Усі новини

Історія презерватива

Історія презерватива

Вже 400 років презервативи живуть неймовірно яскравим і насиченим життям. До 90-х років минулого століття їх регулярно забороняли, вдосконалювали, вилучали і знову повертали на прилавки

Вже 400 років презервативи живуть неймовірно яскравим і насиченим життям. До 90-х років минулого століття їх регулярно забороняли, вдосконалювали, вилучали і знову повертали на прилавки.

З чого все почалося

Немає єдиної думки щодо того, коли з'явилися перші презервативи. Є припущення, що вони використовувалися ще в стародавньому Єгипті і Римі, однак доказів цього немає. У перші століття нашої ери християнство оголосило контрацепцію гріховним справою, і та занепала до 1564 року, поки не була повернута до життя жорстокими епідеміями сифілісу. З цього моменту головним завданням презерватива стає не запобігання вагітності, а захист від хвороб.

У той же час в Азії знати активно використовувала бар'єрний метод контрацепції. Збереглися згадки про те, що в Китаї презервативи робилися з шовкової папери, змащену маслом, і закривали весь член, а в Японії - з обточених рогів тварин і були призначені тільки для головки.

Всі на боротьбу

Вперше про презервативи пише італійський лікар Габріель Фаллопій в своєму трактаті «Французька хвороба» (так називали сифіліс). Для боротьби із захворюванням, яке щорічно забирає тисячі життів, він рекомендує використовувати лляної чохол, вимочений в спеціальному складі.

Чохол надівається на голівку члена і закріплюється спеціальної тасьмою. Фаллопий протестував свій винахід на 1100 добровольцях і переконався, що при його використанні зараження не відбувається. З цього моменти лляні презервативи починають поширюватися по Європі. В цей час їх також виготовляють з кишок і сечових міхурів тварин. Основними споживачами вироби «номер два» були солдати.

Визнані народними масами

Століття по тому Англійська Комітет з Народжуваності почав турбуватися з приводу того, що застосування «Кондон» (тоді в ходу було саме це слово) призводить до зниження народжуваності. На початку XVIII століття проти них починають протестувати доктора і політики. Наприклад, англійський лікар Деніел Тернер вважав, що презервативи дають помилкове відчуття свободи: чоловіки ними користуються і ведуть безладні статеві зв'язки, потім втомлюються від засоби запобігання, але продовжують займатися сексом з усіма підряд, внаслідок чого заражаються.

Незважаючи на критику, презервативи тривають мати успіх і продаються на ринках, в барах, аптеках та перукарень. Основними споживачами були середні і вищі класи: вони були краще інформовані і мали більше грошей. Вважається, що ціна одного презервативи дорівнювала місячному заробітку ринкової торговки.

На початку XIX століття починається пропаганда засобів контрацепції серед робітників. Презервативи рекомендувалися як єдиний засіб, що захищає від сифілісу, проте наголошувалося, що вони не захищають від вагітності (вироби часто рвалися і падали).

Деякі активісти навіть давали інструкції з виготовлення виробів в домашніх умовах. У 1855 році, після відкриття вулканізації, презервативи починають робити з гуми. Їх головною перевагою було те, що вони могли використовуватися багаторазово.

«Чоловічий щит» і «гумовий виріб»

У другій половині XIX століття розгортається масштабна кампанія по боротьбі з розповсюдженням презервативів. У США їх називають розпусним і непристойним товаром і в тридцяти штатах забороняють їх виробництво і продаж. У Німеччині та Італії контрацепцію забороняють, однак презервативи як засіб для запобігання хворобам продовжують продаватися.

Незважаючи на складності, презервативи продовжують рекламуватися, фігуруючи під назвами «чоловічий щит» і «гумовий виріб», і користуються шаленою популярністю у населення. Вважається, що 45% жінок західного світу оберігалися в той час саме «гумовим виробом». У 1890 році з'являється нова технологія виготовлення презервативів, і вони стають тонкими і безшовними.

Перемоги і поразки

На початку XX століття різко зріс рівень захворювань, що передаються статевим шляхом. Найпопулярнішою рекомендацією щодо запобігання було повне утримання, і тільки американська армія відкрито заявляла, що пропаганда презервативів серед солдатів допомогла скоротити число ЗПСШ. Можливо, це посприяло початку вільного продажу презервативів в 20-і роки.

Однак і в цей час у них знаходяться впливові противники. Наприклад, Зигмунд Фрейд вважав їх ненадійними і докоряв в тому, що вони заважають сексуального задоволення. Католицька церква заборонила презервативи, оголосивши їх використання гріхом. Заборона залишається в силі і до цього дня.

У 1920 році був винайдений латекс, і презервативи стали виробляти з нього. Вони були тонше і міцніше, ніж з гуми, і замість трьох місяців могли зберігатися п'ять років. Через десятиліття їх визнали лікарським засобом і зобов'язали виробників перевіряти якість кожного виробу. У США неперевірені вироби вилучалися з продажу, але хитрі бізнесмени примудрялися збувати неякісний товар в інші країни.

Ще 50 років презервативи періодично оголошувалися поза законом, але в 1970-х закони, які контролюють народжуваність були скасовані, і бар'єрні контрацептиви нарешті стали продаватися. У 1981 році була опублікована перша стаття про СНІД. І з цього моменту розгортається потужна рекламна кампанія, яка проголошує презервативи вірним засіб захисту.

Виріб номер два

У Радянському Союзі презервативи часто називали «виробом номер два». Вважалося, що вони стоять на другому місці за значимістю після протигазів, які були «виробом номер один». Однак тут варто внести деяку ясність щодо словосполучення «номер два»: воно ставилося до розміру, а не до місця в ієрархії необхідних коштів.

Існували три розміри: № 1 - маленький, № 2 - середній, № 3 - великий. Але, як водиться, через дефіцит постійно в продажу був лише другий розмір, і в аптеках їх часто підписували як «виріб № 2», маючи на увазі розмір. Так ця фраза і увійшла в побут.

Історія презерватива

На сьогоднішній день презервативи є одним з найпоширеніших засобів контрацепції. Пальму першості вони ділять з протизаплідними таблетками. Сьогодні нікому і в голову не прийде оголошувати їх поза законом і вилучати з продажу. Навпаки, часто проходять соціальні акції, спрямовані на забезпечення «виробом номер два» всіх верств населення.

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Лучшее за неделю