу страждають органи дихання. 98% смертей від раку гортані, 96% смертей від раку легенів, 75% смертей від хронічного бронхіту і емфіземи легенів обумовлені курінням.

Тютюновий дим містить більше 4000 хімічних сполук, понад сорок, з яких, викликають рак, а також кілька сотень отрут, включаючи нікотин, ціанід, миш'як, формальдегід, вуглекислий газ, окис вуглецю, синильну кислоту і т.д. У сигаретному димі присутні радіоактивні речовини: полоній, свинець, вісмут.

Пачка сигарет в день - це близько 500 рентген опромінення за рік! Температура тліючої цигарки 700 - 900 градусів!
Легені курця зі стажем - чорна, гниючих маса.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю