Усі новини

Хропіння - сигнал лиха!

Хропіння - сигнал лиха!

Аж до середини минулого століття розкотистий хропіння вважався ознакою відмінного здоров'я. Потім стало зрозуміло, що Аж до середини минулого століття розкотистий хропіння вважався ознакою відмінного здоров'я. Потім стало зрозуміло - це серйозна проблема, яка може значно погіршити стан здоров'я.

Розбиті серця

Не так давно британські психологи підрахували: хропіння одного з подружжя є причиною 6-12% розлучень. Сам хропе себе не чує, зате його близькі змушені перевертатися з боку на бік, намагаючись заснути під рулади, за рівнем шуму часом порівнянні з роботою пневматичного дриля.

Свердління стіни супроводжується звуком потужністю 70-90 дБ, гучність людського хропіння може коливатися від 20 до 85 дБ. Не дивно, що дружина (а хропуть в 60% випадків чоловіки) змушена якщо не бігти в ЗАГС із заявою про розлучення, то «переїжджати» на інше ліжко. Втім, проблема не тільки в тому, що розкотисті звуки заважають оточуючим.

Щоб процес дихання проходив нормально, м'язи неба, глотки і мови повинні бути в тонусі. Варто їм ослабнути - і дихальні шляхи звужуються, а тканини носоглотки починають вібрувати при вдиху. Через це і з'являється специфічний звук.

Тонус носоглотки, як правило, знижується з віком. Серед людей старше 30 років хропе кожен п'ятий, а серед тих, кому виповнилося 65 - кожен другий. М'язи помітно слабшають через прийом на ніч алкоголю або через сильну втому. Ми нерідко починаємо хропіти під час застуди, коли повітря з труднощами проходить через ніс.

Якщо проблеми з диханням уві сні виникають лише періодично, турбуватися нема про що. А ось якщо людина стала «виводити трелі» щоночі, це привід звернутися до лікаря. Постійне хропіння може вказувати на викривлення носової перегородки, розростання аденоїдів або носових поліпів. А також сигналізувати про проблеми з щитовидною залозою. Коли вона виробляє недостатньо гормонів, у людини виникають набряки, в тому числі в області гортані - через це повітря погано проходить через дихальні шляхи. Але самий неприємний варіант - коли хропіння стає передвісником або першим симптомом обструктивного апное уві сні.

Так називають зупинки дихання, які виникають, коли дихальні шляхи змикаються настільки, що не пропускають повітря в легені. В результаті організм відчуває нестачу кисню, і через це страждають всі без винятку органи і тканини. Під особливо сильний удар потрапляє серцево-судинна система. Хропіння з зупинками дихання - прямий шлях до підвищення тиску, аритмії, він значно збільшує ризик інсульту та ішемічної хвороби серця. Інші ускладнення кисневого голодування - зниження потенції і погіршення пам'яті. Тому, якщо близькі кажуть, що людина голосно хропе, потім затихає і потім знову різко хропти, відмахуватися від їхніх скарг ні в якому разі не можна.

До речі, це один з небагатьох випадків, коли сам хропе може здогадатися про проблему. Щоб після зупинки дихання відновилося, організм повинен вийти з фази глибокого сну. Завдяки цьому робота м'язів носоглотки активізується, і зробити вдих стає простіше. Однак постійні «подбужіванія» призводять до того, що людина як слід не висипається. Вранці він відчуває себе втомленим і розбитим, вдень його долає сонливість, а іноді і головний біль. Якщо у вас є такі нездужання, без зволікання звертайтеся до лікаря-сомнологи.

Секрети нічної тиші

Щороку в світі з'являються нові винаходи, покликані полегшити або усунути хропіння. Деякі з них вельми оригінальні. Наприклад, розроблений в Японії милий плюшевий ведмедик-робот: його кладуть під голову замість подушки, і, коли людина починає хропіти, іграшка м'яко рухає його голову, поки звуки не припиняться. Або - більш жорсткий варіант - електрошокові наручники, дають невеликий розряд струму у відповідь на видаваний шум. Втім, такі інновації - в більшості випадків лише маркетинговий хід, адже основні методи лікування хропіння з'явилися вже досить давно.

М'ячик між лопаток

Найчастіше люди хропуть, коли сплять на спині, так що позбутися від нічних трелей можна, просто змінивши положення. Щоб цього домогтися, пришити до спинки піжами невелика кишенька і перед сном кладіть туди тенісний м'ячик. Якщо ви будете перевертатися на спину, він буде заважати, і ви відразу ж ляжете на бік. Спочатку м'ячик викликає сильний дискомфорт, і людина може погано висипатися. Але з часом виробляється стійкий рефлекс: спати на спині не можна, і люди перестають це робити, навіть і без м'ячика.

Корисні вправи

Щоб позбутися від хропіння, кожен день потрібно виконувати ряд нехитрих вправ. Відкрийте рот і висуньте мову вперед і вниз наскільки зможете (таке ж рух ми робимо, коли показуємо лікаря хворе горло). Затримайтеся в такому положенні пару секунд, приберіть мову. Повторити потрібно 30 разів, виконувати - два рази на день. Інша вправа: візьміться рукою за підборіддя і з натиском рухайте щелепу вперед і назад. Робити це потрібно також по тридцять разів двічі на день.

Такі руху тренують м'язи язика і нижньої щелепи, посилюючи їх тонус. Ще дві вправи необхідні, щоб зміцнити гортань. Напружте м'язи глотки і м'якого піднебіння і скажіть звук «і». Повторюйте по 30 разів двічі на день. А безпосередньо перед сном з силою затисніть між зубами дерев'яну паличку (можна пластикову) і утримуйте її протягом 3-5 хвилин.

Ефект від таких занять зазвичай настає через 3-4 тижні після початку, так що доведеться запастися терпінням. Але це того варто: у багатьох випадках тренування дає дійсно непоганий результат.

Краплі в ніс

В аптеках зараз продаються спеціальні засоби від хропіння, їх можна закопувати в ніс або полоскати ними горло. Такі краплі, спреї і розчини покликані тонізувати тканину носо¬глоткі. Застосовуючи їх на ніч, можна зменшити силу і гучність хропіння, а часом і уникнути його. Крім усунення хропіння багато з таких засобів зменшують сухість у роті під час сну (для хропе це звичайна неприємність), першіння, запалення в носоглотці.

«Соска» в роті

Щоб позбутися від хропіння, можна також застосовувати спеціальні внутрішньоротові пристрої. Одне з них на вигляд нагадує дитячу соску, але там, де у соски знаходиться гумова частина, у пристрої - незвичайний увігнутий «пелюстка». Під час сну він дратує рецептори язика і глотки, завдяки чому тканини неба залишаються в тонусі і менше вібрують при вдиху.

Інший варіант внутриротового пристрої - своєрідна капа, схожа на ті, що надягають боксери перед боєм. Вона зміщує нижню щелепу вперед, завдяки цьому дихальні шляхи трохи розширюються і хропіння зменшується.

«Соски» стоять 400-1000 рублів. Капу рідко можна придбати менш ніж за 4000 рублів. В її вартість входить не тільки сам пристрій, а й робота лікаря - без фахівця виготовити підходить саме вам виріб неможливо. Крім високої ціни є і ще одна проблема: заснути з чужорідним тілом в роті непросто, тому звикає до «сосок» і капама не кожен.

Ще один привід схуднути

У всіх перерахованих методів є спільний недолік: вони майже не діють на повних людей. А тим часом до хропіння часто призводить саме ожиріння. Жир, який відкладається в області шиї, тисне на дихальні шляхи. Вони звужуються, і повітря через них проходить з великими труднощами. Повним людям з хропінням і зупинками дихання лікарі зазвичай рекомендують вдатися до СИПАП-терапії. Щоночі їм необхідно спати в спеціальній масці, в яку подається струмінь повітря. Так як він йде під тиском, дихальні шляхи розширюються без будь-яких зусиль з боку людини. Ця методика ефективна для всіх, але спати в масці ще більш незручно, ніж, наприклад, з капою.

Тому в першу чергу людям із зайвою вагою і важким хропінням потрібно худнути. Досить зменшити вагу всього на 10%, щоб зникла половина проблем з диханням.

Всім хропе необхідно також відмовитися від куріння. Ті, у кого є ця залежність, навіть під час неспання відчувають кисневе голодування. А глотка у них часто буває запалена - це призводить до її додатковому звуження і підвищує ризик хропіння.
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю