Усі новини

З виразкою не жартують!

З виразкою не жартують!

Сучасні лікарі стверджують, що одна з головних причин виникнення хвороби - невміння протистояти стресам. Існує думка, що виразка звичайно наздоганяє тих, хто харчується всухом'ятку і на бігу. Однак сучасні лікарі стверджують, що одна з головних причин виникнення хвороби - невміння протистояти стресам.

Вираз «всі хвороби від нервів» як не можна краще визначає причини виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки. Доведено, що спокійні та врівноважені люди практично не хворіють на виразку. Звичайно, існує багато інших чинників, що провокують захворювання, але вони, як правило, другорядні. Саме «господар» виразки створює умови, що сприяють розвитку запалення і наступної виразки слизової шлунка і дванадцятипалої кишки. І в першу чергу, своїм ставленням до життя. Чи є вихід?

Механізм розвитку виразкової хвороби запускає нервова система. Як правило, похмурий суб'єкт, що знаходиться в постійному стресі і не вміє ладити ні з собою, ні з навколишнім світом, має значно більше шансів дістати виразку, ніж життєрадісний оптиміст, спосіб життя якого далекий від досконалості.

Першим реагує на стрес шлунково-кишковий тракт. Варто понервувати - і болить шлунок або, того гірше, перед іспитами або відповідальною нарадою доводиться кожні п'ять хвилин бігати в туалет. Фізіологічні реакції, що відбуваються в організмі при стресі, пов'язані з викидом адреналіну, який звужує судини. В першу чергу страждають слизові, адже спазм судин ускладнює кровообіг. Як наслідок, порушується живлення клітин слизової оболонки.

Поступово клітини шлунка (або дванадцятипалої кишки) частково атрофуються і гинуть, а на їх місці утворюється виразка. Якщо не лікувати виразку, запалення поширюється на більш глибокі шари слизової, оголюються великі судини. Все може закінчитися кровотечею або навіть проривом виразки - освітою отвори в стінці шлунка або дванадцятипалої кишки. Виразку потрібно вчасно діагностувати і правильно лікувати.

Хвороба молодих і активних

Крім особливостей нервової системи, відносини людини до життя і його вміння реагувати на стрес, існують багато інших чинників, що збільшують шанси стати жертвою виразкової хвороби.

Вік. Виразка - захворювання людей найактивнішого віку (25-40 років). Виразка дванадцятипалої кишки частіше виникає у віці 20-30 років, виразка шлунка - як правило, після 35-ти років.

Конституціональна схильність

Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки частіше розвивається у людей високого зросту і астенічного, тонкокостного статури, з холеричним темпераментом. Але особливості статури не грають провідну роль, адже схильність переростає в захворювання тільки при збігу несприятливих факторів.

Неправильне харчування. Слизова оболонка шлунка не любить дуже гостру, кислу і пересолену їжу, а також занадто грубу клітковину. З приводу клітковини варто відзначити, що вона життєво необхідна і видаляти її з раціону категорично не можна, за винятком періоду загострення виразкової хвороби (клітковина буде дратувати запалену слизову). Шкідливі всі екстрактивні речовини з високою концентрацією білка, ферментів і кофеїну: бульйони, кава, міцний чай, шоколад. Алкоголь і тютюн зовсім неприпустимі!

Неконтрольований прийом ліків. Виразку найчастіше провокують так звані нестероїдні протизапальні препарати. Це досить велика група ліків - їх приймають при різних запальних захворюваннях. У цьому випадку контроль лікаря обов'язковий, так як засіб може дуже швидко спровокувати розвиток виразкової хвороби, причому буквально на рівному місці.

Бактерії. Не так давно вчені виділили бактерію helicobacter pylori, яка виявляється в слизовій шлунка і дванадцятипалої кишки в 80% випадків виразкової хвороби. В даний час в медичному середовищі немає єдиної думки, чи є ця бактерія першопричиною виразки або ж відіграє другорядну роль. Дослідження тривають, однак більшість фахівців схиляються до того, що роль бактерії в розвитку виразкової хвороби провідна, але не визначальна.

Виявити вчасно!

Виразкову хворобу діагностують за скаргами. Вкрай рідкісні випадки, коли виразка виникає раптово - зазвичай якийсь дискомфорт присутній задовго до того, як розвинеться виразка. Ерозивнийгастрит (запалення шлунка) або дуоденіт (запалення дванадцятипалої кишки) можна вилікувати, і вони ніколи не переростуть в виразку. Щоб їх вчасно діагностувати, слід звертатися до лікаря при перших же дискомфортних або больових відчуттях.

Традиційні скарги при виразковій хворобі: досить сильні, іноді гострі і пронизують болю в надчеревній ділянці, у правому підребер'ї. Як правило, виникають на голодний шлунок і вночі, іноді через 40-60 хвилин після їжі або відразу. У пацієнта блідий вигляд, він в цілому погано себе почуває, відчуває слабкість. Найчастіше хворий апатичний, у нього значно знижений загальний інтерес до життя, відсутній апетит.

Для підтвердження діагнозу роблять фіброезофагогастродуоденоскопія (ФЕГДС) або рентгенографію, яка використовується досить рідко. Пацієнт п'є барій, далі йому роблять рентген, на знімку добре видно стан слизових. При ФЕГДС (це дуже точне дослідження) в шлунок вводять зонд, за допомогою фиброгастроскопа лікар безпосередньо бачить слизову шлунка або дванадцятипалої кишки. Одночасно можна взяти біопсію, аналіз на хелікобактер.

Після появи ФЕГДС кількість випадків захворювання різко збільшилася, що говорить про те, що раніше виразкова хвороба найчастіше просто не діагностувалася. Людина жила з виразкою і був упевнений, що у нього максимум гастрит, і раптове шлункову кровотечу могло стати громом серед ясного неба. При шлунковому кровотечі або «блювоті кавовою гущею» хворого терміново оперують - виразка загрожує життю хворого, адже наступним етапом буде прорив шлунка.

Вибирай супи та каші

Після того як діагноз «виразка» підтверджений, хворому в першу чергу призначається дієта - так званий стіл № 1. Вся їжа вживається виключно в відварному, пропареному і протертому вигляді. Це слизові круп'яні супи, протерті каші, білі сухарі. Протягом одного-двох тижнів людина харчується виключно слизовими відварами, потім раціон розширюють. Після поліпшення зазвичай призначають стіл № 5: відварні і пропарені страви, повна відсутність подразників і екстрактивних речовин, але їжа вже не перетирається.

Всі овочі слід вживати у відвареному вигляді. М'ясо, риба, яйця - як основні джерела білка - життєво необхідні, оскільки білкова їжа допомагає організму відновитися. Подібне меню вельми щадне, наприклад, у алергіків обмеження в харчуванні значно суворіші. Такої дієти дотримуються роками, аж до повного зарубцеванія виразки. І навіть в цьому випадку схильність до рецидивів зберігається, тому назавжди накладається табу на екстрактивні і дратівливі речовини, а також нестероїдні протизапальні препарати.

Захист від агресії

У виникненні виразкової хвороби провідну роль відіграють два моменти: посилення агресивних чинників і ослаблення захисних функцій. Шлунок виділяє слиз - вона захищає його слизову від згубного впливу пепсину і соляної кислоти, які необхідні для перетравлення їжі. Крім цього, для нейтралізації кислого середовища слизова шлунка виробляє трохи лугів. При виразковій хворобі захист слабшає або зовсім зникає, а агресивні чинники (соляна кислота, пепсин, хелікобактер, судинний спазм) багаторазово підсилюють свою дію.

Відповідно, для того щоб вилікувати виразкову хворобу, необхідно послабити агресію і посилити захист. Крім дієти, хворому призначаються препарати для зниження кислотності. Багато хто займається самолікуванням і п'ють соду - вона дає швидкий, але оманливий ефект, провокуючи ще більшу поразку тканин слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки.

Сучасні препарати для лікування виразки не просто знижують кислотність шлункового соку - вони працюють на рівні клітини, продукує соляну кислоту. Інтенсивність надходження кислоти знижується, падає навіть рівень іонів натрію в шлунковому соку. Спеціальні антибактеріальні засоби спрямовані на боротьбу з helicobacter pylori. Якщо мова йде про виразку дванадцятипалої кишки, призначають засоби для зниження агресивності виділеної жовчі.

Забудь про недугу назавжди!

Виразкова хвороба піддається лікуванню. Щоб не стати заручником виразки, з появою дискомфорту в області шлунково-кишкового тракту потрібно сходити до лікаря і пройти відповідне обстеження. Якщо діагноз встановлено і виразка пролікована (з урахуванням всього комплексу препаратів і спеціальної дієти), через деякий час вона рубцюється і більше ніколи не повертається. Але за однієї умови: якщо ти дотримуєшся рекомендацій по одужанню, які дає лікар. Перш за все слід змінити спосіб життя і своє ставлення до неї. Але, погодься, одужання того варте!

В чому різниця?

Виразки шлунка і дванадцятипалої кишки багато в чому схожі. В обох випадках це запалення і порушення цілісності слизової оболонки ураженого органу. Але є відмінності у відчуттях. При виразці дванадцятипалої кишки біль, як правило, досить сильна. Вона часто виникає натщесерце або, навпаки, через 15-3 години після їжі, а також вночі або рано вранці і проходить після прийому їжі або лужної мінеральної води. А при виразці шлунка прийом їжі або ощелачивающих коштів, навпаки, підсилює біль. Частіше, ніж при виразці дванадцятипалої кишки, у хворих буває нудота і блювота.

Важливо

У разі блювоти "кавовою гущею" або з кров'ю терміново викликай швидку допомогу, а до її приїзду уклади хворого на бік і не дозволяй йому рухатися. На область шлунка поклади міхур з льодом. Є й пити ні в якому разі не можна!

Тим, хто не любить ліки

• Відвари очищену картоплю, злий воду. Теплий відвар приймай по півсклянки 3 рази на день до їди.

• 2 ст. ложки сухого кореня солодки залий 05 л кип'яченої води, вари 10 хвилин на слабкому вогні, настоюють близько 2-х годин. Приймай по & frac14; склянки 3 рази на день.

• Протягом 20 днів тричі на день за годину до їжі приймай по 40-60 крапель 20-відсоткової настоянки прополісу.

• 3 ст. ложки сухого подрібненого листя подорожника залий 05 л холодної води, доведи до кипіння і вари на малому вогні 10 хвилин. Наполягаю годину, пий по 1/3 склянки 3 рази на день за півгодини до їди.

• 1 ст. ложку меду розчини в склянці теплої кип'яченої води і випий за півтори години до прийому їжі або через 3 години після їжі.

Не так давно вважалося, що при виразковій хворобі корисно молоко. Сучасні лікарі не рекомендують хворим на виразку шлунку вживати в їжу цей продукт, оскільки він підвищує кислотність шлункового соку навіть у абсолютно здорових людей.

Харчування в період загострення

Добовий раціон повинен містити слизові круп'яні супи з маслом, рідкі протерті каші, яйця всмятку (2-3 рази на день) або у вигляді парових омлетів, парові суфле з нежирних сортів риби і м'яса, вершкове або оливкове масло, вершки, ягідні і фруктові киселі (некислі), морквяний і фруктові соки, відвар шипшини, слабкий чай. Сіль потрібно обмежити до 5-8 г в день, пити не більше 15 літра води. Додатково призначають вітаміни А, С, групи В (В1 В2 РР). Їжу слід приймати кожні 2-3 години.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю