Усі новини

Діагноз: гаджет-залежність

Діагноз: гаджет-залежність

Може бути, ви вперше чуєте назву цієї хвороби, але страждаєте їй майже напевно. Може бути, ви вперше чуєте назву цієї хвороби, але страждаєте їй майже напевно. Чи не мислите себе без мобільника, плеєра, ноутбука та інших техноігрушек? Пора лікуватися.

Новий вид психологічної залежності отримав ім'я на честь англійського «gadget» - "технічна новинка". З розвитком техніки гаджет-залежність може стати такою ж небезпечною епідемією, як інтернет-залежність чи ігроманія, попереджають медики. А починалося все восени 2003 року з звичайного маркетингового дослідження, проведеного на замовлення фірми, що виробляє аудіо-та відеотехніку.

ЦЕЙ БОЖЕВІЛЬНИЙ СВІТ

Основною метою опитування була інформація про те, скільки людей збираються купувати DVD-плеєри, але результати невимовно здивували виробників і психологів. Виявилося, що рішення про покупку портативних електронних пристроїв європейці приймають не виходячи з необхідності або функціональності нового приладу, а на основі чуток і моди, бажання похвалитися перед знайомими новою іграшкою або виглядати сучасним. Багато хто готовий влізти в борги заради покупки не дуже потрібного, але модного приладу.

Заради покупки нового гаджета жінки можуть економити на косметиці, а чоловіки - на подорожах.

Психологи вирішили і далі вивчити нерозумна поведінка людини розумної. Виявилося, кожен європеєць у віці від 18 до 45 років оточений в середньому п'ятьма улюбленими особистими приладами (зараз ця цифра явно вище). 93% активно використовують стільниковий телефон, 73% - ноутбук, 60% - DVD-плеєр. Головна планована купівля третини опитаних - цифрова відеофотокамера. Майже половина жителів Європи заявили, що жити не можуть без свого мобільника, а 42% - без ноутбука. Близько 10% опитаних зізналися в наявності у них декількох явних ознак психологічної залежності.

«ТАК ТРЕБА!»

- Щоб переконатися в існуванні подібної залежності, досить подивитися на студентів в лекційній аудиторії, - каже Дмитро СМИРНОВ, професор, доктор психологічних наук. - У половини руки під столом роблять судорожні рухи - це вони SMS шлють. Ніякі погрози та заходи дисциплінарного впливу успіху не мають. Мета цих SMS - зовсім не отримання нової інформації, а процес комунікації сам по собі. Природа недуги точно така ж, як у будь-якої залежності.

- Проблема патологічної залежності починається, коли прагнення піти від реальності починає домінувати в свідомості, стає центральною ідеєю, - додає Віталіна БУРОВА, лікар-психіатр, псіхотерапевт.- Цей догляд може здійснюватися самими різними способами, в тому числі і прагненням володіти новою електронною іграшкою.

Самі імпульсивні споживачі живуть у Великобританії - третина з них купують прилади не тому що вони дійсно потрібні, а тому що "так треба".

Найменшою мірою нової манією страждають італійці: лише 4% з них роблять необгрунтовані купівлі нових стільникових телефонів і кишенькових комп'ютерів. А самі "гарячі хлопці" живуть в Польщі - 19% поляків повідомили дослідникам, що відчувають гнів, коли не можуть дозволити собі купити технічну новинку (середня цифра "розгніваних" по Європі - 10%).

Українські споживачі хворі в першу чергу мобільним телефоном: 85% молодих городян у віці від 18 до 35 років заявили, що жити без нього не можуть. Половина опитаних психологічно залежать від CD- або MP3-плеєра. Серед інших улюблених гаджетів - цифрові камери, кишенькові комп'ютери і навіть портативні DVD-плеєри та цифрові диктофони.

ГОСТІ ПРОТИ гаджетів

Чи можна і, головне, чи потрібно боротися з гаджет-залежністю? "Звичайно, потрібно, - вважає Дмитро Смирнов. - Будь-яка спроба уникнути рішення реальних проблем веде людину з соціуму і робить його біднішими. Причому як в переносному, так і в буквальному сенсі. Треба вміти себе контролювати".

Можна говорити про справжню гаджет-залежності, якщо ви:

• відчуваєте гарне самопочуття або навіть ейфорію при використанні якогось приладу;
• не бажає відірватися від нього, не в силах обмежити години, відведений на заняття з ним;
• не може втриматися від покупки нової "іграшки" або контролювати витрати, пов'язані з використанням старого гаджета;
• відчуває порожнечу і депресію без приладу або регулярної покупки нових; нехтуєте сім'єю і друзями; виникає почуття провини перед близькими; почалися проблеми з роботою чи навчанням;
• страждаєте від головних болів, з'являється сухість в очах, розбудовується сон, болить рука через перевтому м'язів.

Як позбутися від гаджет-залежності:

• Як тільки виникло бажання засісти за «іграшку», сходіть прогулятися
• Частіше запрошуйте в будинок гостей.
• Поставте перед собою обмеження:
- не більш однієї години метушні з приладом в день,
- не менше тижня роздумів перед покупкою нового гаджета,
- купувати новий гаджет або аксесуари до вже наявної моделі не частіше разу на 3 місяці.
• І остання хитрість: уважно читайте інструкцію по експлуатації вже наявних гаджетів, щоб переконатися, що ви вичавили з них все можливе. Велика частина споживачів не використовує і половини функцій улюблених наворочених приладів.


Текст: Олексій САВІН
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю