Усі новини

Око висох

Око висох

Про чисельність страждають симптомом «сухого ока» можна тільки здогадуватися, оскільки багато хворих не поспішають до лікаря Я набирав на комп'ютері статтю, а мої очі просили пощади. Здавалося, в них потрапила смітинка, від якої неможливо позбутися. Тільки часті моргання ненадовго приносили полегшення

Виявилося, мої очі висохли. Точніше, підсохла поверхню рогівки. Це пояснив мені доктор медичних наук, професор, член-кореспондент РАПН, завідувач відділенням функціональної діагностики і офтальмоергономікі ГУ НДІ очних хвороб РАМН В'ячеслав Шелудченко.

Без паніки!

Про чисельність страждають симптомом «сухого ока» можна тільки здогадуватися, оскільки багато хворих не поспішають до лікаря. За офіційною статистикою, їм страждає мало не кожен десятий чоловік. А серед городян, особливо «білих комірців», їх набагато більше. Можна сміливо стверджувати, що симптом «сухого ока» - така ж хвороба цивілізації, як алергія. Тільки впоратися з нею набагато простіше.

Про користь сліз

Для чого людині сльози? Думаєте, для демонстрації почуттів? Слізна плівка на рогівці, постійно оновлювана надходженням з слізної залози, забезпечує різкість нашого зору відсотків на 80!

Думаєте, сльоза - це тільки сольовий розчин в чистій воді? Вона налічує чотири різних за величиною та складом шару. Це дуже складна система, яка залежить від безлічі факторів. Наприклад, деякі люди скаржаться на сухість в очах вранці після здорового сну. Виявляється, вночі очей живе особливим життям, волога з поверхні рогівки перерозподіляється вглиб, і, прокинувшись, людина відчуває дискомфорт, якщо залози вчасно не відновлять баланс.

Поверхня рогівки пронизана нервовими закінченнями як ніякий інший орган людини. І коли слізна плівка її недостатньо обволікає або стоншується в окремому місці (іноді кажуть - розривається), то нерви тут же сигналізують про небезпеку почуттям, схожим на потрапляння смітинки в око.

Підступність лінз

Практично всі люди, що носять контактні лінзи, будь-які лінзи, страждають транзиторні «сухим оком».

Найпоширеніші сьогодні м'які лінзи набагато комфортніше жорстких. Але вони закривають не тільки всю рогівку, а й вузьку смужку тканини навколо неї. Цього достатньо, щоб викликати їх деформацію, нехай і оборотну, і створити порушення припливу і відпливу слізної рідини. При носінні м'яких лінз симптом «сухого ока» гарантований і неминучий. Можна говорити тільки про тяжкість його перебігу.

Жорсткі лінзи менш комфортні, але безпечніше для ока. Вони плавають, тобто тримаються на капілярному шарі і постійно змінюють своє місце розташування, закриваючи тільки зіницю. Завдяки цьому відкриваються ділянки встигають надихатися киснем і насититися рідиною. Ну або майже встигають

Зараз в практику входять лінзи нічного носіння. Суть їх у так званому орто-оптичному ефекті. Лінза тисне на рогівку під час сну і змінює її кривизну. Вранці лінзи знімають, але «вм'ятина» зберігається протягом дня, і таким чином можна скорегувати зір з діоптріями до -3. Здавалося б, все чудово, але це неминуче веде до «слізним розривів» і симптому «сухого ока».

Око в офісі

Іншим фактором ризику є монітор комп'ютера. Електромагнітне випромінювання променевих трубок в цьому відношенні надзвичайно небезпечно.

Краще обзавестися рідкокристалічним монітором. Хоча і тут є негативні сторони. В цьому випадку посилюється світлове і колірне стомлення, яке теж веде до порушення слізної плівки. Все-таки з двох зол краще вибрати менше.

Іншим джерелом небезпеки, подарованим цивілізацією, є кондиціонер. Неважливо, працює він на охолодження або обігрів, повітря з нього виходить сухим, як у пустелі. Так що в пару до кондиціонера обов'язково потрібен зволожувач повітря.

Спокуси часу

Сучасну медицину теж можна віднести до області цивілізаційного ризику.

До симптому «сухого ока» веде прийом практично всіх оральних контрацептивів. За задоволення треба платити.

Гормональний фон взагалі дуже важливий в офтальмології. Так, естрогенная недостатність в період перед менопаузою практично завжди призводить до зменшення слезообразованія. З настанням менопаузи все нормалізується.

Сьогодні увійшли в моду косметичні операції на повіках, наприклад їх підтяжка. Часто жінки вдаються до видалення «зайвої» шкіри на повіках. Проходить кілька місяців, поки повіки навчаться обходитися тим, що залишилося, і весь цей час жінки страждають «сухим оком».

Часто рефракційних операції на рогівці призводять до того ж, і цей процес може тривати від двох до чотирьох тижнів.

Не дивно, що «сухим оком» доводиться розплачуватися за будь-яку травму рогівки або її пересадку. Це треба сприймати як належне.

Дуже часто до названого симптому приводять багато препаратів, що знижують тиск, в тому числі і очне. Це бета-адреноблокатори. Небезпечні антидепресанти, транквілізатори.

Трохи дано стати зірками шоу-бізнесу. Але всі зірки - без винятку - страждають симптомом «сухого ока». Світло і жар софітів висушують рогівку, як сонце воблу.

У аптечного прилавка

Те, що кращий спосіб впоратися з проблемою - усунути її джерело, зрозуміло. Або звести до мінімуму. Але як бути, якщо і мінімум не рятує?

Сьогодні у продажу є достатній вибір замінників сльози. Їх доводиться закопувати до 6 раз в день, зате вони майже не мають протипоказань, хіба що індивідуальну непереносимість.

Нещодавно з'явилися замінники сльози - любриканти на основі метилцелюлози. Час їх активності більше - досить закопувати два-три рази на день. Але вони можуть залишати білу смужку на повіках, що не всіх влаштовує. Крім того, після їх закапування деякий час треба потерпіти затуманення зору - поки плівка не розподілитися рівномірно.

Останнім часом стали дуже популярними препарати на основі гіалуронату натрію. Їх досить закопувати один-два рази на день.

Нарешті, можна придбати досить дорогі мікрокапсульного або Мікродисперсний препарати. Ці діють ще довше.

Який же препарат вибрати? Оптимально - діяти методом підбору. Природно, з благословення кваліфікованого лікаря.


Автор: Андрій Семенов
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю