Усі новини

Що таке імунітет?

Що таке імунітет?

Імунітет захищає організм не тільки від мікробів, але і від будь-яких інших генетично чужорідних клітин.
Імунітет (Від лат. Immanitas - звільнення від повинностей) - властивість організму, що забезпечує його несприйнятливість до інфекційних хвороб або отрут (зокрема - до токсинів). Імунна система є однією з найважливіших систем людського організму. Імунітет захищає організм не тільки від мікробів, що провокують виникнення інфекційних захворювань, але і від будь-яких інших генетично чужорідних клітин (паразитів, чужорідних тканин, що використовуються для трансплантації, а також власних пухлинних клітин).

Імунітет до інфекційних хвороб проявляється в декількох формах.

Природний імунітет виникає без свідомого втручання людини. Він може бути вродженим і набутим.

Природжений видовий імунітет обумовлюється передаються у спадок властивостями, властивими даному виду тварин або людини. Це біологічна особливість виду, завдяки якій даний вид тварин або людина несприйнятливий до певних інфекцій. Наприклад, людина не хворіє собачої чумою, а собака не хворіє черевним або на висипний тиф і т. Д. Природний імунітет спостерігається також у дітей в перші місяці життя до деяких захворювань - кору, скарлатини, дифтерії, що пов'язано зі збереженням захисних антитіл, отриманих ним від матері, перехворіла в минулому цими хворобами.

Набутий імунітет виникає в результаті реакції організму на потрапляння в нього мікроба або токсину. Він виникає в результаті перенесеного інфекційного захворювання і при приховано протікає інфекційному процесі. Набутий природний імунітет після одних інфекційних хвороб зберігається дуже довго, іноді довічно (черевний тиф, вітрянка, кір, краснуха та ін.), Після інших - короткочасно (грип та ін). Імунна система «пам'ятає» про всі мікроорганізмах, з якими їй довелося зустрічатися. Антитіла, вироблені до них, довго, а іноді і на все життя, залишаються в організмі. А тому якщо збудник потрапляє в організм в черговий раз, то захворювання хоч і може розвинутися, але імунна система вже знає, як з ним боротися, внаслідок чого захворювання протікає в легшій формі.

Штучний імунітет створюється шляхом введення вакцин і сироваток. Щеплення вакцинами зазвичай проводять в плановому порядку, незалежно від рівня захворюваності. Сироватки з антитілами вводять в тих випадках, коли передбачається, що зараження вже сталося, і коли потрібно забезпечити швидке настання імунітету.

Тривалість штучного імунітету завжди менше, ніж природного. При введенні сироватки він триває 2-3 тижні, при введенні вакцини - від декількох місяців до 5-8 років.

Обов'язковими є щеплення проти туберкульозу, кору, поліомієліту, дифтерії, коклюшу, правця та ін. В плановому порядку проводять деякі щеплення певним групам населення; наприклад, щеплення проти кишкових інфекцій працівникам харчових підприємств, дитячих установ та ін. Через певний час щеплення повторюють (ревакцинація).

Вакцини бувають убиті або живі. Набутий імунітет після введення убитих вакцин більш короткий (до року), ніж після введення живих (5-8 років). Убиті вакцини є суспензією мікроорганізмів, убитих в результаті застосування формаліну, спирту або шляхом нагрівання. Живі є суспензією живих, але ослаблених мікроорганізмів.

Протипоказаннями до профілактичного застосування вакцин є: гострі гарячкові захворювання; недавно перенесені інфекційні хвороби; туберкульоз, пороки серця, тяжкі хвороби нирок, шлунка та ін .; вагітність, перший період годування груддю, алергічні захворювання.

Ознаки ослабленого імунітету

- Часті рецидиви хронічної хвороби.

- Часті простудні захворювання.

- Малорухливий спосіб життя, зловживання алкоголем, куріння, тривалі стреси і відсутність повноцінного відпочинку знижують захисні функції організму.

- Будь-які хімічні речовини також впливають на імунітет. При тривалому застосуванні практично будь-який лікарський засіб може викликати ослаблення імунітету, а тому бажано вживати профілактичних заходів для підтримки нормального функціонування захисних сил організму.

Як зміцнити імунітет

- Вітаміни. Більш благотворно позначається на організмі прийом вітамінів в їх природному вигляді, ніж в таблетках.

- Адаптогени, тобто лікарські засоби, які підвищують стійкість організму до несприятливих впливів зовнішнього середовища (женьшень, елеутерокок)

- Закаливающие процедури.

- Фізичні навантаження.

- Здоровий спосіб життя.

- З особливою обережністю варто ставитися до лікарських засобів, у великій кількості представлених в аптеках, які обіцяють, що саме вони «укріплюють імунітет». Варто пам'ятати, що жоден з цих засобів не застосовується як самостійне ліки. Призначити їх може тільки лікар і тільки в комплексі з основними засобами від конкретної хвороби. Здоровим людям немає необхідності приймати ці препарати. Хімічна рівновага в організмі - механізм тонкий і крихкий. Самолікування в даному випадку може призвести до неефективності або побічних ефектів. Прийомом подібних засобів без спеціального розпорядження можна завдати шкоди імунній системі.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю