» » » Гештальт-терапія: в пошуках свого «Я»
Усі новини

Гештальт-терапія: в пошуках свого «Я»

Гештальт-терапія: в пошуках свого «Я»

Одне з найпоширеніших в Україні психотерапевтичних напрямків - гештальт-терапія. Одне з найпоширеніших в Україні психотерапевтичних напрямків - гештальт-терапія. Це незрозуміле слово пропонують спробувати на смак багато практичні психологи, їм прикривають свої плутані розповіді про відвідини центрів психотерапії знайомі, його знають ті, хто ходив на корпоративні тренінги. Але що конкретно ховається за словом «гештальт», для багатьох так і залишається таємницею за сімома печатками. «Роздрукувати» цю тему ми попросили практикуючого психолога, гештальт-терапевта Діну Васильченко.

Своїй назві гештальт-напрямок зобов'язане однойменним німецькому слову, що означає в перекладі «образ», «форма». Його батько, німецький психолог Фредерік Перлз поєднав у своєму дітищі ідеї психоаналізу зі східними уявленнями. Наприклад, він поділяв положення дзен-буддизму про те, що саморозвиток людини пов'язано з повним переживанням кожного моменту життя. І вважав, що особистісний ріст можна досягти, звертаючи увагу на те, що відбувається тут і зараз, а не страждаючи про минуле і не боячись майбутнього. Таким чином, дослідивши свої емоції і відчуття, думки і фантазії, які виникають при контакті з навколишнім світом, людина може краще усвідомити свої нагальні потреби. Отже, може і зрозуміти, чи є у нього можливість їх реалізувати і як краще це зробити.

Корінь бід - у незавершеному. Згідно гештальт-терапії, причина невротичних розладів - в незавершеності життєвих ситуацій (т.зв. «гештальтів») в нашій свідомості. Це змушує людину жити не "тут і зараз», а повертатися в минуле або йти в світ фантазій, впливає на його самовідчуття і поведінку, стає перешкодою на шляху особистісного зростання, заважає прийняттю нових рішень. При спілкуванні з людиною гештальт-терапевт знаходить ці незавершеності і пропонує знову програти їх, для того, щоб завершити, «закрити» їх: тільки таким чином ви зможете рухатися далі на шляху розвитку власного «Я». Сподіваємося, наш майстер-клас допоможе вам в цьому.

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ПРАКТИКУМ: ПОЗНАЙОМТЕСЯ З СОБОЮ

Для розвитку свого «я» існує цілий комплекс різноманітних словесних і практичних методів, в яких використовується весь спектр людських проявів: почуття і емоції, фантазії і уяву, сни і творчі здібності, мова і тілесні реакції. Це і вправи на обговорювання (вербалізацію), і групові ігри, і дихальні вправи, і робота зі снами, і багато іншого. Освоїти їх можна, працюючи з гештальт-терапевтом, але спробувати що з себе представляють деякі з них можна і самому. Протипоказань для їх виконання немає. Умова - практикувати їх щодня, без напруги, граючи, зробивши їх частиною свого способу життя.

Що говорить внутрішній голос. Йдучи по вулиці, спробуйте прислухатися до своєї внутрішньої мови. Якщо особливо ні про що не думається, почніть вправу, наприклад, так: «Зараз я слухаю себе. Не знаю, про що думати. Чого він так подивився? Я знову не так виглядаю. Чого я не глянув на себе в дзеркало перед виходом? Все, не хочу ні про що думати, я втомився ».

Неважливо, що саме ви будете думати ( «гвалтувати» розум - помилка), головне - як ви будете промовляти свої думки. Відзначайте тембр свого внутрішнього голосу - який у нього емоційний тон? Звучить він по-дитячому? Повторюєте ви думку після того, як вона вже стала зрозуміла? Навіщо? Ви чіпляєтеся або бурчіть? Лестіть? Чи не повертаєте чи фрази так, ніби щось приховуєте - самі не знаєте що? Чи намагаєтеся справити враження? Або вам подобається, як слова течуть, чіпляючись один за одного?

Що це дасть? Якщо ви добре навчитеся аналізувати і контролювати внутрішню озвучку своїх думок, то автоматично навчитеся і викидати з голови розумовий «сміття», знаходити власні оцінки подіям, чіткіше усвідомлювати себе.

Диктофон в допомогу. Запишіть себе на диктофон, хвилин 10-15. Можна читати вірші, можна записати своє спілкування в компанії. Швидше за все, вам не сподобається, що ви почуєте - ні свій голос, ні те, як ви будуєте фрази і емоційно їх фарбуєте, ні тривалість пауз і перебивання співрозмовників. Проаналізуйте свої помилки, попрацюйте з голосом, використовуючи той же диктофон, добийтеся ідеального звучання. Якщо треба - підключіть лікаря-фоніатра (ЛОР, що спеціалізується на постановці голосу), психолога.

Що це дасть? Практикуючи звукозапис, ви навчитеся точніше, багатше висловлювати те, що думаєте.

Подобається - не подобається. Ви очікуєте транспорт на зупинці або чекаєте людини. Зупиніться і дайте своєму увазі пасивно, без напруги переходити від об'єкта до об'єкта. Кожен раз, коли в поле зору фіксується об'єкт, висловлюйте своє ставлення до нього (можна про себе, можна вголос): «мені це подобається» або «мені це не подобається». Через 2-3 заняття ускладніть вправу, додаючи до «подобається - не подобається» відповідь «тому що »

Що це дасть? Ви зрозумієте, до чого ставитеся негативно і позитивно і створите свої власні критерії оцінювання.

Згадати все. Напевно ви деякий час назад були в гостях. Згадайте, коли це було, яка погода була за вікном, хто там був, на чому ви сиділи, якого кольору був диван, який на смак був чай ​​- міцний, з цукром або без, яка музика звучала і т.п. Не намагайтеся шукати щось, просто дивіться, що з'явиться. Розглядайте образи так, ніби вони знаходяться перед вами.

Що це дасть? Ця вправа дасть відповідь на питання, що з пережитого вас «чіпляє», що - немає. Зрозумівши це, ви краще зрозумієте, що для вас насправді важливо, що - немає.

Зіграйте «в темну». Сядьте в зручну позу так, щоб голова ні на що не спиралася. Закрийте очі і спробуйте відчути своє обличчя зсередини. В якій частині виникає напруга? Виявивши цю зону, що не розслабляйтеся, а спробуйте відповісти - з чим це пов'язано? Яке це почуття, емоція?

Що це дасть? Оскільки м'язи обличчя тісно пов'язані з емоціями і почуттями, то, відчувши своє обличчя, ви навчитеся краще володіти ним і зможете, знявши м'язовий затиск, зняти і певний психологічний блок.

«ЗАПОВІДІ» гештальтистов

Суть гештальт-світогляду ємко сформулював один із засновників цього психотерапевтичного напрямку - німецький психолог Фредерік Перлз:

«Я роблю свою справу, а ти робиш свою справу. Я живу в цьому світі не для того, щоб відповідати твоїм очікуванням. І ти живеш в цьому світі не для того, щоб відповідати моїм очікуванням. Ти це ти. А я - це я ». Тобто потрібно дозволити собі бути собою, а іншій людині - бути собою. Чи не порівнювати себе з іншими людьми, не засуджувати.

ДУМКА

Олександр Поповський, психіатр, психолог центру «Мій психолог»: «Гештальт-психотерапію практикують в світі вже більше 50 років, в Україні - більше 15 років. Досвід роботи, накопичений за цей час, показує, що в більшості випадків вона здатна ефективно рятувати людину від внутрішніх проблем і неврозів. Єдині, кому вона не допомагає, - людям в стані психозу. У них порушено сприйняття часу і простору. У цьому випадку допоможуть тільки психіатри ».

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю