Усі новини

Мрії про безсмертя

Мрії про безсмертя

У чому сенс життя? Всі відповіді на це питання зводяться до одного - в тому, щоб жити. Довге життя і здорова, активна старість У чому сенс життя? Всі відповіді на це питання зводяться до одного - в тому, щоб жити. Жити довго та щасливо. Довге життя і здорова, активна старість

найдавніша і найзаповітніша мрія людини. Але щоб перемогти або хоча б відсунути старість і смерть, необхідно знати, що являє собою процес старіння.

Зміна поколінь і смерть окремої особини - необхідна умова еволюції багатоклітинних організмів. Механізми старіння складні і різноманітні, і кілька альтернативних груп теорій старіння, які частково суперечать, а почасти доповнюють один одного, фокусуються на окремих аспектах цих механізмів.

Вивченням механізмів старіння на всіх його рівнях, від молекул і клітин до організму і суспільства, включаючи психологічні та соціальні аспекти, займається наука геронтологія (від грецького слова «старий»)

Молекулярно-генетичні теорії

Поділяються на дві великі групи. Одні вчені вважають процес старіння закономірним, спадково запрограмованим результатом розвитку організму. Але поки відомі тільки окремі елементи цієї програми - регуляторні гени, що змінюють активність синтезу РНК і білків іншими генами на всіх етапах існування організму, від перших поділів яйцеклітини до останнього подиху. Інші впевнені, що старіння - результат накопичення випадкових мутацій, помилок в системі зберігання і передачі генетичної інформації. Мають рацію, як це часто буває, і ті, і інші, і багато хто з третіх.

Теломерная теорія

У 1961 році американський геронтолог Л. Хейфлик встановив, що «в пробірці» клітини шкіри - фібробласти - можуть ділитися не більше 50 разів. У 1971 році науковий співробітник Інституту біохімічної фізики РАН А.М. Оловников запропонував гіпотезу, за якою «межа Гейфліка» пояснюється тим, що при кожному клітинному розподілі коротшають теломери - кінцеві ділянки хромосом. У якийсь момент вони коротшають настільки, що клітина вже не може ділитися і втрачає життєздатність. Відкриття в 1985 році ферменту теломерази, добудовувати укорочені теломери в статевих клітинах і клітинах пухлин, забезпечуючи їх безсмертя, стало блискучим підтвердженням теорії Оловнікова. Правда, межа в 50-60 поділів справедливий далеко не для всіх клітин: ракові і стовбурові клітини теоретично можуть ділитися нескінченно довго навіть в культурі, в живому організмі стовбурові клітини можуть ділитися не десятки, а тисячі разів, але зв'язок старіння клітин з укороченням теломер є загальновизнаною.

Елеваціонний (онтогенетическая) теорія

На початку 1950-х вітчизняний геронтолог В.М. Дильман висунув і обґрунтував ідею про існування єдиного регуляторного механізму, що визначає закономірності вікових змін різних гомеостатичних (підтримують сталість внутрішнього середовища) систем організму. За гіпотезою Дільмана, основною ланкою механізмів як розвитку (лат. Elevatio - підйом, в переносному сенсі - розвиток), так і подальшого старіння організму є гіпоталамус - «диригент» ендокринної системи. Головна причина старіння - це вікове зниження чутливості гіпоталамуса до регуляторних сигналів, що надходять від нервової системи і залоз внутрішньої секреції.

За Дільманов, старіння і пов'язані з ним хвороби - це побічний продукт реалізації генетичної програми онтогенезу - розвитку організму. Онтогенетическая модель вікової патології відкрила нові підходи до профілактики старіння і хвороб, пов'язаних з віком і службовців основними причинами смерті: захворювань серця, злоякісних новоутворень, інсультів, метаболічної імунодепресії, атеросклерозу, цукрового діабету літніх і ожиріння, психічної депресії, аутоімунних і деяких інших захворювань. З онтогенетической моделі слід, що якщо стабілізувати стан гомеостазу на рівні, що досягається до закінчення розвитку організму, то можна загальмувати розвиток хвороб і природних старечих змін і збільшити видові межі життя людини. Знати б тільки, як

Стохастичні (ймовірні) теорії

Відповідно до цієї групи теорій, старіння - це наслідок накопичення випадкових мутацій в хромосомах, помилок при копіюванні ДНК під час ділення клітин і зношування механізмів репарації ДНК - виправлення цих помилок.

Теорія вільних радикалів

Практично одночасно висунута Д. Харманом (1956) і Н.М. Емануелем (1958), вільнорадикальних теорія пояснює механізм не тільки старіння, але і багатьох пов'язаних з ним патологічних процесів - серцево-судинних захворювань, ослаблення імунітету, порушень функції мозку, катаракти, раку і деяких інших. Відповідно до цієї теорії, причина порушення функціонування клітин - необхідні для багатьох біохімічних процесів вільні радикали - активні форми кисню, синтезовані головним чином в мітохондріях - енергетичних фабриках клітин.

Якщо молекула вільного радикала залишає внутрішньоклітинну структуру, де вона необхідна, вона може пошкодити і ДНК, і РНК, і білки, і ліпіди. Природа передбачила механізм захисту від надлишку вільних радикалів: крім супероксиддисмутази і деяких інших синтезованих в мітохондріях і клітинах ферментів, антиоксидантну дію мають багато речовин, що надходять в організм з їжею, в тому числі вітаміни А, С і Е. Регулярне споживання овочів і фруктів і навіть кілька чашок чаю або кави в день забезпечать вам достатню дозу поліфенолів, також є хорошими антиоксидантами. На жаль, надлишок антиоксидантів - наприклад, при передозуванні біологічно активних добавок - не тільки не корисний, але може навіть посилити окислювальні процеси в клітинах.

Старіння - це помилка

Гіпотеза «старіння помилково» була висунута в 1954 році американським фізиком Л. Сцілард. Досліджуючи ефекти впливу радіації на живі організми, він показав, що дія іонізуючого випромінювання істотно скорочує термін життя людей і тварин. Під впливом радіації в ДНК відбуваються численні мутації, які ініціюють такі симптоми старіння, як сивина або ракові пухлини. Зі своїх спостережень Сцилард зробив висновок, що мутації - безпосередня причина старіння живих організмів. Однак він не пояснив факту старіння людей і тварин, що не піддавалися опроміненню.

Його послідовник Л. Оргела вважав, що мутації в генетичному апараті клітини можуть або бути спонтанними, або виникати у відповідь на вплив агресивних чинників: іонізуючої радіації, ультрафіолету, вірусів і токсичних (мутагенних) речовин і т.д. З плином часу система репарації ДНК зношується, в результаті чого відбувається старіння організму.

Чи достатньо безумна ця теорія?

Цікаво, що автор стала класичною теломерной гіпотези (тепер уже - теорії) в 2003 році вирішив, що вона не пояснює причин старіння, і висунув іншу, редусомную. Правда, цих самих редусом - оточених білками копій кінцевих сегментів хромосомної ДНК - ніхто не бачив. А зовсім недавно Оловников винайшов ще більш фантастичну теорію старіння - луногравітаціонную. Обидві вони не отримали ні експериментального підтвердження, ні схвалення колег. Як, наприклад, і відкриті «на кінчику пера» відомим петербурзьким ученим Ю.Б. Вахтін «хаоногени» - внутрішньоклітинні генетичні паразити, незаконно розмножені копії молекул ДНК різної величини і складності, які, на його особисту і нічим не підтвердженим думку, виходять в протоплазму, розмножуються в ній, мутують, вносять хаос в роботу генома і визначають старіння і смерть живих систем, причому не тільки клітинних популяцій і індивідуумів, а й цілих популяцій організмів і навіть видів. Якби ці хаоногени існували насправді, їх можна було б знайти і знешкодити. І це ще найменш божевільні з теорій старіння

Сотні більш-менш наукових теорій в цілому зводяться до одного з перерахованих основних варіантів, і немає ніяких сумнівів в тому, що в процесі старіння беруть участь всі ці механізми. Пошук «еліксиру безсмертя» ускладнюється ще й тим, що просто відключити будь-який з механізмів старіння неможливо. Пригнічуючи активність вільних радикалів, легко перегнути палицю і порушити процеси клітинного дихання. Знайти конкретний «ген старіння» неможливо в принципі - розвитком і старінням організму управляє безліч генів. А численні «гени антистаріння» і «гени раку» - це (дуже спрощено) одні й ті ж гени або настільки взаємопов'язані, що краще не втручатися в процес їх взаємодії. Але це зовсім не означає, що можна припинити пошуки ефективних методів продовження життя.

Древо життя

Геріатрія - лікування таких типово старечих хвороб, як рак, хвороби серця і судин, остеопороз, остеоартрит, цукровий діабет 2-го типу, хвороби Паркінсона та Альцгеймера - тільки верхівка айсберга. І навіть профілактика цих та інших старечих болячок в геронтології - не головне. Якщо вдуматися, прислів'я «Хто не курить і не п'є, той здоровеньким помре» - не така вже й безглузда. Існує нормальне, фізіологічне старіння - поступове і пізно наступає згасання функцій організму без хвороб. Але зустрічається воно досить рідко: у більшості людей спостерігається патологічне старіння, яке і настає раніше, ніж у довгожителів, і пов'язано з різними захворюваннями, які погіршують якість життя, збільшують біологічний вік і наближають прихід руйнівницею насолод і Разлучітельніци зборів.

Єдиний надійний засіб повністю витратити відпущений природою ресурс, максимально продовжити молодість і зрілий вік, а в старості насолоджуватися плодами осені, а не скрипіти скорченими суками і не дати дуба раніше терміну - це здоровий спосіб життя, в тому числі раціональне харчування і фізична активність. Ні у кого не викликає сумнівів і користь обмеження калорійності дієти - за умови її повноцінності за складом. Складність тут в тому, що отримати з їжею всі необхідні вітаміни, мікроелементи та інші мікронутрієнти (біологічно активні речовини, що містяться в продуктах в невеликих кількостях) може, наприклад, лісоруб або муляр, який і витрачає в день 5-6 тисяч кілокалорій, і з'їдає на ту ж суму, причому не фастфуду і рафінованих «швидкорозчинних» продуктів, а того, що доктор-дієтолог прописав. При сидячій роботі і двох тисячах кілокалорій, навіть при правильно складеної дієті, недолік мікронутрієнтів необхідно компенсувати постійним прийомом полівітамінів (з цим простіше, відрізняються вони один від одного в основному упаковками та відтінками пропорцій - для вагітних, що палять, літніх і т.д., а всередині - всі однакові) і біологічно активних добавок. Тільки в їх виборі, особливо при тому неподобство, яке, незважаючи на всі зусилля МОЗ, твориться в цій області у нас в країні, слід керуватися не власним розумом і тим більше не рекламою, а порадами хорошого лікаря. Але людина - істота за своєю природою ліниве, і виконувати майже не змінилися з часів Гіппократа поради щодо здорового способу життя мало хто здатний. Ось якби все-таки таблетку

Таблетки від старості

На відміну від геріатричних засобів (ліків для лікування специфічно старечих болячок), геропротектори варто було б приймати з молодого віку. Чому б"? Хоча б тому, що багато хто з десятків речовин, безсумнівно здатних збільшувати тривалість життя тварин, мають побічні ефекти (наприклад, гормон росту - хоча багато фірм продають його, не надто ховаючись, але все ж з-під поли або нелегально включають до складу «натуральних »БАД). Деякі з тих, хто поставить на собі сміливий експеримент, може бути, проживуть довше і почувати себе будуть на десять років молодше, а деякі - навпаки. З багатьма препаратами в дослідах на тваринах так і виходить: середня тривалість життя піддослідної групи мишей може не змінюватися, але при цьому частина тварин вмирає набагато раніше відпущеного природою терміну, більшість проживає стільки ж, скільки тварини контрольної групи, і ще частина «везунчиків», з якимись індивідуальними особливостями варіантів невідомих науці генів і обміну речовин, простягає на 20-40% довше средневідовой тривалості життя. Хочете зіграти в «російську рулетку»?

У багатьох антиоксидантів ефект продовження життя спостерігається на мишах і щурах, а на людях - немає, за винятком хіба що вітамінів С і Е, і то - в фізіологічних (тих, які містяться в таблетках полівітамінів), а не кінських дозах.

Проте вчені займаються пошуком нових і перевіркою вже відомих геропротекторов. Але надійними з них можна вважати, мабуть, лише перевірені тисячолітньої практикою народної медицини і включені в сучасну фармакопею рослинні адаптогени - кошти, які зміцнюють організм у цілому і імунітет зокрема. Жоден з антиоксидантів, гормонів, антидіабетичних засобів, речовин, що пригнічують активність численних «генів старіння», інгібіторів перехресного зв'язування, що перешкоджають «злипання» біологічних макромолекул, і т.д. поки не рекомендований до застосування, і перераховувати їх ми не будемо через небажання вводити читачів в спокуса. Раптом хтось, прочитавши, що улюблена модель геронтологів, крихітні черв'яки-нематоди Caenorhabditis elegans, прожили на 30% довше на субстраті, що містить один з антидепресантів, почне всіма правдами і неправдами добувати рецепти і ходити під кайфом? Тоді вже спробуйте іншу, свіжу новину: в грудні 2007 року співробітники Університету штату Вашингтон Марк Рот і Дана Міллер з'ясували, що ті ж черв'ячки, вирощені в атмосфері, що містить на мільйон частин повітря 50 частин сірководню, прожили на 70% довше контрольної групи! Але на постійне носіння в нагрудній кишені тухлого яйця вони навіть не натякають.

Знайти «засіб Макропулоса», що дозволяє перемогти старість однією пігулкою, - справа безнадійна, але в останні роки проблеми геронтології привертають дедалі більшу увагу дослідників в різних областях наук про життя. Можна не вірити в перемогу над смертю, але пошук методів омолодження і продовження життя - справа НЕбезнадійна.

«Будьте реалістами - вимагайте неможливого» (Че Гевара)

Англійська генетик і геронтолог Обрі де Грей з Кембриджського університету стверджує, що середня тривалість життя людей в розвинених країнах скоро виросте до тисячі і більше років, а до 2100 року будуть розроблені методи продовження людського життя до 5000 років. Це нагадує відоме старшому поколінню наших читачів твердження: «Нинішнє покоління радянських людей житиме при комунізмі » Але де Грей - не поодинокий дивак. Його погляди поділяють багато, в тому числі велика група вчених, що працюють в проекті SENS - Strategies for Engineered Negligible Senescence, «Стратегія проектованого пренебрежимо старіння».

Для початку так звана Група трьохсот заснувала премію «Миша Мафусаїла» (Methuselah Mouse Prize, M-Prize). Призовий фонд проекту зараз наближається до млн.

M-Prize ділиться на дві частини. «Приз за довговічність» присуджується за максимальну тривалість мишачої життя. Спосіб, яким вона досягається, не важливий - головне, щоб генетично модифікована і /або з дитинства сидить на дієті і напхана таблетками миша зберегла фізичне і душевне здоров'я. Головний приз дістанеться тому, хто створить мишачого сверхдолгожітеля, чий вік буде еквівалентний 150 людським рокам. «Приз за омолодження» чекає вченого, який зуміє продовжити життя мишей до тієї ж позначки, почавши «лікування старості» в середньому мишачому віці. Крім того, в правилах M-Prize детально розписані премії за кожне чергове досягнення на шляху до заповітної мети. Останній рекорд в змаганні - 1819 днів, майже п'ять років (нормальний термін життя мишей - трохи більше двох років). Правда, у всіх генетично модифікованих мишей-довгожителів спостерігаються побічні ефекти, неприйнятні для людини (не кажучи про те, що такі експерименти на людях в даний час повсюдно заборонені).

Де Грей запевняє, що людині для досягнення «майже безсмертя» необхідно методами генної інженерії усунути сім типів молекулярних і клітинних пошкоджень - «позаклітинний сміття», «внутрішньоклітинний сміття», загибель і атрофію клітин, мутації в ядрі і мітохондріях, старіння клітин, поперечні зв'язку між молекулами біополімерів. Його ідеї можуть здатися неймовірними - створення хромосомних копій ДНК мітохондрій і розміщення їх в ядрі клітини (ці копії почнуть працювати, коли власна мітохондріальна ДНК буде пошкоджена), заміна раз в десять років всіх популяцій стовбурових клітин новими, знищення «шлаків» за допомогою внесення в клітини руйнують їх ферментів

Таким чином, на думку автора, будуть створені технології, не тільки перешкоджають старості, а й омолоджуючі організм до бажаного рівня. Обрі де Грей стверджує, що при достатньому фінансуванні його програм вже через 20 років
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю