Усі новини

Вибираємо зубну пасту

Вибираємо зубну пасту

При виборі засобів догляду за порожниною рота треба пам'ятати, що ми вибираємо для себе ліки. Це стосується, перш за все, зубної пасти.

Здорові і красиві зуби хочуть мати все. Сліпуча посмішка здатна творити чудеса в спілкуванні з людьми: на роботі, з друзями. Кожна розсудлива людина піклується про своїх зубах і яснах в міру своїх можливостей і знань. Однак, як не прикро, але знання ці часто виявляються поверхневими або, що ще гірше, невірними. Неправильні уявлення про догляд за порожниною рота часто стають причиною проблем: від неприємного запаху з рота і незадовільного кольору емалі аж до серйозних захворювань, таких як карієс, пародонтит і інших. Ось чому важливо звертатися до стоматолога і тільки разом з ним вибирати засоби гігієни порожнини рота. Стан стоматологічного здоров'я кожної людини унікальне, ось чому важливий індивідуальний підхід.

Однак кожен повинен бути досить освічений у питаннях особистої гігієни, тим більше що в більшості випадків предмети і засоби догляду за своїм здоров'ям ми вибираємо самостійно. Якщо у виборі мила, шампуню, гелю для душу та інших засобів гігієни ми керуємося винятково особистими перевагами, то при виборі засобів догляду за порожниною рота треба пам'ятати, що ми вибираємо для себе ліки. Це стосується, перш за все, зубної пасти, неправильний вибір якої не тільки не вирішить існуючі проблеми, але створить нові.

Склад зубної пасти

Зубна паста є багатокомпонентною сумішшю, де важливий кожен інгредієнт. Основу зубної пасти становить абразивну речовину, здатну механічно видаляти зубний наліт і полірувати поверхню емалі. Історично першим абразивом був природна крейда, або карбонат кальцію. Сьогодні він застосовується вкрай рідко через свою високу агресивності по відношенню до емалі. Зубні пасти на основі карбонату кальцію і фосфату кальцію протипоказані людям з підвищеною чутливістю і з патологічною стираемостью зубів. У більшості сучасних зубних паст використовується оксид кремнію. Він має мікрошероховатость, що забезпечує видалення зубних відкладень без пошкодження емалі. До багатьох зубні пасти додають також гідроксид алюмінію, що володіє крім м'яко полірування ефекту адсорбуючі властивості, що дозволяють використовувати його при запальних захворюваннях ясен.

Треба сказати, що абразивність часток пасти є величиною досить варіабельний. Її надзвичайно важко регулювати.

Поверхнево активні речовини, або тензіди, включені до складу пасти для кращого піноутворення, рівномірного нанесення на всі поверхні зубів. Крім того, вони мають очищує і антибактеріальну дію.
Сучасну зубну пасту важко представити у вигляді густої маси, насилу видавлюється з тюбика, що володіє неприємним запахом і кольором. Але ж кілька років тому було у такий спосіб! Зараз спеціальні сполучні компоненти й зволожувачі, ароматизатори і віддушки надають зубній пасті приємний запах, колір і консистенцію.

Абсолютна більшість зубних паст сьогодні містять ті чи інші лікарські добавки. Іони кальцію і фтору, включаються в емаль і збільшують стійкість до карієсу. Екстракти лікувальних трав мають протизапальну дію. Антисептичні та антибактеріальні компоненти покликані знищувати хвороботворні мікроорганізми. Деякі солі покращують обмінні процеси в хворих яснах. Ферменти перешкоджають утворенню зубного нальоту. Це лише неповний список компонентів, що забезпечують різноманітні лікувальні властивості зубних паст.

Види зубних паст

Всі зубні пасти можна умовно розділити на гігієнічні та лікувально-профілактичні. Гігієнічні пасти стають вибором тих, хто не страждає ніякими захворюваннями порожнини рота: немає карієсу, запальних або дистрофічних захворювань пародонту. Серед дорослого населення України таких людей немає. Тому в аптеках (а саме там і треба купувати зубну пасту) є гігієнічні пасти тільки для дітей. Така паста практично не містить лікувальних компонентів і призначена лише для механічного видалення зубного нальоту.

До лікувально-профілактичним зубних паст відносяться протизапальні, Протівокаріозние, сольові, відбілюючі, для чутливих зубів, фермент-містять, з біологічно-активними добавками. Зупинимося докладніше на кожному виді.

Протівовоспатітельние

Такі пасти містять звичайно екстракти лікарських рослин, таких як шавлія, звіробій, перцева м'ята, мирра, зелений чай, хвойні рослини (ялиця, сосна, ялівець) і багато інших. Як абразивний компонента додатково використовується гідроксид алюмінію. Ці зубні пасти рекомендується застосовувати людям з кровоточивістю ясен. Вони можуть бути ефективні в боротьбі з запахом з рота, якщо причиною є запалення ясен. Добре зарекомендували себе пасти з цієї групи Lacalut Aktive, President Active, Parodontax.

Протівокаріозние

До цієї групи належать кальцій-містять фосфор і фтор зубні пасти. Ці пасти дозволяють ефективно боротися з карієсом. Найбільш ефективні і популярні фторсодержащие пасти, які можна застосовувати навіть дітям з молочними зубами. Однак бережіться! Настійно НЕ рекомендуємо використовувати фторсодержащие пасти людям, у яких вже є карієс. В іншому випадку вони не зупинять процес, а лише зроблять його прихованим, що загрожує ускладненнями. Важливо пам'ятати - Протівокаріозние зубні пасти (особливо фторсодержащие) є засобом профілактики, а не лікування. На російському ринку ця група зубних паст представлена ​​найбільш широко. Сюди можна віднести пасти Lacalut Fluor, Colgate Захист від карієсу, Blend-a-med Компліт 7.

Сольові

Такі заубние пасти містять різні мінеральні солі, які сприяють поліпшенню кровообігу і стимуляції обмінних процесів в яснах. Ці пасти зазвичай дуже ефективні, але мають надзвичайно специфічний смак. Сольові пасти рекомендуються тим, хто страждає на пародонтит і пародонтоз. Приклади сольових паст: Поморін (Нео-Поморін, Фіто-Поморін і інші з цієї серії), Бальзам, Ювілейна.

Відбілюючі

Перш ніж купувати зубну пасту з позначкою White, ретельно задумайтеся. По-перше, такі пасти надзвичайно агресивні по відношенню до емалі зубів. По-друге, ефективно відбілити зуби можна тільки на стоматологічному прийомі. По-третє, такі побічні ефекти відбілювання, як пігментація зубів від кави, куріння, вина, овочів, проявляються після застосування відбілюючих паст повною мірою. Ось чому рекомендується дуже уважно поставитися до вибору зубних паст цієї групи. Деякі представники цієї групи: Lacalut White, пасти серії Rembrandt.

Пасти для чутливих зубів

Ці пасти мають знижену абразивність часток, що зменшує неприємні відчуття під час чистки. Крім того, вони можуть мати в своєму складі спеціальні речовини - десенсітайзери, що утворюють на поверхні зубів тонку плівку, що сприяє зниженню чутливості. Це такі зубні пасти, як Lacalut sensitive, Sensitive Original, President Аурум.

Пасти, що містять ферменти і біологічно-активні добавки

До цієї групи належать пасти, які мають строгі медичні показання, тому вони можуть бути призначені тільки стоматологом для лікування деяких хвороб укупі з мазями, лікувальними аплікаціями та фізіопроцедурами, тому ми не будемо на них зупинятися.

Читаємо інформацію на тюбику

Зубні пасти відрізняються різноманітністю компонентів, що входять до їх складу. Призначення кожної речовини можуть не знати навіть найдосвідченіші стоматологи, однак є складові, на які рекомендується звернути увагу при покупці:

- парабени (зазвичай метилпарабен) не повинні входити до складу пасти, якщо Ви страждаєте на алергію;

- фториди (монофторфосфат натрію (NaMFP), фторид натрію (NaF), поєднання NaF і NaMFP, амінофторидом (AmF) і фторид олова (SnF)) повинні міститися в концентрації не більш як 2%. Оптимальний вміст фторидів 01-06% для дорослих і вдвічі менше для дітей (головна причина - проковтування пасти дітьми);

Замість процентного вмісту якого-небудь елемента на тюбику із зубною пастою часто можна зустріти позначення ppm, що також є одиницею виміру концентрації. У відсотках це виражається так: 10000 ppm = 1%. Наприклад 1500 ppm говорить про 015% змісті зазначеного елемента в зубній пасті.

- абразивність виміряється по стандарту RDA. Вона не повинна перевищувати RDA 100. Оптимальне значення 70-80. Для чутливих зубів цей показник повинен бути ще нижче.

Зміст інших компонентів виробники вказують украй рідко, оскільки це є комерційною таємницею. Проте, можна не турбуватися за своє здоров'я - зубна паста, що продається в аптеці, не містить шкідливих компонентів. У більшості випадків досить орієнтуватися на позначку в назві пасти:

- White - відбілюючі пасти з високою абразивністю і змістом кислот і перекисів;

- Sensitive - пасти для чутливих зубів;

- Aktive - пасти, що використовуються при захворюваннях пародонта. Вони також можуть містити в назві частки «пародонт-» або «parodont-»;

- Fito - пасти на основі лікарських трав, звичайно для щоденного застосування.

Як часто слід міняти зубну пасту?

Повернемося до постулату про те, що зубна паста - це повноцінні ліки для зубів і ясен. Як будь-яке інше ліки, вона повинна застосовуватися строго курсами. Тривалість курсів залежить від конкретної пасти.

Зазвичай використовують лікувальну пасту, прописану стоматологом, вранці і ввечері протягом місяця, після чого місяць чистять зуби будь-який інший пастою, що не володіє яскраво вираженими лікувальними властивостями. Потім курс повторюють до досягнення бажаного ефекту (зменшення кровоточивості ясен, запаху з рота, освітлення емалі і т.д.).

Існує інший підхід до цього ж питання. Він передбачає використання відразу двох паст. Вранці застосовують практично будь-яку пасту, що задовольняє будь-яких міркувань (ціна, колір тюбика, запах, смак і т.д.), а ввечері чистять зуби тієї пастою, яку рекомендував стоматолог.

Звертаємо вашу увагу на те, що паста для щоденного застосування (між курсами по першій методиці або ранкова - по другий) не повинна містити сильних антибактеріальних речовин (триклозан), сильних перекисів, що володіють відбілюючим ефектом (перекис карбаміду), високоабразивних компонентів (про них ми говорили раніше).

Зубна паста - це ліки для всіх. Візьміть на замітку наведені вище рекомендації та піклуйтеся про своїх зубах і яснах. Однак не перестарайтеся і обов'язково відвідуйте стоматолога як мінімум двічі на рік. Будьте здорові!


Автор: Станіслав Ільїн

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю